VideoOlimpiada klimatyczna dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” ogłasza konkurs na najlepszy film edukacyjny, związany z tematyką ochrony klimatu. Działanie skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi uczniów na kwestie środowiskowe oraz zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej nt. indywidualnych działań na rzecz klimatu. Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane do 08.04.2022 r.
Zachodzące zmiany klimatu nie pozostają bez wpływu na życie każdego z nas. Coraz częściej zmagamy się z negatywnymi konsekwencjami globalnego ocieplenia. Warto jednak podkreślić, że za taki stan rzeczy nie odpowiada wyłącznie intensywny rozwój przemysłu i zbyt duża emisja do atmosfery gazów cieplarnianych. Na klimat wpływają również nasze codzienne nawyki, związane m.in. podejściem do segregowania odpadów, nieracjonalnym korzystaniem z zasobów wody czy nadmierną konsumpcją. Dlatego konieczne jest podjęcie działań skierowanych do różnych grup wiekowych, które pozwolą na zbudowanie świadomości i wiedzy o ekologii.
Jednym z nich jest konkurs na najlepszy materiał filmowy nt. zmian klimatu, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, w ramach kampanii „Nasz klimat”. Konkurs polega na przygotowaniu edukacyjnego materiału filmowego, w którym pojawi się odpowiedź przynajmniej na jedno z dwóch pytań:
- „W jaki sposób na co dzień możemy dbać o klimat?” lub
- „W jaki sposób edukować najbliższych o konieczności dbania o klimat?”.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów, którzy ukończyli już nauczanie podstawowe i kontynuują kształcenie w liceach, technikach, szkołach zawodowych czy branżowych. Jednym z założeń jest praca zespołowa, dlatego do udziału mogą zgłaszać się wyłącznie grupy uczniów, pochodzące z jednej klasy lub uczęszczające na spotkania kół zainteresowań w danej szkole. W obu przypadkach grupa nie powinna być mniejsza niż 5 osób.
Skierowanie konkursu do uczniów szkół ponadpodstawowych to jeden z elementów szerokich działań w ramach kampanii. Podjęliśmy decyzję, że formą konkursu będzie materiał filmowy, ponieważ najlepiej odpowiada on na współczesne trendy wśród młodzieży. Dodatkowo pozwoli to na maksymalne wykorzystanie kreatywności uczniów i pokazanie ich twórczych możliwości. Młodzi ludzie, którzy stoją na progu dorosłości, dzięki odpowiedniej edukacji i wiedzy o zmianach klimatycznych, mogą stać się motorem napędowym zmian, korzystnych dla środowiska naturalnego i naszej planety. Przygotowanie materiału filmowego będzie wymagało zaangażowania i poszerzenia wiedzy nt. działań ekologicznych. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości wpłynie to na podejmowanie przez nich inicjatyw, które pozwolą na przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatu. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie i prosimy nauczycieli o czynne wspieranie swoich podopiecznych – komentuje Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Atrakcyjne nagrody dla laureatów
Oceny zgłoszeń konkursowych dokona komisja złożona m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W trakcie obrad członkowie komisji będę zwracać szczególną uwagę na cztery aspekty – zgodność pracy z tematyką konkursu, walory edukacyjne, kreatywność w przedstawieniu zagadnień konkursowych oraz estetykę obrazu. Tytuł laureata uzyskają trzy najwyżej ocenione prace.
W ramach konkursu zostały przewidziane atrakcyjne nagrody zarówno dla szkół, do których uczęszczają laureaci, jak i dla uczniów – autorów prac, a także nauczycieli prowadzących.
Nagrodą główną dla trzech szkół, z których będą pochodzić zwycięskie zgłoszenia, będą środki pieniężne, które zostaną przeznaczone na promowanie postaw proekologicznych w gronie uczniów. Mogą one posłużyć sfinansowaniu m.in. zakupu materiałów dydaktycznych, które będą wspierać nauczycieli podczas zajęć szkolnych, w trakcie spotkań kółek zainteresowań czy będą pomocne przy organizacji dodatkowych lekcji, a także spotkań inspiracyjnych o tematyce związanej z ochroną klimatu. Nagrodą w konkursie będzie również możliwość uczestnictwa szkoły, której przedstawiciele uzyskali w konkursie 1 miejsce, w lekcji w formule TEDx. Zajęcia poprowadzi znana influencerka/blogerka, która na co dzień przygotowuje i promuje treści o tematyce klimatycznej.
Nagrodzeni zostaną również uczniowie, których prace zostaną sklasyfikowane wśród trzech najlepszych w ramach konkursu. Każda z tych grup otrzyma specjalne upominki. W zależności od uzyskanego miejsca mogą to być np. gra planszowa i zestaw książek o tematyce ekologicznej oraz gadżety wytworzone z produktów pochodzących z recyklingu lub biodegradowalnych – np. pojemniki śniadaniowe, butelki na wodę.
Specjalne nagrody trafią również do nauczycieli, których podopieczni uzyskają jedno z pierwszych trzech miejsc w konkursie.
Klimat to nasze wspólne dobro, dlatego istotne jest podejmowanie wszelkich inicjatyw i działań, mających korzystny wpływ na środowisko. Każdy z nas może włączyć się w działania proekologiczne, a głos uczniów szkół ponadpodstawowych z pewnością będzie doskonałym początkiem działań, skierowanych również do innych grup.
Zapraszamy do udziału w konkursie. Szczegóły konkursu i regulamin dostępne są na stronie internetowej: www.gov.pl/edukacja-ekologiczna/videoolimpiada
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.