Komunikaty PR

Od salek w piwnicy na szczyt rankingu jakości. Przedszkole Galileo ma już 10 lat

2022-11-07  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty

ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl

Pięć grup przedszkolnych, 125 dzieci pod opieką, nauka i rozwój według Planu Daltońskiego, rodzinna atmosfera i dwa tytuły Lidera Jakości, przyznawane przez rodziców. Publiczne przedszkole Galileo z Poznania, prowadzone przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty obchodzi właśnie 10 rocznicę pracy. Jego wizytówką jest niesamowita kadra. Pracują tu nadal wszystkie osoby, które dekadę temu tworzyły placówkę przy Słowackiego 19/21 na poznańskich Jeżycach. A sama historia jest jeszcze dłuższa i fascynująca.

Szczęśliwy zbieg okoliczności i fundacyjny szyld

Jesienią 2011 roku przedszkolu numer 59 w Poznaniu, dawnej zakładowej placówce MPK, w oczy zajrzało widmo likwidacji. Jego siedziba, w Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego 19/21, stawała się coraz bardziej problematyczna. Placówka, której historia sięga blisko 80 lat, mieściła się w podpiwniczeniu budynku. W przyziemiu. Nie było własnego placu zabaw, ani parkingu.

Atutem przedszkola było jednak coś zupełnie innego. Wyjątkowa atmosfera, zaangażowany personel i doskonałe wyposażenie sprawiały, że rodzice chętnie wybierali je nawet w czasach demograrficznego niżu, kiedy inne przedszkola miały kłopoty ze skompletowaniem grup. Lokalowe kłopoty w końcu jednak wzięły górę.

- Kiedy nie udała się izolacja fundamentów budynku i na ścianach zaczęła wychodzić wilgoć, stało się jasne, że trzeba będzie się wyprowadzić. Że lata świetności mamy już za sobą - wspomina Bogumiła Roszyk, dyrektor ówczesnej „pięćdziesiątki dziewiątki”. - Nie było jednak możliwości przeniesienia całego przedszkola, z dziećmi i z kadrą, w nowe miejsce. Prawdopodobnie każdy trafiłby do innej placówki. Dlatego zaczęliśmy szukać pomysłów.

Wszystkich 82 dzieci, ich rodzice i nauczyciele nie wyobrażali sobie rozstania i likwidacji „ich” przedszkola. Jak jednak przenieść całą placówkę w nowe miejsce? Okazało się, że jest na to sposób. Pomógł niezwykły zbieg okoliczności i… odrobina szczęścia.

Fundacja Familijny Poznań – dziś działająca już w całej Polsce pod nazwą Ogólnopolski Operator Oświaty – kilka numerów dalej, pięć minut spacerkiem, w odnowionych pomieszczeniach na parterze ówczesnego Gimnazjum nr 61, planowała uruchomić przedszkole.

- To był 14 listopada 2011 roku. Wtedy dostałam propozycję od Mateusza Krajewskiego, żeby z całym zespołem i wszystkimi dziećmi przenieść się do nowej siedziby pod egidą nowego organu prowadzącego. Wygodnej, bezpiecznej i bardzo przestronnej – uśmiecha się dyrektor Bogumiła Roszyk. - Warunek był taki, że z przedszkola samorządowego staniemy się przedszkolem fundacyjnym.

Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców zgodziły się na propozycję. Wniosek rodziców, nauczycieli i fundacji o zmianę organu prowadzącego przegłosowali też poznańscy radni. Można było szykować się do przeprowadzki. W nowej siedzibie, w zabytkowym budynku przy Słowackiego 58/60, pod fundacyjnym szyldem, zaczęło działać przedszkole Galileo.

Galileo. Lider jakości z atmosferą

Warto podkreślić, że cała kadra pedagogiczna, która 10 lat temu stworzyła przedszkole Galileo, do dzisiaj pracuje w niezmienionym składzie. Dyrektor Bogumiła Roszyk, jej zastępca Małgorzata Hoedke, pani Danuta Soszyńska w sekretariacie i nauczycielski „Dream Team” nie zmienił się przez całą dekadę.

- Zostaliśmy razem, warunki zatrudnienia dla wszystkich pracowników zostały zachowane. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty okazała się bardzo wiarygodnym, wyprzedzającym swój czas, godnym zaufania pracodawcą. Czujemy się bezpiecznie, dostajemy ogromne wsparcie w codziennej pracy - opowiada Bogumiła Roszyk. - Nowa siedziba pozwoliła też na przyjęcie kolejnych dzieci. Jest przestronniej, dzięki temu dzisiaj mamy pięć grup, 125 uśmiechniętych dzieci, zadowolonych rodziców i całą kadrę, która przechodziła tu 10 lat temu.

To właśnie doświadczona, zaangażowana kadra jest do dzisiaj wizytówką przedszkola Galileo. Ciepło, uśmiech, rodzinna atmosfera, zaangażowanie nauczycielek oraz pracowników niepedagogicznych powodują, że jest to wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Poznania. Dwa razy zdobyło tytuł Lidera Jakości w anonimowych badaniach satysfakcji rodziców, prowadzonych od kilu lat przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty.

Pracownicy i rodzice mówią, że to przedszkole „ma duszę”. Swoje dzieci przywożą tu nawet rodzice, którzy wyprowadzili się z poznańskich Jeżyc w inne regiony miasta. Są dzieci z Wildy, z Łazarza. Są przedszkolaki, których rodzice sami byli podopiecznymi Bogumiły Roszyk. Bo to jest nadal ich przedszkole.

- Przedszkole Galileo to jedno z pierwszych przedszkoli fundacji. Mamy do tej placówki ogromny sentyment - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Zawsze staramy się wspierać entuzjastów edukacji i tworzyć dobre warunki do rozwoju. Z korzyścią dla dzieci, rodziców i pracowników.

8 listopada przedszkole Galileo organizuje uroczysty jubileusz. Czego mu życzyć z okazji okrągłej rocznicy? Dyrektor Bogumiła Roszyk uśmiecha się i podpowiada, że marzy o kolejnych 10 latach ze swoją zgraną drużyną. I o nowej umowie z miastem na wynajem przedszkolnej siedziby w kamienicy przy Słowackiego 58/60. Poprzednia kończy się w sierpniu 2023 roku.

Więcej o przedszkolu Galileo w Poznaniu:

  • https://galileo-poznan.operator.edu.pl/
  • https://www.facebook.com/galileofamilijny/

 

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty jest największym w Polsce, niezależnym organem prowadzącym przedszkola i szkoły podstawowe. Od ponad 21 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, na terenie 6 województw prowadzi obecnie 63 bezpłatne przedszkola i szkoły, w których uczy się ponad 7000 dzieci.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ogólnopolski Operator Oświaty
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.