Eesti Energia podpisała przełomową umowę zakupu zielonej energii na Litwie
Grupa Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, podpisała umowę PPA z litewskim przedsiębiorstwem energetyki wiatrowej E energija i przez 10 lat będzie kupować cały wolumen zielonej energii wytwarzanej przez farmę wiatrową Telšiai. To największa tego typu transakcja w historii krajów bałtyckich.
Farma wiatrowa E energija Telšiai, o łącznej mocy zainstalowanej 68,9 MW, zostanie uruchomiona w 2022 roku. Park wiatrowy, zlokalizowany w litewskim regionie Tryškiai, ma produkować 235 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie, co wystarczyłby na pokrycie rocznego zapotrzebowania prawie 80 000 gospodarstw domowych. Będzie to największa farma wiatrowa na Litwie pod względem produkcji energii elektrycznej.
Eesti Energia będzie dostarczać energię wiatrową do gospodarstw domowych oraz do klientów biznesowych, stwarzając przedsiębiorcom możliwość prowadzania działalności bardziej przyjaznej dla środowiska.
To pierwsza w krajach bałtyckich umowa na zakup zielonej energii o takiej skali, zawarta na tak długi czas. Gotowość Eesti Energia do kupowania całego wolumenu energii produkowanej na farmie przez 10 lat (do 2032 r.) była kluczowym czynnikiem dla finansowania parku wiatrowego. Największa umowa zakupu zielonej energii w krajach bałtyckich była możliwa dzięki dobrej współpracy z firmami E energija, SEB i GE.
Eesti Energia, działając za pośrednictwem swojej spółki zależnej Enefi Green, jest wiodącym deweloperem energii odnawialnej w regionie. Enefit Green posiada na terenie Litwy pięć farm wiatrowych, gdzie generowana jest prawie połowa rocznej produkcji energii wiatrowej spółki.
Zdaniem Margusa Valsa, członka zarządu Eesti Energia, dzięki współpracy i długoterminowym umowom zakupu energii z innymi deweloperami, możliwe jest zwiększenie niezależności energetycznej krajów bałtyckich oraz umocnienie ich wiodącej roli w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla w Europie. - Jako międzynarodowa firma energetyczna, dążymy do tego, żeby oferować bardziej inteligentne rozwiązania i czystszą produkcję energii na każdym rynku, na którym działamy. Nieustannie szukamy nowych sposobów na rozwój naszego portfolio zielonej energii. Dlatego angażujemy się w projekty z obszaru OZE zarówno w roli producenta energii ze źródeł odnawialnych, jak i jej nabywcy - powiedział Margus Vals.
- Cieszymy się z naszej roli w rozwoju zielonej energetyki i z podpisania pierwszej umowy PPA w krajach bałtyckich o tak dużym znaczeniu. Budując pierwszą niesubsydiowaną farmę wiatrową w regionie otwieramy drogę do transformacji całego systemu energetycznego w krajach bałtyckich. Jesteśmy wdzięczni Eesti Energia za wsparcie naszych celów w tym burzliwym okresie - powiedział Gediminas Uloza, CEO E energija.
Celem strategicznym grupy Eesti Energia jest oferowanie najlepszej obsługi klienta za pomocą cyfrowych rozwiązań oraz rozszerzenie do 2024 r. portfolio klientów w krajach bałtyckich do 1 miliona.
Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na litewskim rynku od ponad 10 lat. W Polsce Enefit działa od 2017 r. i oferuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne dla klientów biznesowych. Spółka operuje także na Łotwie i w Finlandii.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.