Wykład otwarty ochrona środowiska w Chinach
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich w najbliższy piątek 10 czerwca o godz. 17:00 na wykład prof. Jana Wiktora Tkaczyńskiego oraz dr. hab. Łukasza Gacka, prof. UJ pt. „Ochrona środowiska w Chinach. Między katastrofą a nowym spojrzeniem na ekologię”.
Listę objawów zapaści w zakresie ochrony i stanu środowiska naturalnego można na przykładzie Chin wydłużać i to zapewne bez końca. Dla równowagi opisowej musi pojawić się – oprócz malowanego czarnym kolorem obrazu chińskiej rzeczywistości ekologicznej – również i to spostrzeżenie, że właśnie ze względu na katastrofalny stan ekosystemu w Państwie Środka, władze tego kraju od kilku lat coraz śmielej wprowadzają przepisy mówiące o „szacunku dla środowiska naturalnego”, inwestują w niskoemisyjną produkcję bądź promują ekologiczny styl życia. W niepamięć odchodzi bowiem, aczkolwiek nadal stopniowo, uprawianie polityki wzrostu gospodarczego za wszelką cenę.
Profesor Jan Wiktor Tkaczyński – profesor zwyczajny i kierownik Katedry Euroazjatyckiej Transformacji Porównawczej w IBiDW UJ, autor 29 monografii i opracowań zbiorowych oraz 108 artykułów naukowych, w tym wielu publikacji obcojęzycznych. Wielokrotnie nagradzany badacz, który jednocześnie wypełniał rozliczne funkcje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierownik czterech dużych grantów badawczych NCN, z których ostatni poświęcony był odpowiedzi na pytanie na ile przyjęte standardy oraz doświadczenia UE w zakresie ochrony środowiska naturalnego mogą znaleźć zastosowanie w procesie implementacji polityki ekologicznej w Chinach? Pokłosiem tego projektu jest między innymi wydana w 2021 r. monografia (wspólnie z Łukaszem Gackiem) 从欧盟标准方面 看中国环境政策, czyli China’s environmental policy in terms of European Union standards, a także specjalny wykład otwarty w Instytucie Konfucjusza, na który serdecznie zapraszamy.
Łukasz Gacek jest profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Politolog i kulturoznawca (m.in. absolwent studiów azjatyckich UJ). Autor i współautor dziewięciu monografii i opracowań, a także ponad 60 artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych. Kierownik Zakładu Chin w IBiDW UJ. Uczestnik staży naukowo-badawczych w Fudan University oraz Xiamen University w Chinach. W latach 2017-2018 zatrudniony w KGHM (Shanghai) Copper Trading Co. Ltd. na stanowisku Analyst & Business Development Manager.
Wstęp wolny!
Czas: 10 czerwca (piątek) godz. 17:00-18:30.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A.
Więcej informacji na stronie: www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.