Młodzi biorą świat w swoje ręce
Kolejne zmiany w sektorze edukacji i trudna sytuacja społeczna sprawiają, że uczniowie_nnice oraz studenci_tki już teraz zmagają się z wieloma wyzwaniami. Przykładowo aż 86 proc. studentów_ek boi się jak będzie wyglądała ich przyszłość, a ponad połowa nie wie czy znajdzie zatrudnienie, alarmuje badanie Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, tak istotna jest wymiana wiedzy pomiędzy rówieśnikami i uczenie się tego, czego w szkole nie przekaże nauczyciel.
Młodzi ludzie, obok teoretycznej wiedzy, potrzebują również praktycznego przygotowania do życia. Przestrzenią do wspierania uczniów_ennic w polskich szkołach, zwłaszcza w małych miejscowościach są inicjatywy organizacji społecznych.
Potwierdzeniem są historie tych osób:
Piotr przez wiele lat by wolontariuszem Programu PROJEKTOR, w ramach, którego prowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci z małych miejscowości. Początkowo były to warsztaty z zakresu nauk ścisłych, później z kompetencji miękkich i radzenia sobie ze stresem. Dzięki swojemu zaangażowaniu został liderem społeczności wolontariuszy w Lublinie.
Piotr jest absolwentem studiów I stopnia na kierunku Pielęgniarstwo i studentem Kierunku Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest autorem licznych publikacji, pasjonatem nauki, a także alumnem Fundacji Lesława A. Pagi (Program Liderzy Ochrony Zdrowia), stypendystą Ministra Zdrowia, Stypendium 100/100 Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów stypendystą Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Lubelskiego.
Co dał Piotrowi PROJEKTOR?
Dzięki wolontariatowi nauczyłem się dawać sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Realizacja projektów społecznych dodały mi odwagi do spełniania marzeń. Udział w PROJEKTORZE nauczył mnie bycia przy drugim człowieku i empatii.
Kinga jest absolwentką Programu Stypendiów Pomostowych. Otrzymała stypendium na I rok studiów, kolejne za wyniki w nauce na II rok studiów i stypendium językowe. Kinga była także dwukrotną laureatką stypendium im. Prof. Bronisława Geremka na III, a następnie na IV roku studiów.
Ukończyła Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego i obroniła dwa dyplomy magisterskie. Dziś pracuje jako starszy legislator. Jest też społeczniczką. Koordynuje 16 punktów bezpłatnej pomocy prawnej Akademickiej Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Radomiu. Organizuje działania fundraisingowe i promocyjne. Wspiera proces rekrutacji wolontariuszy.
Stypendium Pomostowe ułatwiło jej życiowy start, sprawiło, że poczuła się stabilna finansowo, skupiona na studiach, zmotywowana do dalszego rozwoju. Zaangażowanie w wolontariat i działalność społeczna jest dla Kingi sposobem na wyrażenie wdzięczności za wsparcie i zaufanie, które otrzymała w ramach Programu Stypendiów Pomostowych. W 2022 roku Kinga została Ambasadorem Projektu Absolwenci Stypendystom.
W załączeniu znajdują się materiały inspiracyjne z informacją o Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.