WSiP SA wspiera uchodźców z Ukrainy w procesie aklimatyzacji w Polsce
WSiP S.A.
al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa
adrian_hinc|wsip.com.pl| |adrian_hinc|wsip.com.pl
668030401
www.wsip.pl
Wojna spowodowała, że już przeszło 1,5 miliona osób musiało opuścić Ukrainę i szukać schronienia w sąsiednich krajach. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne aktywnie wspierają uchodźców uruchamiając szereg inicjatyw, które stanowią realną pomoc dla najbardziej potrzebujących. Wśród nich znajdują się m.in.:
- wsparcie dla ukraińskich sierot
- stworzenie miejsc nauki i zabawy w szkołach językowych ProfiLingua
- nauka języka polskiego dla uchodźców w szkołach językowych ProfiLingua
- webinary dla nauczycieli
- cykl artykułów stanowiących merytoryczne wsparcie dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i dyrektorów szkół
WSiP monitoruje rozwój sytuacji w Ukrainie, tak aby podejmować najbardziej efektywne metody wsparcia dla docierających do Polski uchodźców.
Wsparcie dla ukraińskich sierot
Wśród uchodźców istotną grupę stanowią matki z dziećmi, ale rosyjska agresja w równym stopniu wpłynęła także na życie sierot z domów dziecka. Dlatego WSiP wspiera Uzdrowisko Ustroń – miejsce, gdzie schronienie znalazła przeszło setka dzieci i ich opiekunów z sierocińców działających wcześniej w okolicy Kijowa.
Tworzenie bezpiecznej przystani w Ustroniu, także dla dzieci z niepełnosprawnościami, to projekt realizowany we współpracy Omenaa Foundation, WSiP, ProfiLingua oraz American Heart of Poland i firmy InPost. Zakwaterowane w Ustroniu ukraińskie dzieci (w wieku 3-6 lat) otrzymają od WSiP materiały edukacyjne, zaś wolontariusze – przewodniki metodyczne, które stanowią zbiór zabaw, gier i pomysłów na ciekawe zajęcia edukacyjne. Wszelkie formy aktywności mają stanowić wsparcie dzieci w procesie aklimatyzacji w nowym miejscu, ale są także próbą uwolnienia ich od tego, co przeżywały w ostatnich dniach. Materiały edukacyjne WSiP są już gotowe do przekazania do Ustronia.
Stworzenie miejsc nauki i zabawy w szkołach językowych ProfiLingua
W związku z inicjatywą stworzenia miejsc nauki i zabawy w szkołach językowych, materiały edukacyjne zostaną dostarczone także do placówek ProfiLingua. Projekt stworzenia świetlic dla ukraińskich dzieci jest obecnie realizowany przez dyrektorów regionalnych i dyrektorów szkół ProfiLingua, w miarę zapotrzebowania w danym mieście. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie dzieciom spokojnej zabawy z rówieśnikami lub z rodzicami, w przyjaznym miejscu i z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów edukacyjnych. Szczegóły będą komunikowane w mediach społecznościowych.
Nauka języka polskiego dla uchodźców w szkołach językowych ProfiLingua
W związku z zaistniałą w Ukrainie sytuacją chcemy wesprzeć wszystkich obywateli tego kraju, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce i zadbać o to, by rozwijali swoje umiejętności komunikowania się w języku polskim w codziennych sytuacjach. W tym celu w wybranych placówkach ProfiLingua, rozpoczynamy stacjonarne kursy języka polskiego.
Kurs będzie obejmował 30 godzin intensywnej nauki, podczas których nauczymy, jak radzić sobie językowo w różnych codziennych sytuacjach podczas pierwszych dni w Polsce, na przykład: jak podawać dane osobowe, kupować bilety na różne środki transportu, pytać o drogę lub zamówić taksówkę, wymienić pieniądze i zrobić podstawowe zakupy czy porozumieć się z lekarzem i kupić lekarstwa w aptece.
Zajęcia będą prowadzić nasi lektorzy, ale dodatkowo poszukujemy wolontariuszy: lektorów nauczających języka polskiego jako obcego oraz lektorów języków obcych, którzy takie zajęcia chcieliby poprowadzić. Zgłoszenia będą przekazywane do konkretnych placówek ProfiLingua, w których odbywać się będą kursy. Wszystkim chętnym lektorom-wolontariuszom zaoferujemy wsparcie metodyczne obejmujące webinar wprowadzający w program przygotowanego kursu języka polskiego.
Webinary dla nauczycieli
Grupa dzieci, która już napłynęła do Polski z terenów ogarniętej wojną Ukrainy, jest bardzo duża. Wiele dzieci zostało ulokowanych w polskich placówkach szkolnych, co oznacza, że nauczyciele zostali postawieni przed nowymi wyzwaniami. Dlatego Zespół ORKE zorganizował dla nauczycieli oraz dyrektorów bezpłatne webinary dotyczące pracy z uczniami w tej trudnej rzeczywistości.
Podczas webinarów skoncentrujemy się na dwóch głównych tematach:
- Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniu wojennym?
- Jak pracować w klasie/ grupie wielokulturowej, by skutecznie wspierać w rozwoju?
Webinary cieszą się ogromną popularnością – w sumie otrzymaliśmy ponad 700 zapisów. Premiera webinarów odbyła się 9 marca.
Cykl artykułów stanowiących merytoryczne wsparcie dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i dyrektorów szkół
Na blogu WSiP zarówno nauczyciele, rodzice, jak i opiekunowie, mogą zapoznać się z artykułami, które podnoszą tematykę trudnych rozmów z dziećmi o zagrożeniu wojennym. Piszemy także o tym, jak ułatwić asymilację przyjezdnych w polskiej szkole czy przedszkolu.
Działania dodatkowe
W naszym warszawskim lokalu mieszkalnym zamieszkają potrzebujący uchodźcy z Ukrainy. Pomożemy również w znalezieniu schronienia, wyżywienia i transportu do miejsca zakwaterowania. Nieustannie pracujemy nad kolejnymi działaniami pomocowymi. Będziemy o nich informować na bieżąco.
Wybitne osiągnięcia kandydatów do tytułu CGMA w Polsce wyróżnione
Akademia Leona Koźmińskiego z prestiżową nagrodą AICPA & CIMA Excellence Award
Szkoła SONUS organizuje bezpłatne warsztaty muzyczne dla przedszkoli w Radomiu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.