Komunikaty PR

Rusza II. ogólnopolska edycja programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”

2022-10-25  |  12:20
Biuro prasowe

Na początku października 2022 roku ruszyła II. ogólnopolska edycja programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie edukacji ekologicznej na etapie wczesnoszkolnym, a także inspirowanie i aktywizowanie uczniów, nauczycieli oraz rodziców do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska. Podobnie, jak w ubiegłym roku, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych będą mogli skorzystać z niezwykle ciekawych scenariuszy eko lekcji. W tej edycji tematami przewodnimi będą: oszczędzanie mediów oraz ograniczanie odpadów. Zwieńczeniem każdej lekcji jest konkurs kreatywny Ekowyzwanie, w którym do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody, w tym: instalacje ekologiczne dla szkoły, wycieczki klasowe, zestawy edukacyjne dla każdego dziecka w klasie oraz gadżety dla nauczycieli. Zarówno scenariusze, jak i zadania konkursowe będą dostępne dla użytkowników zarejestrowanych na stronie www.piatkadlanatury.pl. Opiekunem programu i fundatorem nagród jest firma Velvet CARE, właściciel marki Velvet – lidera kategorii papierowych produktów higienicznych w Polsce.

Przygotowane dla nauczycieli klas I-III scenariusze eko lekcji są w pełni zgodne z podstawą programową. W poprzedniej edycji programu nawiązywały one do pięciu obszarów strategii zrównoważonego rozwoju „Eco Agenda 2025”, realizowanej przez Velvet CARE i symbolizowanej przez znak „Save Nature”, znajdujący się na opakowaniach wyrobów Velvet. Są to: troska o drzewa, oszczędzanie wody, segregowanie odpadów, redukcja zużycia plastiku oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W tegorocznej ogólnopolskiej edycji programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”, który będzie realizowany w roku szkolnym 2022/23, organizatorzy postanowili pogłębić temat oszczędzania wody, rozszerzając go o inne media oraz mądre wykorzystanie zasobów naturalnych, np. poprzez odnawialne źródła energii, jak również temat ograniczania wytwarzania odpadów poprzez życie w duchu less i zero waste.

– Rozważając tematykę eko lekcji oraz całą strukturę nowej edycji programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”, wzięliśmy pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim są to wyzwania społeczno-gospodarcze, z jakim mierzymy się obecnie wszyscy – jako organizacje, instytucje oraz jednostki. Jednym z nich są rosnące ceny mediów oraz większości dóbr i surowców, które wzmacniają w nas potrzebę mądrego wykorzystywania dostępnych zasobów. Kolejna kwestia to wyzwania, z jakimi mierzą się szkoły. Z ankiet przeprowadzonych pod koniec poprzedniej edycji programu wiemy, że zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele, chcieliby, aby szkoły stawały się miejscami bardziej przyjaznymi dla naszej planety. Jednocześnie szukają także oszczędności. Obszary tematyczne, jakie

wybraliśmy, nie tylko idealnie wpisują się więc w działania na rzecz ochrony środowiska i naszą strategię zrównoważonego rozwoju, ale odpowiadają też na współczesne wyzwania – podkreśla Artur Pielak, prezes zarządu Velvet CARE sp. z o.o. – Ponadto wiemy, że szkoły stoją przed różnymi wyzwaniami organizacyjnymi, wynikającymi m. in. z trwającej już od ponad pół roku wojny w Ukrainie, dlatego postanowiliśmy maksymalnie uprościć formułę programu – zamiast Ekograntów zaoferujemy zwycięskim szkołom gotowe instalacje ekologiczne, które pomogą im być bardziej przyjaznymi dla środowiska – dodaje Artur Pielak.

Wychodząc naprzeciw obecnym potrzebom nauczycieli, organizatorzy zadbali dodatkowo o przetłumaczenie scenariuszy eko lekcji na język ukraiński.

Podejmij Ekowzwanie i wygraj atrakcyjne nagrody dla szkoły i klasy!

Każdy scenariusz eko lekcji zwieńczony jest tzw. Ekowyzwaniem, czyli zaproszeniem do wzięcia udziału w konkursie kreatywnym dla całej klasy. W obecnej edycji programu do wygrania jest 10 nagród głównych w postaci instalacji ekologicznych dla szkoły, w której uczy się zwycięska klasa, a także wycieczki edukacyjnej do wybranego miejsca na terenie województwa, w którym działa szkoła. Dodatkowo klasy te, a także 100 kolejnych zwycięzców otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym zestawy edukacyjne dla całej klasy oraz dla każdego dziecka w klasie, a także gadżet dla nauczyciela.

Do udziału w programie edukacyjnym „Velvet. Piątka dla Natury” zaproszone są wszystkie szkoły podstawowe w całym kraju. Aby otrzymać dostęp do scenariuszy eko lekcji, nauczyciel musi jedynie zarejestrować się na stronie www.piatkadlanatury.pl. Na profilu użytkownika będzie też mógł przesłać zgłoszenie konkursowe.

Patronat honorowy nad programem objęli już Marszałkowie Województw: Lubuskiego, Małopolskiego, Mazowieckiego, Opolskiego, Pomorskiego, Śląskiego i Zachodniopomorskiego, a także Starosta Olkuski i Starosta Zawierciański oraz Kuratorzy Oświaty: Kujawsko-Pomorski, Lubuski, Opolski i Pomorski.

Szczegółowe informacje dotyczące programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury” oraz regulamin konkursu Ekowyzwanie dostępnie są na stronie www.piatkadlanatury.pl.

Historia programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”

Program edukacyjny „Velvet. Piątka dla Natury” został zainaugurowany w 2020 roku. Zrealizowana wówczas została pilotażowa edycja regionalna, skierowana do szkół podstawowych w dwóch powiatach – olkuskim (woj. małopolskie) i zawierciańskim (woj. śląskie), na granicy których znajduje się fabryka produkująca wyroby marki Velvet. W ten sposób firma chciała podkreślić, jak ważne jest dla niej działanie na szczeblu lokalnym. Velvet CARE wierzy, że inicjatywy podejmowane w najbliższym otoczeniu prowadzą do realnej zmiany w skali makro. W edycji regionalnej wzięło udział aż 40 proc. szkół znajdujących się na terenie ww. powiatów.

Ze względu na duże zainteresowanie programem oraz sympatię, jaką zyskał on w środowisku szkolnym, w 2021 roku ruszyła I. ogólnopolska edycja programu, do której zgłosiły się szkoły podstawowe z całej Polski. Udział wzięło aż 881 szkół. Spośród klas, które nadesłały prace w konkursie Ekowyzwanie, wyłoniono 160 zwycięzców.

Równolegle ze wszystkich szkół, które opracowały eko projekty w celu ubiegania się o Ekogrant o wartości 7000 zł na inicjatywę ekologiczną, jury wyłoniło 16 zwycięzców, a kolejne 36 placówek otrzymało wyróżnienia

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.