Komunikaty PR

Strefy wspólne nowym magnesem przyciągającym studentów

2022-10-24  |  14:00
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/c1442017b0f6e1960217373f2262c5cd20221024104841/329ba2c7641b2080babcc1a73eab15b920221024104859/6dc425

 

Od kilku lat Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla studentów z całego świata. Powodów jest wiele – wysoki poziom naukowy kadry akademickiej, względnie niskie koszty utrzymania oraz czesnego sprawiają, że na polskich uczelniach pojawia się coraz więcej obcokrajowców, co w naturalny sposób przekłada się na zwiększenie popytu na wysokiej jakości bazę noclegową.

 

Miasta myślą długofalowo

 

Jak powszechnie wiadomo, najważniejsze ośrodki akademickie są zlokalizowane w największych polskich miastach. Nic więc dziwnego, że ich władzom zależy na zwiększeniu swojej atrakcyjności, co w dłuższej perspektywie może poskutkować pojawieniem się na rynku pracy większej ilości wykwalifikowanych specjalistów z najróżniejszych branż. Obecny trend zabudowywania działek, na których dopuszczone jest zamieszkanie zbiorowe, poprzez budowę prywatnych akademików, staje się więc coraz bardziej popularny. Warto zauważyć, że również władze gmin coraz częściej interesują się stwarzaniem nowoczesnej bazy noclegowej dla studentów, gdyż polepsza to komfort życia w uniwersyteckich miastach i przyciąga młodych ludzi.

 

Dobrze zaprojektowany akademik, to taki, w którym żyje się komfortowo każdemu studentowi, taki który odpowiada na różnorodne, bieżące i zmieniające się zapotrzebowania mieszkańców – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Silver Rock – spółki, która przygotowała Akademik Collegia w Gdańsku. Odczytywane z rynku sygnały wskazują na potrzebę zapewnienia młodym ludziom prywatnej przestrzeni mieszkalnej w komfortowo wyposażonych pokojach oraz stworzenia wspólnych  przestrzeni, służących do integracji podczas spędzania wolnego czasu, w czasie wspólnej nauki czy podczas rozwijania pasji. W przygotowanym przez nas budynku oferujemy salę do fitnessu wyposażoną w profesjonalny sprzęt sportowy, salę muzyczną wyposażoną w instrumenty oraz foodcourt, w którym oprócz funkcji podstawowej, planuje się organizować różnorodne eventy celem urozmaicenia czasu wolnego – dodaje.

 

Założenia projektowe

 

W przypadku obiektów, w których dopuszczone jest zamieszkanie zbiorowe, największą trudnością jest zwykle określenie założeń projektowych. Najprostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wzorowanie się na projektach prywatnych akademików z rynków zagranicznych, jednak praktyka wykazała, że nie najlepiej sprawdziłyby się w przypadku polskiego rynku. Każdy młody człowiek, wchodzący w fazę wczesnej dorosłości, ma bowiem naturalną potrzebę usamodzielnienia się, a w naszej kulturze jest to zwyczajowo dość szybkie, stąd też potrzeba znalezienia atrakcyjnego, dobrze wyposażonego i estetycznie wykończonego lokum „na start”.

 

Prywatne akademiki z założenia są przeznaczone dla innego segmentu studenckiego rynku niż państwowe – mówi Barbara Reiter, architektka IARP, właścicielka pracowni Design Atelier. Na pewno jest to najemca o szerokich potrzebach, niemieszczących się w standardowym sektorze. Materiały powinny być dobrej jakości, aby mogły wytrzymać próbę czasu. Muszą być łatwo zmywalne i odporne na intensywne tarcie. W praktyce w działającym obiekcie ciężko o remonty więc raz przemyślany kompleksowo standard będzie procentował na lata. Pamiętać należy, że odbiorcą jest klient indywidualny. Wystrój i funkcjonalność może przeważyć w wyborze takiego lokum.

 

Strefy wspólne – jak to się robi?

 

Profesjonalne strefy fitness, foodcourty, wyciszone pomieszczenia do nauki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, dobrze wyposażona pralnia, playroomy czy nawet wytłumiona salka muzyczna z instrumentami – to tylko niektóre z funkcji dodatkowych, które na rynku prywatnych akademików pomału stają się absolutnym standardem. Wspólne przestrzenie służą nie tylko spędzaniu wolnego czasu bez konieczności opuszczania obiektu, ale stanowią też istotny czynnik integrujący studencką społeczność. Ich przemyślany projekt i wykończenie mogą już niebawem być kluczowym czynnikiem, który będzie miał finalny wpływ na komercyjny sukces danego obiektu.

 

Przemyślane i dobrze zaprojektowane strefy wspólne w prywatnych akademikach są bezpośrednim nawiązaniem do rynku hotelarskiego – mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu Trust Us, spółki działającej na rynku mebli kontraktowych. Model biznesowy nowoczesnych hoteli i resortów już od dawna oparty jest bowiem o filozofię zapewniania gościom możliwie jak największej liczby atrakcji i sposobów spędzania wolnego czasu bez konieczności opuszczania terenu obiektu. Strefy wspólne muszą więc być przede wszystkim zoptymalizowane pod kątem metrażu i wyposażenia pod specyficzne potrzeby danej grupy docelowej. Jeżeli mówimy o rynku studenckim - w strefach wspólnych dominuje różnorodna kolorystyka zapewniająca świeżość i lekkość, przez co po prostu chce się w nich regularnie przebywać. W zakresie doboru materiałów powinno się natomiast stawiać na podwyższoną wytrzymałość i nowoczesny design – dodaje.

 

Perspektywy

 

Rozwijając bazę prywatnych akademików o wysokim standardzie, polskie miasta wkraczają na konkurencyjny rynek rywalizacji o studentów zagranicznych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że poszczególne metropolie przyciągają studentów z wybranych obszarów globu. Wysoki poziom nauczania w połączeniu z rozbudowującą się bazą wysokiej jakości miejsc mieszkalnych, daje szansę na promocję Polski jako ważnego ośrodka akademickiego również w innych częściach świata. Współpraca między ośrodkami akademickimi a prywatnymi inwestorami może więc stanowić doskonały impuls do podnoszenia atrakcyjności danego miasta i przyciągania kolejnych grup studentów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Edukacja Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
2025-06-12 | 03:00

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Sztuczna inteligencja stała się elementem codziennego życia i nie omija edukacji. Dlatego ważny jest rozwój wiedzy i kompetencji nauczycieli i nauczycielek w tym
Edukacja Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
2025-05-21 | 09:00

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Prawo

Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.