Wykład otwarty ochrona środowiska w Chinach
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich w najbliższy piątek 10 czerwca o godz. 17:00 na wykład prof. Jana Wiktora Tkaczyńskiego oraz dr. hab. Łukasza Gacka, prof. UJ pt. „Ochrona środowiska w Chinach. Między katastrofą a nowym spojrzeniem na ekologię”.
Listę objawów zapaści w zakresie ochrony i stanu środowiska naturalnego można na przykładzie Chin wydłużać i to zapewne bez końca. Dla równowagi opisowej musi pojawić się – oprócz malowanego czarnym kolorem obrazu chińskiej rzeczywistości ekologicznej – również i to spostrzeżenie, że właśnie ze względu na katastrofalny stan ekosystemu w Państwie Środka, władze tego kraju od kilku lat coraz śmielej wprowadzają przepisy mówiące o „szacunku dla środowiska naturalnego”, inwestują w niskoemisyjną produkcję bądź promują ekologiczny styl życia. W niepamięć odchodzi bowiem, aczkolwiek nadal stopniowo, uprawianie polityki wzrostu gospodarczego za wszelką cenę.
Profesor Jan Wiktor Tkaczyński – profesor zwyczajny i kierownik Katedry Euroazjatyckiej Transformacji Porównawczej w IBiDW UJ, autor 29 monografii i opracowań zbiorowych oraz 108 artykułów naukowych, w tym wielu publikacji obcojęzycznych. Wielokrotnie nagradzany badacz, który jednocześnie wypełniał rozliczne funkcje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierownik czterech dużych grantów badawczych NCN, z których ostatni poświęcony był odpowiedzi na pytanie na ile przyjęte standardy oraz doświadczenia UE w zakresie ochrony środowiska naturalnego mogą znaleźć zastosowanie w procesie implementacji polityki ekologicznej w Chinach? Pokłosiem tego projektu jest między innymi wydana w 2021 r. monografia (wspólnie z Łukaszem Gackiem) 从欧盟标准方面 看中国环境政策, czyli China’s environmental policy in terms of European Union standards, a także specjalny wykład otwarty w Instytucie Konfucjusza, na który serdecznie zapraszamy.
Łukasz Gacek jest profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Politolog i kulturoznawca (m.in. absolwent studiów azjatyckich UJ). Autor i współautor dziewięciu monografii i opracowań, a także ponad 60 artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych. Kierownik Zakładu Chin w IBiDW UJ. Uczestnik staży naukowo-badawczych w Fudan University oraz Xiamen University w Chinach. W latach 2017-2018 zatrudniony w KGHM (Shanghai) Copper Trading Co. Ltd. na stanowisku Analyst & Business Development Manager.
Wstęp wolny!
Czas: 10 czerwca (piątek) godz. 17:00-18:30.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A.
Więcej informacji na stronie: www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.