Komunikaty PR

Eesti Energia eksportuje technologię do Izraela

2020-06-09  |  13:00
Biuro prasowe

Enefit Outotec Technology (EOT), spółka należąca do Grupy Eesti Energia, podpisała umowę z izraelską spółką Rotem Energy Mineral Partnership (REM) na rozpoczęcie prac projektowych nad pierwszym poza Estonią zakładem wytwarzającym ropę łupkową w oparciu o technologię Enefit.

W pierwszym etapie projektu estońscy specjaliści przeprowadzą wstępne analizy (etap pre-FEED) dla spółki REM, na podstawie których izraelska firma zdecyduje o kolejnych krokach realizacji inwestycji. Już wcześniej została podpisana umowa licencyjna pomiędzy firmami, co oznacza, że w przypadku pozytywnej decyzji inwestycyjnej, to właśnie technologia Enefit zostanie wykorzystana do stworzenia zakładu produkcyjnego REM. Eesti Energia uczestniczy w projekcie również jako konsultant.

Według Margusa Valsa, członka zarządu Eesti Energia, REM wybrał do stworzenia swojego zakładu rozwiązanie Enefit, ponieważ jest ono znane jako najbardziej efektywna w przemyśle technologia rafinacji łupków bitumicznych na świecie, mająca zarazem najmniejszy wpływ na środowisko.

- Unikalna technologia Enefit stworzona przez estońskich inżynierów pozwala na efektywne wykorzystanie wszystkich wydobytych łupków bitumicznych oraz przetwarzanie na ropę łupkową starych opon samochodowych, a w przyszłości także odpadów plastikowych. To właśnie dzięki wydajności i możliwości rozwiązywania problemów ochrony środowiska poprzez gospodarkę obiegową technologia Enefit jest tak atrakcyjna - powiedział Margus Vals. - Jedną z dziedzin działalności Eesti Energia jest eksport naszego unikalnego doświadczenia i technologii opartej na łupkach bitumicznych do krajów, które chcą dokładniej zbadać swoje zasoby tego surowca i zacząć je eksploatować. Wyniki osiągnięte w ostatnim roku dowodzą, że wybór ten jest słuszny – dodał.

Technologia Enefit pozwala na wykorzystanie wszystkich eksploatowanych łupków bitumicznych. Energia potrzebna do produkcji ropy łupkowej jest minimalna, ponieważ urządzenia produkcyjne same ją dostarczają, a gaz łupkowy o wysokiej wartości termicznej, produkowany jako produkt uboczny, może być wykorzystany do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach. W ten sposób technologia Enefit pozwoli uzyskać ponad 80% energii zawartej w łupkach bitumicznych.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2016 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie, w Finlandii i Szwecji. Drugą działającą na polskim rynku spółką, należącą do Grupy Eesti Energia, jest Enefit Green. Jej działalność skupia się na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Na terenie Polski Enefit Green posiada 20 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 19 MW.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Trinasolar wspiera transformację terenów pokopalnianych w Polsce Biuro prasowe
2024-09-19 | 10:35

Trinasolar wspiera transformację terenów pokopalnianych w Polsce

Firma dostarczyła moduły Vertex w połączeniu z systemami montażowymi FixOrigin do farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW w Przykonie w Wielkopolsce. Trinasolar, wiodący globalny dostawca
Energetyka OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW
2024-09-13 | 09:00

OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW

Nawet 90 tys. gospodarstw domowych zasili 11 turbin tworzących nowo otwartą Farmę Wiatrową o mocy 62,5 MW w gminie Wysoka w północnej Wielkopolsce. Na farmie zainstalowane zostały
Energetyka Ponad 60 milionów złotych przekazanych na program Stoen Operator
2024-09-12 | 13:00

Ponad 60 milionów złotych przekazanych na program Stoen Operator

Stoen Operator pozyskał dotację w wysokości ponad 60 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczy ją na kontynuację programu zastąpienia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.