Marta Białobrzeska nową dyrektorką Zespołu Szkół Społecznych przy Fabrycznej 10
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
- Klucze i "tajne kody" do magicznej krainy – „Fabryczna 10” zostały oficjalnie przekazane – mówi Ewa Drozdowska, która nadal będzie uczyła w szkole fizyki rozszerzonej. – Dziękuję za 20 lat wsparcia na stanowisku dyrektora wszystkim, których spotkałam na tej drodze: uczniom, absolwentom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom zespołu szkół, przyjaciołom szkoły oraz rodzinie, która miała wiele cierpliwości. Wracam do pokoju nauczycielskiego z ogromną radością.
Jej następczyni – Marta Białobrzeska, nauczycielka języka polskiego podkreśla, że przejmując stery, chce przede wszystkim pozostać sobą.
- Zawsze kochałam literaturę, uczenie i rozmowy z ludźmi. Stawiam przede wszystkim na wszechstronne wykształcenie uczniów za pomocą innowacyjnych metod nauczania i wychowania. Źródłem poznawania wiedzy oraz rozwijania i doskonalenia umiejętności powinien być dialog: mistrz – uczeń. To nowatorski i skuteczny sposób rozwijania zainteresowań ucznia w wybranych przez niego dziedzinach, umożliwiający znakomite przygotowanie do kontynuacji nauki na kolejnych etapach kształcenia. Chciałabym, aby wszyscy członkowie społeczności szkolnej: uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy oraz rodzice byli zaangażowani w życie szkoły i ściśle ze sobą współpracowali – mówi Marta Białobrzeska.
Nowa dyrektorka zamierza kontynuować współpracę z uczelniami, ośrodkami naukowymi i instytucjami kultury; również wizytówka szkoły, „Galeria na Płocie”, co roku będzie miała swoją nową odsłonę. Ale Marta Białobrzeska ma też mnóstwo swoich pomysłów na przyszłość: m.in. organizację Dnia Nauki w szkole, udział uczniów w konferencjach naukowych, projekty naukowe i kulturalne.
- Zależy mi na wychowywaniu i kształceniu ludzi wszechstronnych i ciekawych świata - podkreśla. - Chciałabym, żeby szkoła była miejscem z niepowtarzalną atmosferą, gdzie wiedzę zdobywa się na różne sposoby, dba o indywidualny rozwój zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Od lat zatrudniamy ludzi z pasją, którzy nie tylko dysponują ogromną wiedzą, ale także potrafią się nią dzielić. Mam nadzieję, że zachowamy wysokie miejsce w panteonie podlaskich szkół.
Marta Białobrzeska jest doktorem nauk humanistycznych, polonistką i konsultantką metodyczną. Nowa dyrektorka stale współpracuje z Katedrą Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku; pełni funkcję wiceprzewodniczącej Rady Naukowej Książnicy Podlaskiej, wchodzi w skład Rady Konsultacyjnej przy Rektorze Uniwersytetu w Białymstoku. Jest też konsultantką metodyczną Akademii GWO (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe). W 2016 roku wydała książkę: Antoni Malczewski. Literackie mitologizacje biografii; opublikowała też szereg artykułów, m.in.: Dni ostatnie Antoniego Malczewskiego – mity, tajemnice i fakty; Odsłony nocy w „Pogance” Narcyzy Żmichowskiej; Słowacki w szkole: blaski i cienie; Czym skorupka za młodu nie nasiąknie… Miejsce Kraszewskiego w lekturowym kanonie; Wychować czytelnika… O kreatywnym podejściu do nauczania języka polskiego i pracy biblioteki szkolnej; Pamięć o „Marii” i Antonim Malczewskim w poetyckiej refleksji Juliusza Słowackiego.
Jej hobby to literatura i sztuka XIX wieku, filmowe adaptacje dzieł literackich, historia, teatr, podróże, spływy kajakowe, a ulubione miejsca to Mazury i góry.
Marta Białobrzeska jest mężatką. Ma dwoje dzieci.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.