Komunikaty PR

Samsung wspiera podopiecznych projektu #SamoDZIELNI

2022-06-20  |  15:10
Biuro prasowe

Wejście w dorosłe życia oraz rozwijanie niezbędnych umiejętności zawodowych to dla młodych ludzi spore wyzwanie. W szczególności dla tych wychowujących się w pieczy zastępczej, którzy to na starcie mogą napotykać dodatkowe trudności. Dlatego firma Samsung już po raz trzeci zdecydowała się wesprzeć projekt #SamoDZIELNI, stworzony przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. W ramach inicjatywy firma przekazała uczestnikom tablety oraz zorganizowała im spotkanie z finalistami programu Solve for Tomorrow.

#SamoDZIELNI to autorski projekt Fundacji PFR, który powstał trzy lata temu. Jego celem jest pomoc młodym ludziom, wychowującym się w pieczy zastępczej, w wejściu na rynek pracy i rozpoczęciu życia zawodowego. W ramach projektu Fundacja PFR  przekazuje młodzieży w wieku od 16 do 19 lat praktyczne porady i wskazówki, dotyczące zasad funkcjonowania rynku pracy, a także umożliwia im rozmowy z ekspertami różnych obszarów tego rynku – działów kadr, płac, prawnego czy finansów. Dotychczas w Projekcie wzięło udział już ponad 80 młodych ludzi.

– Stworzyliśmy Projekt SamoDZIELNI, aby dawać wychowankom pieczy zastępczej szansę na odpowiedzialne i świadome rozpoczęcie bardzo ważnego etapu ich życia. Możliwość usamodzielnienia się i przygotowania do pracy zawodowej jest dla nich ważnym krokiem w dorosłość. Wierzę, że każdy z nich skorzysta z wiedzy, którą nabywa w trakcie bardzo intensywnych warsztatów z praktykami i ekspertami, a motywacja i chęć działania zostaną z nimi na długo – mówi Sebastian Mackiewicz, koordynator projektu, Fundacja PFR.

Poza przekazaniem odpowiednich umiejętności i kompetencji, bardzo ważne jest także konkretne wyposażenie, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli realizować swoje marzenia. W tym celu każdy uczestnik otrzymuje tzw. Bon na rozwój, czyli pełne sfinansowanie wybranego przez siebie kursu lub szkolenia. Do tego firma Samsung przekazała wszystkim uczestnikom tablety, które są nowoczesnymi narzędziami, umożliwiającymi naukę czy rozwój zainteresowań – także tych zawodowych.

Doświadczenia finalistów programu Solve for Tomorrow

Przy takich projektach niezwykle ważne jest także wsparcie od rówieśników. Dlatego, podczas trzeciego zjazdu w czerwcu, uczestnicy projektu #SamoDZIELNI spotkali się z finalistami programu Solve for Tomorrow, czyli licealistami i studentami I roku studiów pierwszego stopnia. Projekt #SamoDZIELNI i program Solve for Tomorrow mają dużo wspólnego – są skierowane do młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych, którzy stoją u progu dorosłości i wyboru ścieżki zawodowej. Celem obu projektów jest pomoc młodzieży w zdobyciu kompetencji przyszłości oraz zachęcenie ich do aktywizmu i odkrywania swojego potencjału.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy wspierać młodych ludzi w starcie na rynku zawodowym. To działanie spójne z misją naszej firmy, której celem jest ułatwienie młodzieży dostępu do nowoczesnej edukacji i rozwój kompetencji przyszłości. Mamy nadzieję, że spotkanie podopiecznych Fundacji PFR z finalistami programu Solve for Tomorrow, zainspirowało obie strony do wymiany doświadczeń i podjęcia nowych wyzwań –  powiedziała Magdalena Olborska, CSR Manager w Samsung Electronics Polska.

W spotkaniu z podopiecznymi Fundacji PFR uczestniczyły dwa zespoły. Zwycięska drużyna z I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim, która stworzyła prototyp innowacyjnej aplikacji „Pathfinders” oraz finalistki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, które przedstawiły aplikację „Safeback”. Pomysły obu zespołów opierały się na zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom podczas późnych powrotów do domu. Drużyny przedstawiły swoje rozwiązania i opowiedziały o tym, jak wyglądała ich praca nad projektem – od burzy mózgów, przez ustalenie grupy docelowej, aż po pogłębioną analizę problemu.

 Udział w programie Solve for Tomorrow to interesujące i rozwojowe doświadczenie. Dostrzegamy i doceniamy pozytywne efekty, które niesie za sobą realizacja projektu w tym programie i cieszymy, że mogłyśmy się nimi podzielić z podopiecznymi Fundacji. Potrafimy sprawniej pracować zespołowo, rozwijamy umiejętności budowania relacji z ludźmi, posługujemy się określonymi narzędziami stosowanymi w pracy projektowej, a także wiemy co nas ogranicza, a co nas wzmacnia i motywuje do działania – podsumowały Karolina Pakuła i Agata Polus, studentki kierunku Jakość i rozwój produktu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Oba zespoły podzieliły się także swoimi doświadczeniami, związanymi z nowoczesną metodą myślenia projektowego Design Thinking. To niezwykły proces, który pozwala uporządkować schematy myślenia, rozwijać kreatywność czy kształtować kluczowe kompetencje przyszłości – współpracy, komunikacji czy krytycznego myślenia, czyli umiejętności niezwykle cenione na rynku zawodowym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.