Ekologiczna szkoła powstała w Rumi
ZDJĘCIA: https://we.tl/t-bHLhRzNrQ9
Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi w powiecie wejherowskim jest kolejnym przykładem implementacji proekologicznych i nowatorskich technologii budowlanych w budynku użyteczności publicznej. Głównym wykonawcą jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wykorzystującym prefabrykowane moduły drewniane, dzięki którym inwestycję zrealizowano w zaledwie 4 miesiące.
W ramach rozbudowy istniejącego obiektu powstało nowe, trzykondygnacyjne skrzydło o wysokości 11 m i całkowitej powierzchni przekraczającej 1300 m2, które w całości wykonano w energooszczędnej technologii prefabrykowanej. Głównym założeniem projektu było stworzenie dodatkowej przestrzeni, która będzie przyjazna zarówno dzieciom i nauczycielom, jak i środowisku.
Inwestycja polegała na kompleksowym wykonaniu prac projektowych, wybudowaniu nowego skrzydła budynku wraz z zagospodarowaniem terenu – mówi Bogumiła Kasprzyk, project manager Ekoinbud. W nowo powstałej przestrzeni znajduje się 5 sal lekcyjnych, sala integracji sensorycznej oraz duża świetlica. Wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych pozwoliło zachować pełną dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co skutkuje uzyskaniem wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzeniem ekologicznego mikroklimatu.
Rozbudowa szkoły podstawowej w Rumi znacząco wpłynęła na sposób funkcjonowania placówki oraz umożliwiła prowadzenie różnego rodzaju zajęć dodatkowych w dużo lepszych warunkach.
Dodatkowa przestrzeń zdecydowanie poprawiła komfort nauki, pozwalając uczniom wrócić do trybu jednozmianowego oraz podniosła jakość prowadzenia zajęć dydaktycznych, w tym także zajęć dodatkowych z dziećmi posiadającymi orzeczenie o potrzebnie kształcenia specjalnego czy zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej – mówi Aleksandra Brunat, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi. Dzięki rozbudowie dużo większa ilość uczniów może również skorzystać z pozalekcyjnej działalności placówki.
Niewątpliwym atutem nowo wybudowanego skrzydła jest również ujemny ślad węglowy, który w dłuższej perspektywie pozwoli wygenerować spore oszczędności związane z ogrzewaniem placówki w okresie zimowym oraz przełoży się na lepsze samopoczucie uczniów i nauczycieli.
Izolacje wykonane są z włókna drzewnego, materiału cechującego się bardzo dobrym odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Niewątpliwym atutem zastosowania technologii prefabrykowanych modułów jest również olbrzymia energooszczędność – w czasie sezonu grzewczego obiekty wybudowane w tej technologii zużywają nawet 60% mniej energii cieplnej w porównaniu do budynków bazujących na tradycyjnych technologiach.
___
Grupa EKOINBUD zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, budynki biurowe i wielorodzinne, działając na terenie Polski oraz wielu rynkach europejskich. Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcji projektowanych przez EKOINBUD jest wykorzystanie drewna w budownictwie kubaturowym przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich potrzeb energetycznych budynków, doskonałym parametrom zdrowotnym, przy równoczesnym zapewnieniu ich wysokiej funkcjonalności oraz wysokiego standardu.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.