Komunikaty PR

Studentki z Politechniki Poznańskiej nagrodzone w międzynarodowym konkursie

2022-07-14  |  14:00

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej - Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka - zdobyły nagrodę regionalną w prestiżowym konkursie International VELUX Award 2022. Ich projekt „TIP — Time Indicate Protection” zyskał uznanie międzynarodowego jury i zwyciężył w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód.

Międzynarodowe jury wybrało dziesięcioro zwycięzców regionalnych spośród 507 projektów złożonych z 211 uczelni architektonicznych z całego świata. W składzie komisji znaleźli się: : Anupama Kundoo z Anupama Kundoo architects (Indie), John Ronan z John Ronan Architects (USA), Rainer Hofmann z Bogevischs Buero (Niemcy), Fuensanta Nieto z Nieto Sobejano Arquitos (Hiszpania) oraz Lotte Kragelund z VELUX A/S (Dania)

Projekty zgłaszano w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”. Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka wygrały międzynarodową rywalizację w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Opiekunem naukowym zwycięskiego zespołu była mgr inż. arch. Patrycja
Kamińska.

Projekt inspirowany warunkami mieszkaniowymi Polaków

Zwycięski projekt „TIP — Time Indicate Protection ” przedstawia modułowy system zacieniający i jest propozycją adaptacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych do zmian klimatycznych oraz społecznych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat i znacząco wpływają na jakość użytkowania mieszkań w starym budownictwie. Został opracowany w oparciu o obserwację problemu osiedla mieszkaniowego w Poznaniu.

System działa na zasadzie wachlarza otwieranego za pomocą siłownika, w czasie nasłonecznienia budynku. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby chroniła wnętrze przed przegrzaniem, ale jednocześnie umożliwiała dopływ naturalnego światła dziennego. Promienie słoneczne odbijają się od materiału wykonanego z włókna szklanego. Przesłona jest lekka i transparentna, dzięki czemu nie zaciemnia wnętrza i daje możliwość kontaktu z otoczeniem.

Poprzez zastosowanie materiału ekranującego, elewacja ciężkiego bloku nabiera lekkości i porządkuje przestrzeń modułowo. System można dostosować do różnych budynków na świecie, z uwzględnieniem faz otwarcia wachlarza na światło słoneczne w danej lokalizacji.

„Głównym impulsem do powstania naszego projektu było zauważenie zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na warunki mieszkalne. Zależało nam na tym, aby wyeliminować jego niepożądane skutki, jednocześnie zachowując te dodatnie. Inspirowała nas przede wszystkim obserwacja życia codziennego i analiza warunków w jakich obecnie mieszka spora część Polaków” – powiedziały autorki zwycięskiego projektu.

„Wiele naszych bliskich osób, mieszkających w budynkach wielorodzinnych, w okresie letnim zmaga się z problemem przegrzanego mieszkania. W obecnych post-pandemicznych czasach, problem ten stał się jeszcze istotniejszy, ze względu na rozpowszechnienie się zdalnego oraz hybrydowego trybu pracy, a co za tym idzie - wydłużenie czasu przebywania w mieszkaniu w czasie, kiedy jest ono najbardziej nagrzane. Mamy przy tym świadomość, że zmiany klimatyczne z perspektywą coraz częstszych i dłuższych fal upałów będą nasilać to zjawisko. Zaobserwowanie tego problemu i potrzeba zmierzenia się z nim były dla nas głównym motorem do działania” – dodały studentki.

O wynikach tegorocznej edycji konkursu

 „To niesamowite, jakim wielkim odzewem uczelni architektonicznych z całego świata cieszył się nasz konkurs. Jego celem było połączenie wysiłków opiekunów i studentów w kwestii światła naturalnego. Z przyjemnością zapoznaliśmy się z tyloma innowacyjnymi i odpowiedzialnymi projektami na temat „Światła jutra” — powiedziała Tina Christensen, dyrektor międzynarodowego konkursu VELUX.

Członkowie jury podkreślali, że projekty studentów dotykają kluczowych zagadnień środowiskowych, społecznych, kulturalnych i politycznych naszych czasów. Młodzi ludzie poszukują rozwiązań dla spraw, które istotne są dla ich przyszłości. Znalazły się wśród nich zarówno wspólne tematy globalne, jak i problemy regionalne oraz lokalne. Jury zwróciło szczególną uwagę na projekty mające wpływ na środowisko naturalne i pokazujące potencjał wyrównywania szans pod względem architektonicznym.

„Cieszymy się, że jury dostrzegło i potwierdziło znaczenie poruszonego przez nas problemu, jakim jest ochrona mieszkań przed przegrzaniem przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do światła dziennego. Jest to dla nas niezwykła satysfakcja i motywacja do dalszej pracy” – komentują studentki.

„Zdawałam sobie sprawę, że praca pt. TIP - Time Indicate Protection zasługuje na docenienie i wygraną. Już od początku pracy nad koncepcją projekt miał znamiona innowacyjnego rozwiązania w architekturze. Jestem szczęśliwa, że ta praca została zauważona. Studentki rzetelnie pracowały w trakcie powstawania projektu. Ich twórcze podejście, wyobraźnia, poczucie estetyki, nabyta wiedza inżynierska oraz przeprowadzone badanie na temat najnowszych materiałów i technologii umożliwiły im stworzyć nowatorski projekt modułowej fasady budynku w pełni stanowiący odpowiedź na wyzwania współczesnego świata” – skomentowała mgr inż. arch. Patrycja Kamińska, opiekun naukowy zwycięskiego zespołu.

Przed Zuzanną Sazonow i Aleksandrą Pytką jeszcze rywalizacja w ramach konkursu o globalne Grand Prix. Zwycięzcy regionalni zostali zaproszeni na 3-dniowy wyjazd do Lizbony, na Światowy Festiwal Architektury, który odbędzie się pod koniec listopada. Podczas tego największego dorocznego międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie architektury, regionalni zwycięzcy przedstawią swoje projekty jury, które wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z dwóch kategorii konkursowych.

International VELUX Award – fakty i liczby

International VELUX Award to konkurs dla studentów architektury, który odbywa się co dwa lata. Od czasu pierwszej edycji w 2004 roku stał się on największym tego rodzaju konkursem na świecie, w którym dotychczas wzięli udział studenci z 800 uczelni ze 130 krajów, zgłaszając ponad 6000 projektów. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów architektury.

Konkurs International VELUX Award 2022 organizowany jest w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Światowym Festiwalem Architektury (WAF) i został uznany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE).

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod adresem daylightandarchitecture.com/iva

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.