Komunikaty PR

Ekologiczne środki transportu przyszłością komunikacji? 3M mówi „tak”!

2020-06-22  |  14:40

Zanieczyszczenie powietrza oraz powstający w jego wyniku smog stanowią narastający problem w Polsce. Stan powietrza jest alarmujący, zwłaszcza w południowej, przemysłowej części naszego kraju. Jednym z miast najmocniej dotkniętych tym problemem jest Wrocław. Aby pomóc środowisku, firma 3M działa lokalnie na rzecz zmniejszenia smogu, między innymi udostępniając pracownikom oraz mieszkańcom ekologiczne środki transportu. 

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich, w którym regularnie przekraczane są dopuszczalne stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu[1]. Większość z nich to tzw. „niska emisja”, czyli taka, która powstaje w wyniku działalności człowieka. W związku z tym wiele osób decyduje się ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko, np. korzystając z ekologicznych środków komunikacji. Jak pokazują badania, świadomość ekologiczna Polaków wzrasta; są oni coraz bardziej skłonni do korzystania z usług ekologicznego przewoźnika (44%) lub wydania na podróż więcej, jeśli tylko będą mieli pewność, że pomogą tym samym środowisku (29%)[2].    

Jednym z obszarów o najwyższych wskaźnikach zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest Dolny Śląsk, gdzie obowiązuje obecnie Uchwała antysmogowa (wprowadzona w 2018 roku celem ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi). W wielu krajach i dużych miastach podczas ostatnich miesięcy, gdy większość mieszkańców pracowała zdalnie, jakość powietrza uległa znacznej poprawie. Również we Wrocławiu wskaźniki określonych rodzajów szkodliwych pyłów zmniejszyły się w owym czasie. Obecnie jednak, gdy kolejne dziedziny gospodarki uległy „odmrożeniu”, trend się odwraca, a stan powietrza wraca do tego sprzed pandemii. Chcemy działać!

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność ekologicznych środków transportu oraz chęć zaadresowania problemu smogu we Wrocławiu, firma 3M postanowiła podjąć odpowiednie działania na rzecz propagowania idei transportu przyjaznego środowisku. W tym celu na terenie wrocławskiego SuperHubu pomiędzy zakładami firmy od niedawna kursuje elektryczny bus, a przy ulicy Kowalskiej, we współpracy z Nextbike Polska, powstała nowa stacja rowerów miejskich, dostępna dla każdego! Oprócz tego, przy obu siedzibach 3M stanęły także stacje do ładowania aut elektrycznych.

Ekologiczne 3M

Skąd takie działania? Choć na niektóre aspekty związane środowiskiem nie mamy bezpośredniego wpływu, w przypadku stanu jego zanieczyszczenia sporo zależy od nas samych! Ogromne znaczenie ma na przykład to, jaki rodzaj transportu wybierzemy w codziennej drodze do pracy, na uczelnię czy na zakupy. Najpopularniejszym ekologicznym środkiem transportu jest obecnie rower. Najnowszy raport Deloitte podaje, że w nadchodzących latach odegra on największą rolę w przeciwdziałaniu pogarszania się jakości powietrza (oraz korkom). Badanie przewiduje, że do roku 2022 liczba korzystających z roweru jako środka transportu w mieście podwoi się[3].

„3M stara się być jak najbardziej ekologiczne, o czym świadczą realizowane przez firmę długofalowe działania, podejmowane z myślą o przyszłości nas wszystkich. Tym razem zdecydowaliśmy się na wprowadzenie szeregu rozwiązań dotyczących transportu. Zależy nam, aby zarówno nasi pracownicy, jak i mieszkańcy Wrocławia mogli poczuć, że są częścią pozytywnych zmian na rzecz środowiska. Korzystanie z udostępnionych przez 3M stacji ładowania aut elektrycznych, elektrycznego busa i miejskich rowerów z pewnością do takich należy.” - mówi Alain Simonnet, Managing Director 3M, East Europe region.

Ekologiczne środki transportu to nie jedyne działania 3M, wdrażane w celu poprawy stanu środowiska – na ostatniej konferencji COP24 w grudniu 2018 roku, 3M zobowiązało się, że do 2025 roku aż 50% wykorzystywanej przez firmę energii będzie pozyskiwane z odnawialnych źródeł. Docelowo wszystkie biura 3M i zakłady produkcyjne będą z czasem w znacznym stopniu zasilane ze źródeł odnawialnych, wpływając tym samym na stan środowiska.

O 3M w Polsce

3M Poland Sp. z o.o. jest firmą technologiczno-produkcyjną będącą oddziałem międzynarodowego koncernu 3M. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od 29 lat, w trakcie których zainwestowało ponad 500 mln USD w technologie znajdujące zastosowanie w niemalże każdym obszarze życia. 3M wykorzystując naukę i działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tworzy innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi na całym świecie. Oferuje szereg różnorodnych produktów, które m.in. usprawniają codzienną pracę specjalistów, poprawiają standardy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ograniczają ryzyko wystąpienia infekcji, wspierają proces leczenia, podnoszą komfort życia w domu, a nawet są wykorzystywane w przemyśle kosmicznym.

3M posiada obecnie 4 ośrodki produkcyjne w naszym kraju: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. 3M zatrudnia w Polsce ponad 4,5 tys. pracowników i oferuje około 12 tys. produktów w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i przemysł, Transport i elektronika, Ochrona zdrowia oraz Produkty konsumenckie. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy. Od 2013 r. we Wrocławiu działa nowoczesne Centrum Innowacji 3M, przestrzeń, w której firma prezentuje nowe technologie i rozwiązania. Trzy lata później, również we Wrocławiu, koncern uruchomił Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. We wrześniu 2017 r. z kolei otwarto Centrum Szkoleniowe 3M we Wrocławiu.

3M w Polsce tworzy dla swoich pracowników doskonałe warunki pracy i możliwości rozwoju, czego dowodzi otrzymywanie przez kilka lat z rzędu tytułu Solidnego Pracodawcy, wyróżnienia Great Place to Work® w 2016, 2017, 2018 i 2019 r. oraz tytułu „Pracodawcy Roku” w Industry Awards 2019 r. Działalność 3M w Polsce jest doceniana także przez organizacje branżowe. W 2017 r. projekt marketingowy 3M pod hasłem „Starcie Szlifierzy” wyróżniono Brązowym Mieczem KTR. Rok wcześniej projekt ten został nagrodzony przez Związek Firm PR Srebrnym oraz Złotym Spinaczem, a kampania reklamowa promująca naukowe rozwiązania firmy 3M zdobyła brązową statuetkę Effie®. Ponadto 3M w Polsce w 2019 r. zdobyło nagrodę „Tego, który zmienia polski przemysł”, wręczoną przez magazyn Nowy Przemysł, a także kolejny raz zostało uznane za jedną z Najbardziej Etycznych Firm Świata według Ethisphere Institue.

 

 


[1] Raport z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Smog w Polsce i jego konsekwencje” (grudzień 2019)

[2] Dane pochodzą z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej Green Generation „Wspólnie na Rzecz Ziemi” (styczeń 2020)

[3] Deloitte, Technology, Media, and Telecommunications Predictions (2020)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Amazon uruchamia w Polsce program Climate Pledge Friendly Biuro prasowe
2024-09-26 | 12:00

Amazon uruchamia w Polsce program Climate Pledge Friendly

Ponad połowa (56 proc.) kupujących w Polsce ma problem z identyfikacją produktów zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęty przez Amazon program Climate Pledge
Ochrona środowiska WIŚNIOWSKI wsparł podwodne badania Morskiego Oka
2024-09-25 | 09:30

WIŚNIOWSKI wsparł podwodne badania Morskiego Oka

Podczas czterodniowej ekspedycji profesjonalni nurkowie-ekolodzy zdołali zbadać około 90% podwodnej szaty roślinnej jeziora. Wyniki badań stanowią kluczowy element dla ochrony środowiska
Ochrona środowiska Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia
2024-09-24 | 01:00

Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia

Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych (Construction

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.