Młode talenty w Toruniu
Młode talenty w Toruniu
Program Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych innowatorów w Polsce ponownie zawita do kujawsko-pomorskiego. W listopadzie odbędą się Explory Day – wydarzenie inspirujące dla uczniów i uczennic w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu oraz Szkolny Festiwal Explory w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Kilkuletnia współpraca Explory i województwa już owocuje świetnymi pomysłami młodych.
Już 8 listopada w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu odbędzie się Explory Day – inspirujące wydarzenie dla uczniów i nauczycieli. Spotkanie otworzy prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z wykładem pt.: „Badania molekularne w biologii i medycynie - od poznania do zastosowania”, następnie Joanna Brzoskowska-Czerepiuk opowie co warto wiedzieć będąc młodym naukowcem – o trendach przyszłości. Uczniowie będą mieli okazję także poznać Program Explory podczas prezentacji finałowych projektów laureatów i finalistów Konkursu dla innowatorów. - Na wydarzeniu stawiającym w centrum innowacje, nie może zabraknąć Młodych Talentów. Laureaci i finaliści konkursu Explory to ciekawi świata badacze, którzy wynalazczość i kreatywność mają we krwi. Wierzymy, że prezentacje innowacyjnych projektów oraz rozmowa o tworzeniu rozwiązań przyszłości będą inspirującym doświadczeniem dla młodzieży z toruńskich szkół oraz wszystkich uczestników Kujawsko-pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu. – mówi Joanna Gogolińska, Wiceprezeska Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora Programu Explory – mówi Joanna Gogolińska, dyrektorka Fundacji Zaawansowanych Technologii.
Kolejnym explorowym punktem w kujawsko-pomorskim będzie wydarzenie w szkole.
Szkolne Festiwale Naukowe Explory do wydarzenia organizowane od 2017 roku przez szkoły w całej Polsce we współpracy z Programem Explory. Oparte są na metodologii i regulaminie Konkursu Explory. Ich celem jest zachęcenie młodzieży do tworzenia oraz rozwijania projektów naukowych i wynalazków. W ramach festiwalu odbywa się szkolny etap Konkursu Explory, gdzie uczniowie danej szkoły prezentują̨ własne projekty badawcze i wynalazki oraz odbywają̨ się̨ wykłady i warsztaty. Podczas festiwali wyłaniane są szkolne talenty, a najlepsze projekty zostaną̨ zaprezentowane na regionalnym etapie Konkursu Explory. W tegorocznej edycji, odbywa się ich aż 25. Oprócz wsparcia merytorycznego od organizatorów Programu Explory – Fundacji Zaawansowanych Technologii - szkoły otrzymały też wsparcie finansowe na pokrycie kosztów. Współorganizatorem wydarzenia w Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Najbliższy już 30.11 w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym. Szczegóły na www.explory.pl.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.