Komunikaty PR

Rynek korepetycji w Polsce osiągnął stabilizację – analiza OLX

2024-03-20  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Na początku roku szkolnego 2023/2024 nastąpił znaczny wzrost popularności dodatkowych, płatnych, zajęć dla uczniów. Aż 72% rodziców uczestniczących w badaniach, deklarowało, że uczęszcza na nie lub będzie uczęszczać, któreś z ich dzieci.  Co trzeci rodzic (29%) planował, że będą to korepetycje oraz zajęcia przygotowawcze [1]. Okazuje się jednak, że ten gwałtowny wzrost zainteresowania korepetycjami, nie przełożył się na równie znaczący wzrost liczby ofert. Czy oznacza to, że coraz mniej osób traktuje tego typu zajęcia, jako dodatkowe źródło dochodu?

Początek roku 2024 nie przyniósł spektakularnych wzrostów na rynku korepetycji. Obecną sytuację określić można jako stabilną. Widoczne są nawet niewielkie spadki liczby aktywnych ofert w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim – w styczniu na OLX pojawiło się o  1% ogłoszeń mniej (rdr), a w lutym o 2% mniej w porównaniu do lutego 2023 roku.

Więcej matematyki, mniej języków i historii

Według danych serwisu OLX najbardziej popularną kategorią pozostaje matematyka. Oferty z korepetycjami z tego przedmiotu stanowią 30% wszystkich ogłoszeń umieszczonych w serwisie. Na drugim miejscu znalazł się język angielski (25%). Ciekawym jest jednak, że w serwisie widoczny jest niewielki spadek liczby aktywnych ogłoszeń oferujących naukę języków (rdr), a wyjątek stanowią jedynie lekcje z języka francuskiego, który zanotował znaczący wzrost podaży o 21% ogłoszeń. Ta tendencja spadkowa jest o tyle zastanawiająca, że jak wynika z danych CBOS, wraz z początkiem roku szkolnego nauka języków obcych cieszyła się niemal rekordowym popytem (50% wzrost o 11 punktów procentowych w stosunku do roku szkolnego 2022/2023). Więcej rodziców opłacało lub zamierzało opłacać swoim dzieciom dodatkową naukę języków tylko na początku roku szkolnego 2018/2019[2].  Interesującym jest również, że w tym roku zauważalny jest spadek zainteresowania korepetycjami z historii. Liczba zapytań o tego typu usługi liczba spadła o 17% rdr.

Długoterminowe trendy na rynku korepetycji

Rynek korepetycji w Polsce wykazuje dużą stabilność, a niewielkie zmiany widoczne są tylko w poszczególnych kategoriach.  Mimo braku spektakularnych wzrostów w krótkim okresie warto zwrócić uwagę na długoterminowe trendy. W 2023 roku liczba wystawionych ofert korepetycji była o 9% wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim i aż o 42% wyższa niż w 2021 r. Pokazuje to, że ogólnie rynek korepetycji rośnie, co związane jest z rosnącym popytem na tego typu usługi, ale również z chęcią pozyskania dodatkowych dochodów przez nauczycieli, czy studentów. Najwięcej nowych ofert pojawiło się na Podlasiu, ale generalnie liderami w całościowej liczbie opublikowanych ogłoszeń pozostają województwa: Mazowieckie (22%), Śląskie (13%), Wielkopolskie (11%) oraz Małopolskie (11%).

 


[1] Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2023/2024 CBOS, październik 2023 r.

[2] Jw.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.