Komunikaty PR

Nowy wymiar młodzieżowej solidarności. Ruszyła akcja Sztama 2.0 z ukraińską młod

2022-10-27  |  01:00
Biuro prasowe

Nowy wymiar młodzieżowej solidarności. Ruszyła akcja Sztama 2.0 z ukraińską młodzieżą

 

Według najnowszych danych Straży Granicznej od lutego do października do Polski wjechało ponad 7 mln osób z Ukrainy. Już teraz prawie 30 tys. młodych osób uczy się w polskich szkołach średnich i stoi przed wyzwaniem odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Według badań młodzi Ukraińcy borykają się z problemami poczucia wyobcowania, związanymi ze stresem i niepokojem. Jak można temu zaradzić? Fundacja Zwolnieni z Teorii organizuje akcję integrującą polskich i ukraińskich uczniów szkół średnich, aby mogli zobaczyć, że mają moc zmieniania świata wokół siebie. Właśnie startuje akcja „Sztama 2.0”, której celem jest stworzenie polsko-ukraińskich zespołów i działanie społeczne dla dobra wspólnego.

 

  • Ponad 39 proc. ukraińskich rodziców dzieci w wieku poniżej 18 lat alarmuje, że ich dzieci mają problemy z adaptacją w Polsce – podaje raport opracowany przez Ipsos.digital we wrześniu 2022 r.

  • Ponad co piąty badany nauczyciel jest zdania, że większość ukraińskich uczniów odczuwa nadal niepokój o bliskich pozostałych w ich kraju – wynika z raportu Fundacji Szkoła z Klasą z września 2022 r.

  • Zwolnieni z Teorii integrują młodzież polską i ukraińską poprzez stworzenie projektów społecznych o dowolnej tematyce. Zgłoszenia do akcji “Sztama 2.0” trwają do 18 listopada

 

Próba odnalezienia siebie przez młodzież z Ukrainy 

Osamotnieni, przybici i wyobcowani – polska szkoła oraz nowe środowisko rówieśników stanowi wyzwanie dla ukraińskiej młodzieży, wynika z licznych badań i rozmów z nauczycielami. Nie czują się komfortowo w nowym miejscu, jakim jest szkoła. Wyobcowanie potęgują również uczucia i opinie polskich kolegów i koleżanek odnośnie agresji na Ukrainę i związanej z nią migracją. Czynnikiem, który może wpływać pozytywnie lub negatywnie na odnalezienie się migrantów z Ukrainy w nowym środowisku jest nastawienie polskich uczniów, jak pokazuje badanie Centrum Edukacji Obywatelskiej z sierpnia 2022 r. Jedna z fundacji, Zwolnieni z Teorii, która co roku dociera do tysięcy młodych ludzi w całej Polsce, postanowiła podjąć działania, aby odpowiedzieć na ten problem, organizując specjalną akcję Sztama 2.0, która ma na celu integrować młodzież z tych dwóch krajów.

 

Akceptację ze strony społeczności szkolnej pokazali już na początku roku uczestnicy olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy stworzyli akcję Sztama z Ukrainą, której kontynuacja to Sztama 2.0. Nagrali film, w którym pokazywali, jakie wsparcie oferują swoim kolegom ze wschodu, zachęcają do rozmów oraz okazywania solidarności. W tym roku tworzą kilkadziesiąt zespołów polsko-ukraińskich, aby wspólnie działać i zmieniać otaczający ich świat. Rozwój młodych, dawanie im poczucia sprawczości oraz zachęcanie ich do pomocy innym wpisane są w DNA naszej organizacji. Odwiedzając szkoły i rozmawiając z nauczycielami, widzimy wyraźnie dużo chęci, ale też trudności w budowaniu relacji pomiędzy polskimi, a ukraińskimi uczniami. Osoby z Ukrainy już uczą się w polskich szkołach, a to, co może im ułatwić pobyt w nowym środowisku to pokazanie, że są mile widziani przez rówieśników. Natomiast polskim uczniom i uczennicom chcemy dać możliwość do zdobywania doświadczeń we współpracy międzynarodowej – mówi Paula Bruszewska, prezes fundacji Zwolnieni z Teorii.

 

Integracja kluczem do budowania relacji

Jak można zintegrować polskich oraz ukraińskich uczniów? Wybranie odpowiedniej metody integracji będzie miało kolosalny wpływ na zmianę relacji pomiędzy tymi grupami. Jak zauważa Paula Bruszewska, najlepsze budowanie więzi następuje podczas wspólnego działania, ponieważ wtedy działając dla innych, poznajemy członków grupy oraz samych siebie. Do 18 listopada poprzez formularz zgłoszeniowy młodzież może zgłosić polsko-ukraińskie zespoły, które chciałyby wspólnie zrealizować projekt społeczny. 

 

Jak się zgłosić?

Wystarczy zaangażować polskich i ukraińskich znajomych z klasy lub szkoły i zapisać się do akcji Sztama 2.0 za pomocą formularza online poprzez bezpośredni link zwolnienizteorii.typeform.com/sztama20, dostępny również na Facebooku: Zwolnieni z Teorii, a następnie zarejestrować projekt na platformie ZwolnienizTeorii.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 listopada. 

 

 

***

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Żuk | Propsy PR

+ 48 518 645 174 | magdalena.zuk@propsypr.pl


 

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt
2024-07-05 | 08:37

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.