Eesti Energia eksportuje technologię do Izraela
Enefit Outotec Technology (EOT), spółka należąca do Grupy Eesti Energia, podpisała umowę z izraelską spółką Rotem Energy Mineral Partnership (REM) na rozpoczęcie prac projektowych nad pierwszym poza Estonią zakładem wytwarzającym ropę łupkową w oparciu o technologię Enefit.
W pierwszym etapie projektu estońscy specjaliści przeprowadzą wstępne analizy (etap pre-FEED) dla spółki REM, na podstawie których izraelska firma zdecyduje o kolejnych krokach realizacji inwestycji. Już wcześniej została podpisana umowa licencyjna pomiędzy firmami, co oznacza, że w przypadku pozytywnej decyzji inwestycyjnej, to właśnie technologia Enefit zostanie wykorzystana do stworzenia zakładu produkcyjnego REM. Eesti Energia uczestniczy w projekcie również jako konsultant.
Według Margusa Valsa, członka zarządu Eesti Energia, REM wybrał do stworzenia swojego zakładu rozwiązanie Enefit, ponieważ jest ono znane jako najbardziej efektywna w przemyśle technologia rafinacji łupków bitumicznych na świecie, mająca zarazem najmniejszy wpływ na środowisko.
- Unikalna technologia Enefit stworzona przez estońskich inżynierów pozwala na efektywne wykorzystanie wszystkich wydobytych łupków bitumicznych oraz przetwarzanie na ropę łupkową starych opon samochodowych, a w przyszłości także odpadów plastikowych. To właśnie dzięki wydajności i możliwości rozwiązywania problemów ochrony środowiska poprzez gospodarkę obiegową technologia Enefit jest tak atrakcyjna - powiedział Margus Vals. - Jedną z dziedzin działalności Eesti Energia jest eksport naszego unikalnego doświadczenia i technologii opartej na łupkach bitumicznych do krajów, które chcą dokładniej zbadać swoje zasoby tego surowca i zacząć je eksploatować. Wyniki osiągnięte w ostatnim roku dowodzą, że wybór ten jest słuszny – dodał.
Technologia Enefit pozwala na wykorzystanie wszystkich eksploatowanych łupków bitumicznych. Energia potrzebna do produkcji ropy łupkowej jest minimalna, ponieważ urządzenia produkcyjne same ją dostarczają, a gaz łupkowy o wysokiej wartości termicznej, produkowany jako produkt uboczny, może być wykorzystany do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach. W ten sposób technologia Enefit pozwoli uzyskać ponad 80% energii zawartej w łupkach bitumicznych.
Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2016 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie, w Finlandii i Szwecji. Drugą działającą na polskim rynku spółką, należącą do Grupy Eesti Energia, jest Enefit Green. Jej działalność skupia się na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Na terenie Polski Enefit Green posiada 20 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 19 MW.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.