Studentki z Politechniki Poznańskiej nagrodzone w międzynarodowym konkursie
Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej - Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka - zdobyły nagrodę regionalną w prestiżowym konkursie International VELUX Award 2022. Ich projekt „TIP — Time Indicate Protection” zyskał uznanie międzynarodowego jury i zwyciężył w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód.
Międzynarodowe jury wybrało dziesięcioro zwycięzców regionalnych spośród 507 projektów złożonych z 211 uczelni architektonicznych z całego świata. W składzie komisji znaleźli się: : Anupama Kundoo z Anupama Kundoo architects (Indie), John Ronan z John Ronan Architects (USA), Rainer Hofmann z Bogevischs Buero (Niemcy), Fuensanta Nieto z Nieto Sobejano Arquitos (Hiszpania) oraz Lotte Kragelund z VELUX A/S (Dania)
Projekty zgłaszano w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”. Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka wygrały międzynarodową rywalizację w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Opiekunem naukowym zwycięskiego zespołu była mgr inż. arch. Patrycja
Kamińska.
Projekt inspirowany warunkami mieszkaniowymi Polaków
Zwycięski projekt „TIP — Time Indicate Protection ” przedstawia modułowy system zacieniający i jest propozycją adaptacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych do zmian klimatycznych oraz społecznych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat i znacząco wpływają na jakość użytkowania mieszkań w starym budownictwie. Został opracowany w oparciu o obserwację problemu osiedla mieszkaniowego w Poznaniu.
System działa na zasadzie wachlarza otwieranego za pomocą siłownika, w czasie nasłonecznienia budynku. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby chroniła wnętrze przed przegrzaniem, ale jednocześnie umożliwiała dopływ naturalnego światła dziennego. Promienie słoneczne odbijają się od materiału wykonanego z włókna szklanego. Przesłona jest lekka i transparentna, dzięki czemu nie zaciemnia wnętrza i daje możliwość kontaktu z otoczeniem.
Poprzez zastosowanie materiału ekranującego, elewacja ciężkiego bloku nabiera lekkości i porządkuje przestrzeń modułowo. System można dostosować do różnych budynków na świecie, z uwzględnieniem faz otwarcia wachlarza na światło słoneczne w danej lokalizacji.
„Głównym impulsem do powstania naszego projektu było zauważenie zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na warunki mieszkalne. Zależało nam na tym, aby wyeliminować jego niepożądane skutki, jednocześnie zachowując te dodatnie. Inspirowała nas przede wszystkim obserwacja życia codziennego i analiza warunków w jakich obecnie mieszka spora część Polaków” – powiedziały autorki zwycięskiego projektu.
„Wiele naszych bliskich osób, mieszkających w budynkach wielorodzinnych, w okresie letnim zmaga się z problemem przegrzanego mieszkania. W obecnych post-pandemicznych czasach, problem ten stał się jeszcze istotniejszy, ze względu na rozpowszechnienie się zdalnego oraz hybrydowego trybu pracy, a co za tym idzie - wydłużenie czasu przebywania w mieszkaniu w czasie, kiedy jest ono najbardziej nagrzane. Mamy przy tym świadomość, że zmiany klimatyczne z perspektywą coraz częstszych i dłuższych fal upałów będą nasilać to zjawisko. Zaobserwowanie tego problemu i potrzeba zmierzenia się z nim były dla nas głównym motorem do działania” – dodały studentki.
O wynikach tegorocznej edycji konkursu
„To niesamowite, jakim wielkim odzewem uczelni architektonicznych z całego świata cieszył się nasz konkurs. Jego celem było połączenie wysiłków opiekunów i studentów w kwestii światła naturalnego. Z przyjemnością zapoznaliśmy się z tyloma innowacyjnymi i odpowiedzialnymi projektami na temat „Światła jutra” — powiedziała Tina Christensen, dyrektor międzynarodowego konkursu VELUX.
Członkowie jury podkreślali, że projekty studentów dotykają kluczowych zagadnień środowiskowych, społecznych, kulturalnych i politycznych naszych czasów. Młodzi ludzie poszukują rozwiązań dla spraw, które istotne są dla ich przyszłości. Znalazły się wśród nich zarówno wspólne tematy globalne, jak i problemy regionalne oraz lokalne. Jury zwróciło szczególną uwagę na projekty mające wpływ na środowisko naturalne i pokazujące potencjał wyrównywania szans pod względem architektonicznym.
„Cieszymy się, że jury dostrzegło i potwierdziło znaczenie poruszonego przez nas problemu, jakim jest ochrona mieszkań przed przegrzaniem przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do światła dziennego. Jest to dla nas niezwykła satysfakcja i motywacja do dalszej pracy” – komentują studentki.
„Zdawałam sobie sprawę, że praca pt. TIP - Time Indicate Protection zasługuje na docenienie i wygraną. Już od początku pracy nad koncepcją projekt miał znamiona innowacyjnego rozwiązania w architekturze. Jestem szczęśliwa, że ta praca została zauważona. Studentki rzetelnie pracowały w trakcie powstawania projektu. Ich twórcze podejście, wyobraźnia, poczucie estetyki, nabyta wiedza inżynierska oraz przeprowadzone badanie na temat najnowszych materiałów i technologii umożliwiły im stworzyć nowatorski projekt modułowej fasady budynku w pełni stanowiący odpowiedź na wyzwania współczesnego świata” – skomentowała mgr inż. arch. Patrycja Kamińska, opiekun naukowy zwycięskiego zespołu.
Przed Zuzanną Sazonow i Aleksandrą Pytką jeszcze rywalizacja w ramach konkursu o globalne Grand Prix. Zwycięzcy regionalni zostali zaproszeni na 3-dniowy wyjazd do Lizbony, na Światowy Festiwal Architektury, który odbędzie się pod koniec listopada. Podczas tego największego dorocznego międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie architektury, regionalni zwycięzcy przedstawią swoje projekty jury, które wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z dwóch kategorii konkursowych.
International VELUX Award – fakty i liczby
International VELUX Award to konkurs dla studentów architektury, który odbywa się co dwa lata. Od czasu pierwszej edycji w 2004 roku stał się on największym tego rodzaju konkursem na świecie, w którym dotychczas wzięli udział studenci z 800 uczelni ze 130 krajów, zgłaszając ponad 6000 projektów. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów architektury.
Konkurs International VELUX Award 2022 organizowany jest w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Światowym Festiwalem Architektury (WAF) i został uznany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE).
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod adresem daylightandarchitecture.com/iva

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.