Komunikaty PR

Pierwsze kroki do innowacyjnej kariery naukowej – ruszył obóz ADAMED SmartUP

2022-07-18  |  01:00
Biuro prasowe

17 lipca rozpoczął się obóz naukowy 8. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50 młodych osób, których pasją jest nauka, w wieku od 14 do 19 lat przyjechało do Warszawy, aby przez 2 tygodnie brać udział w wykładach i zajęciach praktycznych, doświadczać samodzielnej pracy w laboratorium oraz nawiązać przyjaźnie i wieloletnie relacje naukowe.

Program dostosowany do zainteresowań

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej w tym obszarze. Dotychczas na obozy naukowe zaproszonych zostało 400 uczniów z całej Polski, 70 z nich zostało laureatami nagrody głównej, a 18 nastolatków otrzymało stypendium finansowe.

Jak co roku uczestnicy i uczestniczki obozu będą pracować w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka, fizyka i nowe technologie. Wyboru dokonali już wiosną br., kiedy to o swoich zainteresowaniach opowiadali Radzie Naukowej programu. 

Młodzi chemicy i chemiczki wyhodują kultury bakterii i kryształy białka oraz dowiedzą się, jak wyglądają cykle życiowe wirusów. Będą mieli też okazję usłyszeć, w jaki sposób funkcjonuje świat nauki, kto może tworzyć publikacje i jak teoria splata się z praktyką np. podczas odkrywania nowych leków i terapii.

Uczestnicy i uczestniczki zainteresowani naukami medycznymi będą mogli nauczyć się szycia chirurgicznego, potrenować przygotowanie do operacji, zachowując wszelkie zasady sterylności i samodzielnie wykonać testy antybiotyków oraz substancji bakteriobójczych. Podczas warsztatów zajmą się natomiast psychologiczną stroną pracy lekarza – porozmawiają o etyce tego zawodu i przećwiczą wywiad z pacjentem.

Przyszli inżynierowie i inżynierki wezmą udział w zajęciach z symulatorem lotu, zbudują własne modele samolotów i będą mieli możliwość pracy z dronami oraz robotami mobilnymi. Spotkają się także ze studentami i studentkami z koła astronautycznego.

Z kolei pasjonaci i pasjonatki fizyki poznają skomplikowane zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej oraz podstawy fizyki statystycznej i fizyki ciała stałego. Będą mieli również szansę samodzielnego wykonywania eksperymentów. 

Siatkę zajęć edukacyjnych na obóz naukowy ADAMED SmartUP tworzymy tak, by dać uczestnikom jak najwięcej przestrzeni do samodzielnego wykonywania eksperymentów. Nauki STEM bazują właśnie na doświadczaniu – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje – Grono obozowe to najbardziej utalentowana młodzież w Polsce, którą wyłoniliśmy w wieloetapowej rekrutacji. Dlatego też współpracujemy ze światowej klasy naukowcami, aby w trakcie obozu zapewnić im zajęcia wykraczające poza standardowy program szkolny i stworzyć niepowtarzalną okazję do kontaktu z nauką. 

Obóz to jednak nie tylko nauka

Jednym z istotnych celów programu ADAMED SmartUP jest też integracja młodych naukowców. Podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację Adamed spotykają się nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Podczas dwóch tygodni obozu mają okazję pracować w grupach i poznawać się w trakcie wspólnie realizowanych projektów. Uczestnicy i uczestniczki biorą też udział m.in. w warsztatach kulinarnych, wycieczkach do ośrodków badawczych czy Mock Interviews.

Te spotkania bardzo często owocują wieloletnimi przyjaźniami. Wielu uczestników poznaje w programie swoich przyszłych partnerów naukowych. Nie szukając daleko: w maju tego roku Adrianna Jażdżewska i Jan Kozłowski z 7. edycji zostali najmłodszymi uczestnikami VI Ogólnopolskiej Konferencji Genetycznej „Genomica”, a w pracy nad ich projektem naukowym wspierał ich absolwent 5. edycji, Karol Sadowski – opowiada Martyna Strupczewska. 

A obóz naukowy to dopiero początek przygody…

We wrześniu 10 osób zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Laureaci i laureatki przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Dodatkowo, po roku intensywnej pracy 3 z nich otrzyma stypendium finansowe w wysokości 40 tys. złotych, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń.

ADAMED SmartUP już nie tylko w Polsce

Od 3 lat program ADAMED SmartUP zaprasza do udziału młodzież nie tylko z Polski, ale również z Wietnamu. Wietnamska edycja realizowana jest we współpracy ze Szkołą Średnią im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi. W tym roku trójka laureatów wyróżnionych w ramach międzynarodowej edycji po raz pierwszy przyjedzie do Warszawy. Hoa, Hanh i Hoan będą uczestniczyć w części wykładów i zajęć praktycznych, ale też wezmą udział w integracji z rówieśnikami z Polski oraz poznają naszą kulturę podczas zwiedzania.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.