P&G i Fundacja Nasza Ziemia od ponad 20 lat razem.
Razem można naprawdę wiele. Tym podejściem inspirują się wzajemnie Procter & Gamble i Fundacją Nasza Ziemia, które od ponad 20 lat łączą siły dla dobra planety. Dziesiątki projektów ekologicznych, tony śmieci zebranych podczas Akcji Sprzątania Świata oraz ponad 2 000 szkół zaangażowanych we wspólne inicjatywy. To tylko wybrane przykłady działań, które udało im się zrealizować w ciągu ostatnich dwóch dekad. Właśnie partnerzy ogłaszają kolejną edycję największego wspólnego projektu - „Czysta Ziemia”. To kompleksowy program edukacji ekologicznej dla szkół podstawowych, dzięki któremu uczniowie z całej Polski uczą się najważniejszych zasad odpowiedzialnego korzystania z wody i energii oraz segregacji odpadów.
Od lokalnego sprzątania do ogólnopolskiej edukacji ekologicznej
Procter & Gamble ponad dwie dekady temu rozpoczął współpracę z Fundacją Nasza Ziemia, by wspólnie chronić środowisko naturalne. Chociaż w tamtym okresie o ekologii mówiło się jeszcze niewiele, to obie organizacje od początku miały wspólną wizję – chciały podejmować konkretne działania na poziomie lokalnym na rzecz naszej planety.
Firma P&G we współpracy z Fundacją wielokrotnie uczestniczyła w corocznych Akcjach Sprzątania Świata, które na dobre wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń dla planety. Angażowali się w nią pracownicy firmy, zapraszając do tego działania także społeczność lokalną. W ramach inicjatyw na rzecz lokalnego środowiska, sprzątnięto okolice szkół podstawowych w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim oraz na warszawskim Targówku, czyli w miejscach, gdzie znajdują się fabryki P&G. Na przestrzeni dwóch dekad, w takich projektach wzięło udział setki wolontariuszy. Uczestnicy akcji zebrali tony odpadów pozostawionych w lasach, nad brzegiem Wisły czy też na polskich plażach. W ramach ostatniej współpracy oczyszczona została plaża nieopodal Międzyzdrojów, a także Woliński Park Narodowy. Lokalizację dla niej wybrali konsumenci, którzy wzięli udział w głosowaniu, podczas wakacyjnej kampanii pt. „Wody, Lasy, Góry – działaj z nami dla natury”, zorganizowanej przez P&G i jej partnerów handlowych.
„Procter & Gamble jest firmą, z którą współpracujemy najdłużej ze wszystkich naszych partnerów. Cieszy nas, że wspólnie, mamy możliwość wracać do miejsc gdzie już sprzątaliśmy, bo dzięki temu wiemy, że promocja idei nieśmiecenia ma sens i działa co widać po wynikach. Śmieci w tych pięknych miejscach zwykle jest mniej. Widzimy też, że w nasze kolejne akcje angażuje się coraz więcej osób i to w każdym wieku – od uczniów czy harcerzy po seniorów z uniwersytetów trzeciego wieku. Zasiane przez Fundację Nasza Ziemia oraz Procter & Gamble ziarno edukacji ekologicznej daje plon w postaci konkretnych, pozytywnych efektów. To dla nas ogromna motywacją do dalszej pracy i podejmowania wspólnych wysiłków” - mówi Beata Butwicka, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
Akcje sprzątania pozwalają „tu i teraz” wywierać pozytywny wpływ na stan środowiska. Jednak, żeby zmiany były długofalowe należy nie tylko przeciwdziałać, ale także zapobiegać zmianom klimatycznym. Nie wystarczy ludziom powiedzieć, o istniejącym problemie, należy też wyjaśnić, co trzeba z tym zrobić. W tym celu niezbędna jest edukacja ekologiczna.
Jak zachęcić najmłodszych obywateli do dbania o środowisko?
Mając na uwadze tę kwestię, Procter & Gamble wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia od czterech lat realizuje program edukacyjny „Czysta Ziemia”, skierowany do uczniów szkół podstawowych. Właśnie ruszyła jego kolejna edycja! Głównym celem programu jest wsparcie edukacji uczniów w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji i zachęcenie ich do dbania o środowisko. Dzieci podczas zajęć „Czysta Ziemia” dowiedzą się między innymi, że korzystając z kubka podczas mycia zębów, a nie z bieżącej wody, mogą zaoszczędzić jej nawet 10 litrów. Z kolei wypinając ładowarkę z gniazda, kiedy naładują jakieś urządzenia, ograniczą zużycie energii. Uczniowie uczą się tego w sposób kreatywny i angażujący - korzystają z animacji, nowoczesnych kart pracy, projektów grupowych czy domowych eksperymentów. Wszystkie materiały dostępne są do pobrania dla nauczycieli i rodziców za darmo na stronie – https://www.naszaziemia.pl/czystaziemia/. W ciągu minionych lat z materiałów skorzystało już ponad 30 000 uczniów w niemal 2 000 szkołach w całej Polsce. W obecnym roku szkolnym pomogą one zaangażować w działania na rzecz planety kolejne tysięcy dzieci. To nie wszystko, „Czysta Ziemia” to także konkursy grantowe, dzięki którym uczniowie mogą przekuć wiedzę w praktykę i wygrać finansowanie swojego projektu na rzecz klimatu.
Zacznijmy od siebie. W walce o czystą planetę każdy ma swoją rolę do odegrania
Program edukacyjny „Czysta Ziemia”, jest częścią wszechstronnych działań, które P&G podejmuje w zakresie zrównoważonego rozwoju. W tym zakresie firma kieruje się swoją strategią Ambicja 2030, koncentrując się między innymi na redukcji wykorzystania plastiku, a także ograniczaniu zużycia energii i wody. P&G, której marki można znaleźć w większości polskich domów, zachęca konsumentów, by przyłączyli się do działań na rzecz poprawy sytuacji naszej planety i wspiera ich w odpowiedzialnej konsumpcji. Wprowadza do swojej oferty produkty, które ułatwiają stosowanie zrównoważonych praktyk w domach. Dzięki markom, takim jak Ariel, Fairy, Pampers, Head & Shoulders czy Gillette, konsumenci mogą dokonywać bardziej ekologicznych wybór. Przykładem jest chociażby nowa formuła tabletek do zmywarek marki Fairy. Dzięki niej możliwe jest mycie naczyń w krótkim cyklu, a przez to zmniejszenia zużycia energii, a także oszczędność niemal 5 litrów wody.
„Procter & Gamble chce być motorem pozytywnych zmian na świecie, dlatego od wielu lat podejmujemy działania, które mają na celu spowolnienie zmian klimatycznych. Pokazujemy konsumentom jak korzystając z naszych produktów żyć w sposób bardziej zrównoważony oraz kształtujemy wśród najmłodszych poczucie odpowiedzialności za stan Ziemi. Wierzymy, że dbanie o naszą planetę, to praca zespołowa, w którą powinny angażować się wszyscy - firmy, organizacje pozarządowe i lokalne społeczności. W tym procesie każdy z nas ma swoją ogromną rolę do odegrania” – mówi Justyna Rymkiewicz, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej, Procter & Gamble w Centralnej Europie.
Kluczem do tego, aby mieć realny wpływ na środowisko jest dzielenie się wiedzą i zaangażowanie nas wszystkich. Długoletnia współpraca pomiędzy Procter & Gamble i Fundacją Nasza Ziemia jest przykładem tego, jak wspólny cel i długotrwała współpraca przynoszą widoczne efekty w walce o lepsze jutro.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.