Komunikaty PR

Eesti Energia zakończyła III kwartał z lepszym wynikiem niż rok wcześniej

2020-11-12  |  19:00
Biuro prasowe

W III kwartale 2020 r. Eesti Energia zwiększyła produkcję energii elektrycznej, w tym energii ze źródeł odnawialnych. Grupa zanotowała także wzrost pod względem sprzedaży paliw płynnych oraz osiągnęła lepsze wyniki finansowe w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Jednocześnie spadek przychodów i dodatkowe koszty związane z kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, doprowadziły do powstania strat w ujęciu kwartalnym.

Przy obrotach w wysokości 191,1 mln euro, Eesti Energia wypracowała 44,4 mln euro zysku EBITDA i 8 mln euro straty netto. Obroty spadły o 10 mln euro (-5%), zysk EBITDA wzrósł o 2,3 mln euro (+5%), a strata netto spadła o 1,5 mln euro (+16%) w ciągu roku.

Andri Avila, Dyrektor Finansowy Grupy i Członek Zarządu, podkreślił, że trzeci kwartał każdego roku jest najtrudniejszym okresem w branży energetycznej, a z pewnością takim się okazał w obecnych okolicznościach. - Zużycie energii jest obecnie niższe z powodu pandemii koronawirusa, podczas gdy podaż pozostaje wysoka ze względu na ilość energii produkowanej przez elektrownie wodne w krajach skandynawskich. Spowodowało to dochodzący nawet do 30% spadek cen energii elektrycznej na rynkach, na których operuje Grupa Eesti Energia. W przypadku średniej ceny rynkowej paliw płynnych obniżka była jeszcze większa – skomentował Avila.

Pandemia miała również bezpośredni wpływ na wolumen energii elektrycznej w sieci i sprzedaż detaliczną. Pod koniec sierpnia Eesti Energia musiała także zamknąć swoją kopalnię w Estonii na około dziesięć dni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wprowadzenie środków ostrożności i bezpieczeństwa również wiązało się z dodatkowymi z kosztami. W efekcie zysk EBITDA zmniejszył się o około 6 mln euro.

- Ze względu na droższe uprawnienia do emisji CO2 zakupione w III kwartale konieczne było także przeszacowanie przeznaczonej na ten cel rocznej rezerwy, co wiązało się z dodatkowym kosztem w wysokości 5 mln euro w trzecim kwartale i wpłynęło negatywnie na wyniki finansowe w analizowanym okresie – dodał Andri Avila.

Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych i spadek emisji CO2

Eesti Energia wyprodukowała 1076 GWh energii elektrycznej w ciągu kwartału (więcej niż w dwóch poprzednich kwartałach) przy wzroście w ujęciu rocznym o 15%. Jednocześnie produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 38% rok do roku do 315 GWh. Duży udział we wzroście miała wyższa produkcja energii odnawialnej w elektrociepłowniach w Narvie.

Średni kwartalny udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych w całkowitej produkcji wyniósł 45%. Ograniczenie bezpośredniego spalania łupków bitumicznych i stały wzrost udziału energii odnawialnej zmniejszyły w tym roku emisję dwutlenku węgla przez Eesti Energia o 45% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku i o 70% w porównaniu z 2018 rokiem.

Zmiany w strukturze Grupy Eesti Energia

W III kwartale w Grupie Eesti Energia zapadła także decyzja o kontynuacji restrukturyzacji wytwarzania wielkoskalowego energii w celu poprawy konkurencyjności. W wyniku podjętych  działań, w 2021 roku kopalnie i elektrownie, działające dotychczas jako odrębne podmioty, połączą się w jedną spółkę – Enefit Power.

Kolejna ważna zmiana dotyczyła spółki Elektrilevi, operatora sieci przesyłowej Grupy, która od przyszłego roku będzie oferować wyłącznie regulowane przez państwo usługi w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. W wyniku tej decyzji, w przyszłym roku swoją działalność rozpocznie Enefit Connect, spółka świadcząca usługi sieciowe, która będzie zarządzać sieciami elektroenergetycznymi i znaczną częścią estońskiej sieci oświetlenia ulicznego. Dodatkowo Enefit Connect ma także budować sieć internetową, rozwijać sieć ładowania samochodów elektrycznych oraz oferować nowe rozwiązania energetyczne oparte na najnowszych technologiach.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2017 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka WPIP Green Energy i agriKomp Polska z umową o współpracy Biuro prasowe
2024-07-30 | 15:30

WPIP Green Energy i agriKomp Polska z umową o współpracy

– Podpisanie umowy z tak renomowaną marką ma na celu umocnienie pozycji naszej spółki na rynku odnawialnych źródeł energii – mówi Dariusz Stasik, prezes
Energetyka Kto będzie odpowiadać za strategiczne zapasy gazu? Komentarz do nowego projektu
2024-07-29 | 11:00

Kto będzie odpowiadać za strategiczne zapasy gazu? Komentarz do nowego projektu

Dotychczasowy polski model częściowo zakwestionowała Komisja Europejska jako niezgodny z tzw. Rozporządzeniem SoS dotyczącym środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.
Energetyka Supreme Energy stawia na termomodernizację
2024-07-29 | 01:00

Supreme Energy stawia na termomodernizację

Nowa usługa dopełnia kompleksową ofertę spółki Supreme Energy, jedna z największych w Polsce firm sprzedażowych z sektora OZE, rozszerzyła swoją ofertę, aby wspierać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.