Młode talenty w Toruniu
Młode talenty w Toruniu
Program Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych innowatorów w Polsce ponownie zawita do kujawsko-pomorskiego. W listopadzie odbędą się Explory Day – wydarzenie inspirujące dla uczniów i uczennic w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu oraz Szkolny Festiwal Explory w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Kilkuletnia współpraca Explory i województwa już owocuje świetnymi pomysłami młodych.
Już 8 listopada w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu odbędzie się Explory Day – inspirujące wydarzenie dla uczniów i nauczycieli. Spotkanie otworzy prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z wykładem pt.: „Badania molekularne w biologii i medycynie - od poznania do zastosowania”, następnie Joanna Brzoskowska-Czerepiuk opowie co warto wiedzieć będąc młodym naukowcem – o trendach przyszłości. Uczniowie będą mieli okazję także poznać Program Explory podczas prezentacji finałowych projektów laureatów i finalistów Konkursu dla innowatorów. - Na wydarzeniu stawiającym w centrum innowacje, nie może zabraknąć Młodych Talentów. Laureaci i finaliści konkursu Explory to ciekawi świata badacze, którzy wynalazczość i kreatywność mają we krwi. Wierzymy, że prezentacje innowacyjnych projektów oraz rozmowa o tworzeniu rozwiązań przyszłości będą inspirującym doświadczeniem dla młodzieży z toruńskich szkół oraz wszystkich uczestników Kujawsko-pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu. – mówi Joanna Gogolińska, Wiceprezeska Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora Programu Explory – mówi Joanna Gogolińska, dyrektorka Fundacji Zaawansowanych Technologii.
Kolejnym explorowym punktem w kujawsko-pomorskim będzie wydarzenie w szkole.
Szkolne Festiwale Naukowe Explory do wydarzenia organizowane od 2017 roku przez szkoły w całej Polsce we współpracy z Programem Explory. Oparte są na metodologii i regulaminie Konkursu Explory. Ich celem jest zachęcenie młodzieży do tworzenia oraz rozwijania projektów naukowych i wynalazków. W ramach festiwalu odbywa się szkolny etap Konkursu Explory, gdzie uczniowie danej szkoły prezentują̨ własne projekty badawcze i wynalazki oraz odbywają̨ się̨ wykłady i warsztaty. Podczas festiwali wyłaniane są szkolne talenty, a najlepsze projekty zostaną̨ zaprezentowane na regionalnym etapie Konkursu Explory. W tegorocznej edycji, odbywa się ich aż 25. Oprócz wsparcia merytorycznego od organizatorów Programu Explory – Fundacji Zaawansowanych Technologii - szkoły otrzymały też wsparcie finansowe na pokrycie kosztów. Współorganizatorem wydarzenia w Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Najbliższy już 30.11 w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym. Szczegóły na www.explory.pl.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.