Świat robotyki zawitał do gnieźnieńskich podstawówek
Uczniowie wszystkich publicznych gnieźnieńskich szkół podstawowych od niedawna mogą uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Wszystko za sprawą nowych, interdyscyplinarnych laboratoriów szkolnych SkriLab, które powstały dzięki programowi profilaktycznemu organizowanemu przez Miasto Gniezno oraz pozyskanemu zewnętrznemu dofinansowaniu.
305 tys. złotych – dokładnie tyle otrzymało miasto na zakupy inwestycyjne, niezbędne do realizacji zajęć edukacyjno-profilaktycznych dla uczniów szkół podstawowych w Gnieźnie. Projekt nosi nazwę „Prowadzenie profilaktycznych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych”. Za wdrożenie laboratoriów w szkołach odpowiedzialna jest firma Skriware, która na globalną skalę działa w branży EdTech.
- Pracownia druku 3D i robotyki SkriLab daje młodym ludziom możliwość rozwoju oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, jednocześnie pomagając rozwijać zdolności manualne i kompetencje społeczne. W towarzystwie nowoczesnych technologii – takich jak modelowanie 3D, robotyka czy programowanie – uczniowie gnieźnieńskich podstawówek będą mieli okazję rozbudzić w sobie pasję i wzmocnić kompetencje techniczne – mówi Karol Górnowicz, CEO Skriware.
Jedną ze składowych laboratorium SkriLab jest tzw. SkriBot. To zestaw umożliwiający samodzielne stworzenie krok po kroku robota, a także naukę podstaw mechaniki, elektroniki i programowania na różnych poziomach zaawansowania. Inny element zestawu to drukarka 3D, pozwalająca na druk modeli, które pomagają zwizualizować zagadnienia omawiane na lekcjach, a także aktywizować zmysł dotyku i procesy poznawcze u uczniów. Z kolei klocki konstrukcyjne SkriKit wspomagają rozwój motoryczny uczniów, pozwalają ćwiczyć skupienie i precyzję.
W ramach dotacji od miasta zakupiono dostępy do platformy edukacyjnej z pakietem 80 scenariuszy zajęć, drukarki 3D, roboty edukacyjne z aplikacją, zestawy konstrukcyjne, karty inżynieryjne, maty edukacyjne oraz tablety sterownicze. Taki sprzęt pozwoli nauczycielom na stworzenie uczniom tzw. „Laboratoriów edukacyjnych STEAM”, które z pewnością pomogą zmienić oblicze edukacji. Miasto przeznaczyło również środki w wysokości 300 tys. zł na szkolenia dla osób prowadzących oraz koszty realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.