Strefy wspólne nowym magnesem przyciągającym studentów
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/c1442017b0f6e1960217373f2262c5cd20221024104841/329ba2c7641b2080babcc1a73eab15b920221024104859/6dc425
Od kilku lat Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla studentów z całego świata. Powodów jest wiele – wysoki poziom naukowy kadry akademickiej, względnie niskie koszty utrzymania oraz czesnego sprawiają, że na polskich uczelniach pojawia się coraz więcej obcokrajowców, co w naturalny sposób przekłada się na zwiększenie popytu na wysokiej jakości bazę noclegową.
Miasta myślą długofalowo
Jak powszechnie wiadomo, najważniejsze ośrodki akademickie są zlokalizowane w największych polskich miastach. Nic więc dziwnego, że ich władzom zależy na zwiększeniu swojej atrakcyjności, co w dłuższej perspektywie może poskutkować pojawieniem się na rynku pracy większej ilości wykwalifikowanych specjalistów z najróżniejszych branż. Obecny trend zabudowywania działek, na których dopuszczone jest zamieszkanie zbiorowe, poprzez budowę prywatnych akademików, staje się więc coraz bardziej popularny. Warto zauważyć, że również władze gmin coraz częściej interesują się stwarzaniem nowoczesnej bazy noclegowej dla studentów, gdyż polepsza to komfort życia w uniwersyteckich miastach i przyciąga młodych ludzi.
Dobrze zaprojektowany akademik, to taki, w którym żyje się komfortowo każdemu studentowi, taki który odpowiada na różnorodne, bieżące i zmieniające się zapotrzebowania mieszkańców – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Silver Rock – spółki, która przygotowała Akademik Collegia w Gdańsku. Odczytywane z rynku sygnały wskazują na potrzebę zapewnienia młodym ludziom prywatnej przestrzeni mieszkalnej w komfortowo wyposażonych pokojach oraz stworzenia wspólnych przestrzeni, służących do integracji podczas spędzania wolnego czasu, w czasie wspólnej nauki czy podczas rozwijania pasji. W przygotowanym przez nas budynku oferujemy salę do fitnessu wyposażoną w profesjonalny sprzęt sportowy, salę muzyczną wyposażoną w instrumenty oraz foodcourt, w którym oprócz funkcji podstawowej, planuje się organizować różnorodne eventy celem urozmaicenia czasu wolnego – dodaje.
Założenia projektowe
W przypadku obiektów, w których dopuszczone jest zamieszkanie zbiorowe, największą trudnością jest zwykle określenie założeń projektowych. Najprostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wzorowanie się na projektach prywatnych akademików z rynków zagranicznych, jednak praktyka wykazała, że nie najlepiej sprawdziłyby się w przypadku polskiego rynku. Każdy młody człowiek, wchodzący w fazę wczesnej dorosłości, ma bowiem naturalną potrzebę usamodzielnienia się, a w naszej kulturze jest to zwyczajowo dość szybkie, stąd też potrzeba znalezienia atrakcyjnego, dobrze wyposażonego i estetycznie wykończonego lokum „na start”.
Prywatne akademiki z założenia są przeznaczone dla innego segmentu studenckiego rynku niż państwowe – mówi Barbara Reiter, architektka IARP, właścicielka pracowni Design Atelier. Na pewno jest to najemca o szerokich potrzebach, niemieszczących się w standardowym sektorze. Materiały powinny być dobrej jakości, aby mogły wytrzymać próbę czasu. Muszą być łatwo zmywalne i odporne na intensywne tarcie. W praktyce w działającym obiekcie ciężko o remonty więc raz przemyślany kompleksowo standard będzie procentował na lata. Pamiętać należy, że odbiorcą jest klient indywidualny. Wystrój i funkcjonalność może przeważyć w wyborze takiego lokum.
Strefy wspólne – jak to się robi?
Profesjonalne strefy fitness, foodcourty, wyciszone pomieszczenia do nauki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, dobrze wyposażona pralnia, playroomy czy nawet wytłumiona salka muzyczna z instrumentami – to tylko niektóre z funkcji dodatkowych, które na rynku prywatnych akademików pomału stają się absolutnym standardem. Wspólne przestrzenie służą nie tylko spędzaniu wolnego czasu bez konieczności opuszczania obiektu, ale stanowią też istotny czynnik integrujący studencką społeczność. Ich przemyślany projekt i wykończenie mogą już niebawem być kluczowym czynnikiem, który będzie miał finalny wpływ na komercyjny sukces danego obiektu.
Przemyślane i dobrze zaprojektowane strefy wspólne w prywatnych akademikach są bezpośrednim nawiązaniem do rynku hotelarskiego – mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu Trust Us, spółki działającej na rynku mebli kontraktowych. Model biznesowy nowoczesnych hoteli i resortów już od dawna oparty jest bowiem o filozofię zapewniania gościom możliwie jak największej liczby atrakcji i sposobów spędzania wolnego czasu bez konieczności opuszczania terenu obiektu. Strefy wspólne muszą więc być przede wszystkim zoptymalizowane pod kątem metrażu i wyposażenia pod specyficzne potrzeby danej grupy docelowej. Jeżeli mówimy o rynku studenckim - w strefach wspólnych dominuje różnorodna kolorystyka zapewniająca świeżość i lekkość, przez co po prostu chce się w nich regularnie przebywać. W zakresie doboru materiałów powinno się natomiast stawiać na podwyższoną wytrzymałość i nowoczesny design – dodaje.
Perspektywy
Rozwijając bazę prywatnych akademików o wysokim standardzie, polskie miasta wkraczają na konkurencyjny rynek rywalizacji o studentów zagranicznych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że poszczególne metropolie przyciągają studentów z wybranych obszarów globu. Wysoki poziom nauczania w połączeniu z rozbudowującą się bazą wysokiej jakości miejsc mieszkalnych, daje szansę na promocję Polski jako ważnego ośrodka akademickiego również w innych częściach świata. Współpraca między ośrodkami akademickimi a prywatnymi inwestorami może więc stanowić doskonały impuls do podnoszenia atrakcyjności danego miasta i przyciągania kolejnych grup studentów.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.