Komunikaty PR

Eesti Energia zakończyła III kwartał z lepszym wynikiem niż rok wcześniej

2020-11-12  |  19:00
Biuro prasowe

W III kwartale 2020 r. Eesti Energia zwiększyła produkcję energii elektrycznej, w tym energii ze źródeł odnawialnych. Grupa zanotowała także wzrost pod względem sprzedaży paliw płynnych oraz osiągnęła lepsze wyniki finansowe w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Jednocześnie spadek przychodów i dodatkowe koszty związane z kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, doprowadziły do powstania strat w ujęciu kwartalnym.

Przy obrotach w wysokości 191,1 mln euro, Eesti Energia wypracowała 44,4 mln euro zysku EBITDA i 8 mln euro straty netto. Obroty spadły o 10 mln euro (-5%), zysk EBITDA wzrósł o 2,3 mln euro (+5%), a strata netto spadła o 1,5 mln euro (+16%) w ciągu roku.

Andri Avila, Dyrektor Finansowy Grupy i Członek Zarządu, podkreślił, że trzeci kwartał każdego roku jest najtrudniejszym okresem w branży energetycznej, a z pewnością takim się okazał w obecnych okolicznościach. - Zużycie energii jest obecnie niższe z powodu pandemii koronawirusa, podczas gdy podaż pozostaje wysoka ze względu na ilość energii produkowanej przez elektrownie wodne w krajach skandynawskich. Spowodowało to dochodzący nawet do 30% spadek cen energii elektrycznej na rynkach, na których operuje Grupa Eesti Energia. W przypadku średniej ceny rynkowej paliw płynnych obniżka była jeszcze większa – skomentował Avila.

Pandemia miała również bezpośredni wpływ na wolumen energii elektrycznej w sieci i sprzedaż detaliczną. Pod koniec sierpnia Eesti Energia musiała także zamknąć swoją kopalnię w Estonii na około dziesięć dni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wprowadzenie środków ostrożności i bezpieczeństwa również wiązało się z dodatkowymi z kosztami. W efekcie zysk EBITDA zmniejszył się o około 6 mln euro.

- Ze względu na droższe uprawnienia do emisji CO2 zakupione w III kwartale konieczne było także przeszacowanie przeznaczonej na ten cel rocznej rezerwy, co wiązało się z dodatkowym kosztem w wysokości 5 mln euro w trzecim kwartale i wpłynęło negatywnie na wyniki finansowe w analizowanym okresie – dodał Andri Avila.

Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych i spadek emisji CO2

Eesti Energia wyprodukowała 1076 GWh energii elektrycznej w ciągu kwartału (więcej niż w dwóch poprzednich kwartałach) przy wzroście w ujęciu rocznym o 15%. Jednocześnie produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 38% rok do roku do 315 GWh. Duży udział we wzroście miała wyższa produkcja energii odnawialnej w elektrociepłowniach w Narvie.

Średni kwartalny udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych w całkowitej produkcji wyniósł 45%. Ograniczenie bezpośredniego spalania łupków bitumicznych i stały wzrost udziału energii odnawialnej zmniejszyły w tym roku emisję dwutlenku węgla przez Eesti Energia o 45% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku i o 70% w porównaniu z 2018 rokiem.

Zmiany w strukturze Grupy Eesti Energia

W III kwartale w Grupie Eesti Energia zapadła także decyzja o kontynuacji restrukturyzacji wytwarzania wielkoskalowego energii w celu poprawy konkurencyjności. W wyniku podjętych  działań, w 2021 roku kopalnie i elektrownie, działające dotychczas jako odrębne podmioty, połączą się w jedną spółkę – Enefit Power.

Kolejna ważna zmiana dotyczyła spółki Elektrilevi, operatora sieci przesyłowej Grupy, która od przyszłego roku będzie oferować wyłącznie regulowane przez państwo usługi w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. W wyniku tej decyzji, w przyszłym roku swoją działalność rozpocznie Enefit Connect, spółka świadcząca usługi sieciowe, która będzie zarządzać sieciami elektroenergetycznymi i znaczną częścią estońskiej sieci oświetlenia ulicznego. Dodatkowo Enefit Connect ma także budować sieć internetową, rozwijać sieć ładowania samochodów elektrycznych oraz oferować nowe rozwiązania energetyczne oparte na najnowszych technologiach.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2017 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję? Biuro prasowe
2024-05-06 | 12:45

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-29 | 01:00

Standardy odpowiedzialnego biznesu - Grupa Tubądzin

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki” to nie tylko przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju, lecz również swoisty barometr
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.