Młodzi biorą świat w swoje ręce
Kolejne zmiany w sektorze edukacji i trudna sytuacja społeczna sprawiają, że uczniowie_nnice oraz studenci_tki już teraz zmagają się z wieloma wyzwaniami. Przykładowo aż 86 proc. studentów_ek boi się jak będzie wyglądała ich przyszłość, a ponad połowa nie wie czy znajdzie zatrudnienie, alarmuje badanie Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, tak istotna jest wymiana wiedzy pomiędzy rówieśnikami i uczenie się tego, czego w szkole nie przekaże nauczyciel.
Młodzi ludzie, obok teoretycznej wiedzy, potrzebują również praktycznego przygotowania do życia. Przestrzenią do wspierania uczniów_ennic w polskich szkołach, zwłaszcza w małych miejscowościach są inicjatywy organizacji społecznych.
Potwierdzeniem są historie tych osób:
Piotr przez wiele lat by wolontariuszem Programu PROJEKTOR, w ramach, którego prowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci z małych miejscowości. Początkowo były to warsztaty z zakresu nauk ścisłych, później z kompetencji miękkich i radzenia sobie ze stresem. Dzięki swojemu zaangażowaniu został liderem społeczności wolontariuszy w Lublinie.
Piotr jest absolwentem studiów I stopnia na kierunku Pielęgniarstwo i studentem Kierunku Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest autorem licznych publikacji, pasjonatem nauki, a także alumnem Fundacji Lesława A. Pagi (Program Liderzy Ochrony Zdrowia), stypendystą Ministra Zdrowia, Stypendium 100/100 Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów stypendystą Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Lubelskiego.
Co dał Piotrowi PROJEKTOR?
Dzięki wolontariatowi nauczyłem się dawać sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Realizacja projektów społecznych dodały mi odwagi do spełniania marzeń. Udział w PROJEKTORZE nauczył mnie bycia przy drugim człowieku i empatii.
Kinga jest absolwentką Programu Stypendiów Pomostowych. Otrzymała stypendium na I rok studiów, kolejne za wyniki w nauce na II rok studiów i stypendium językowe. Kinga była także dwukrotną laureatką stypendium im. Prof. Bronisława Geremka na III, a następnie na IV roku studiów.
Ukończyła Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego i obroniła dwa dyplomy magisterskie. Dziś pracuje jako starszy legislator. Jest też społeczniczką. Koordynuje 16 punktów bezpłatnej pomocy prawnej Akademickiej Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Radomiu. Organizuje działania fundraisingowe i promocyjne. Wspiera proces rekrutacji wolontariuszy.
Stypendium Pomostowe ułatwiło jej życiowy start, sprawiło, że poczuła się stabilna finansowo, skupiona na studiach, zmotywowana do dalszego rozwoju. Zaangażowanie w wolontariat i działalność społeczna jest dla Kingi sposobem na wyrażenie wdzięczności za wsparcie i zaufanie, które otrzymała w ramach Programu Stypendiów Pomostowych. W 2022 roku Kinga została Ambasadorem Projektu Absolwenci Stypendystom.
W załączeniu znajdują się materiały inspiracyjne z informacją o Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.