Ekologiczna szkoła powstała w Rumi
ZDJĘCIA: https://we.tl/t-bHLhRzNrQ9
Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi w powiecie wejherowskim jest kolejnym przykładem implementacji proekologicznych i nowatorskich technologii budowlanych w budynku użyteczności publicznej. Głównym wykonawcą jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wykorzystującym prefabrykowane moduły drewniane, dzięki którym inwestycję zrealizowano w zaledwie 4 miesiące.
W ramach rozbudowy istniejącego obiektu powstało nowe, trzykondygnacyjne skrzydło o wysokości 11 m i całkowitej powierzchni przekraczającej 1300 m2, które w całości wykonano w energooszczędnej technologii prefabrykowanej. Głównym założeniem projektu było stworzenie dodatkowej przestrzeni, która będzie przyjazna zarówno dzieciom i nauczycielom, jak i środowisku.
Inwestycja polegała na kompleksowym wykonaniu prac projektowych, wybudowaniu nowego skrzydła budynku wraz z zagospodarowaniem terenu – mówi Bogumiła Kasprzyk, project manager Ekoinbud. W nowo powstałej przestrzeni znajduje się 5 sal lekcyjnych, sala integracji sensorycznej oraz duża świetlica. Wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych pozwoliło zachować pełną dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co skutkuje uzyskaniem wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzeniem ekologicznego mikroklimatu.
Rozbudowa szkoły podstawowej w Rumi znacząco wpłynęła na sposób funkcjonowania placówki oraz umożliwiła prowadzenie różnego rodzaju zajęć dodatkowych w dużo lepszych warunkach.
Dodatkowa przestrzeń zdecydowanie poprawiła komfort nauki, pozwalając uczniom wrócić do trybu jednozmianowego oraz podniosła jakość prowadzenia zajęć dydaktycznych, w tym także zajęć dodatkowych z dziećmi posiadającymi orzeczenie o potrzebnie kształcenia specjalnego czy zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej – mówi Aleksandra Brunat, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi. Dzięki rozbudowie dużo większa ilość uczniów może również skorzystać z pozalekcyjnej działalności placówki.
Niewątpliwym atutem nowo wybudowanego skrzydła jest również ujemny ślad węglowy, który w dłuższej perspektywie pozwoli wygenerować spore oszczędności związane z ogrzewaniem placówki w okresie zimowym oraz przełoży się na lepsze samopoczucie uczniów i nauczycieli.
Izolacje wykonane są z włókna drzewnego, materiału cechującego się bardzo dobrym odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Niewątpliwym atutem zastosowania technologii prefabrykowanych modułów jest również olbrzymia energooszczędność – w czasie sezonu grzewczego obiekty wybudowane w tej technologii zużywają nawet 60% mniej energii cieplnej w porównaniu do budynków bazujących na tradycyjnych technologiach.
___
Grupa EKOINBUD zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, budynki biurowe i wielorodzinne, działając na terenie Polski oraz wielu rynkach europejskich. Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcji projektowanych przez EKOINBUD jest wykorzystanie drewna w budownictwie kubaturowym przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich potrzeb energetycznych budynków, doskonałym parametrom zdrowotnym, przy równoczesnym zapewnieniu ich wysokiej funkcjonalności oraz wysokiego standardu.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.