Młodzi biorą świat w swoje ręce
Kolejne zmiany w sektorze edukacji i trudna sytuacja społeczna sprawiają, że uczniowie_nnice oraz studenci_tki już teraz zmagają się z wieloma wyzwaniami. Przykładowo aż 86 proc. studentów_ek boi się jak będzie wyglądała ich przyszłość, a ponad połowa nie wie czy znajdzie zatrudnienie, alarmuje badanie Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, tak istotna jest wymiana wiedzy pomiędzy rówieśnikami i uczenie się tego, czego w szkole nie przekaże nauczyciel.
Młodzi ludzie, obok teoretycznej wiedzy, potrzebują również praktycznego przygotowania do życia. Przestrzenią do wspierania uczniów_ennic w polskich szkołach, zwłaszcza w małych miejscowościach są inicjatywy organizacji społecznych.
Potwierdzeniem są historie tych osób:
Piotr przez wiele lat by wolontariuszem Programu PROJEKTOR, w ramach, którego prowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci z małych miejscowości. Początkowo były to warsztaty z zakresu nauk ścisłych, później z kompetencji miękkich i radzenia sobie ze stresem. Dzięki swojemu zaangażowaniu został liderem społeczności wolontariuszy w Lublinie.
Piotr jest absolwentem studiów I stopnia na kierunku Pielęgniarstwo i studentem Kierunku Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest autorem licznych publikacji, pasjonatem nauki, a także alumnem Fundacji Lesława A. Pagi (Program Liderzy Ochrony Zdrowia), stypendystą Ministra Zdrowia, Stypendium 100/100 Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów stypendystą Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Lubelskiego.
Co dał Piotrowi PROJEKTOR?
Dzięki wolontariatowi nauczyłem się dawać sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Realizacja projektów społecznych dodały mi odwagi do spełniania marzeń. Udział w PROJEKTORZE nauczył mnie bycia przy drugim człowieku i empatii.
Kinga jest absolwentką Programu Stypendiów Pomostowych. Otrzymała stypendium na I rok studiów, kolejne za wyniki w nauce na II rok studiów i stypendium językowe. Kinga była także dwukrotną laureatką stypendium im. Prof. Bronisława Geremka na III, a następnie na IV roku studiów.
Ukończyła Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego i obroniła dwa dyplomy magisterskie. Dziś pracuje jako starszy legislator. Jest też społeczniczką. Koordynuje 16 punktów bezpłatnej pomocy prawnej Akademickiej Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Radomiu. Organizuje działania fundraisingowe i promocyjne. Wspiera proces rekrutacji wolontariuszy.
Stypendium Pomostowe ułatwiło jej życiowy start, sprawiło, że poczuła się stabilna finansowo, skupiona na studiach, zmotywowana do dalszego rozwoju. Zaangażowanie w wolontariat i działalność społeczna jest dla Kingi sposobem na wyrażenie wdzięczności za wsparcie i zaufanie, które otrzymała w ramach Programu Stypendiów Pomostowych. W 2022 roku Kinga została Ambasadorem Projektu Absolwenci Stypendystom.
W załączeniu znajdują się materiały inspiracyjne z informacją o Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.