Szkoła Biznesu PW uruchamia nowy program MBA
Cyberataki coraz częstszym zjawiskiem
Według danych firmy Check Point Research w 2021 roku liczba cyberataków w Europie znacząco wzrosła – aż o 68% względem roku 2020. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa, kiedy większość działań z codziennego życia przeniosło się w świat wirtualnej rzeczywistości, hakerzy również nie pozostali w tyle. Wzrost liczby cyberataków wynika również z sytuacji za naszą wschodnią granicą. W dniu ataku Rosji na Ukrainę hakerzy postawili sobie na cel m.in. strony internetowe ukraińskiego rządu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Państwowej Służby Bezpieczeństwa, co miało im pomóc w działaniach wojennych i osłabić przeciwnika. W Polsce cyberataki niestety też są coraz częstszym zjawiskiem. Najczęściej dotykały one sieci firmowych, sektorów finansowych i bankowych, a także sektor rządowy i wojskowy. Z najnowszych raportów firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem wynika, że w 2022 roku ataki związane z oprogramowaniem ransomware będą największym zagrożeniem. - Nasze bezpieczeństwo w sieci jest coraz bardziej narażone. Jak widać, zagrożeń z każdym dniem przybywa, lecz tylko od nas i naszej świadomości w tym zakresie zależy, czy będziemy wystarczająco czujni – mówi kierownik programu MBA Cybersecurity Management, dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski.
Nowy program MBA
Aby zwiększyć świadomość w zakresie bezpieczeństwa w sieci Szkoła Biznesu wraz z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń stworzyła program MBA Cybersecurity Management. To 2-semestralne studia podyplomowe skierowane do specjalistów i administratorów, menedżerów średniego szczebla, wyższej kadry kierowniczej oraz do osób, które chcą w sposób kreatywny i innowacyjny zarządzać cyberbezpieczeństwem. Celem tego programu jest przekazanie teoretycznych oraz praktycznych umiejętności, zapoznanie z najważniejszymi trendami, a także rozszerzenie i pogłębieniu kompetencji w zarządzaniu bezpieczeństwem w sieci. Studenci będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi metodami zarządzania, a także zgłębić techniczne podstawy działania całości infrastruktury teleinformatycznej. – Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni jest niewątpliwie immanentną częścią cyfrowego świata, w którym funkcjonujemy już od pewnego czasu na co dzień. W samym zarządzaniu cyberbezpieczeństwem, które jest przedmiotem tego programu, objawia się dualizm tej dziedziny: oprócz zarządzania bezpieczeństwem, samo zarządzanie musi też być bezpieczne – mówi dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski, kierownik programu.
Zapisy do programu
Program MBA Cybersecurity Management jest piątym programem MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej (obok Executive MBA, MBA Kaizen Industry 4.0, MBA Digital Transformation oraz MBA Finance & Technology). 28 czerwca o godzinie 17:00 odbędzie się webinar informacyjny poświęcony programowi. Rejestracja odbywa się przez formularz.
Więcej informacji na temat studiów dostępnych jest na stronie internetowej Szkoły Biznesu PW.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.