Ekspert radzi: jak często dokonywać przeglądu drzwi przeciwpożarowych?
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
Zabezpieczenia przeciwpożarowe są już w wielu obiektach standardem. Jednak aby dobrze spełniały swoje funkcje, należy utrzymywać je w dobrym stanie technicznym. Dlaczego warto dbać o regularność przeglądów? Jak często je wykonywać? Ekspert w dziedzinie systemów zabezpieczeń, Łukasz Wiąckiewicz – Service Manager ASSA ABLOY opowiada o tajnikach dbania o drzwi przeciwpożarowe.
Drzwi przeciwpożarowe stosuje się zazwyczaj w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych – hotelach, biurowcach, szkołach, szpitalach, sklepach wielkopowierzchniowych. Potrzeba poczucia bezpieczeństwa i zapewnienia go odbiorcom jest na tyle duża, że zarządcy tych nieruchomości przykładają coraz większą uwagę do jakości produktów, które stosują. Nie każdy jednak wie, jak o nie dbać, by posłużyły przez długie lata.
– Dobre drzwi przeciwpożarowe muszą być wytrzymałe, stabilne, mieć konkretną odpowiednią odporność ogniową, a także automatyczne samoczynne zamykanie lub domykanie. Co istotne, muszą one działać poprawnie niezależnie od temperatury – tłumaczy Łukasz Wiąckiewicz z ASSA ABLOY. – Tylko wtedy, gdy dokonujemy serwisu regularnie, możemy mieć pełną gwarancję, że w razie potrzeby spełnią swoje zadanie. Jeżeli dodatkowo możemy zamówić serwis drzwi online i podpisać umowę serwisową, nie martwiąc się, że zapomnimy o regularności – jest to tylko dodatkowe udogodnienie, które zwiększa doświadczenie związane z jakością produktu.
Jak często dokonywać przeglądu? Jak zaleca ekspert, minimum raz w roku. Na najczęściej eksploatowanych oddzieleniach zaleca się dwa razy w roku. Należy przy tym pamiętać, że drzwi ewakuacyjne są równie ważne, co p.poż. Kontrola powinna być wykonana zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową, informacjami zawartymi w Polskich Normach oraz instrukcją producenta. Zarządcy nieruchomości coraz częściej stają pod lupą swoich klientów, dlatego nie mogą pozwolić sobie na żadne zaniedbania oraz narażenie ich na niebezpieczeństwo.
– Regularność to jednak przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo użytkowników budynku. Dziś takie przeglądy nie są już skomplikowane. W ASSA ABLOY wprowadziliśmy zamawianie serwisu drzwi przez internet. Wszystko załatwia się na jednej stronie, a potem wystarczy poczekać na kontakt i umówiony przyjazd specjalisty – podsumowuje Łukasz Wiąckiewicz. Jak dodaje: – Warto o tym pamiętać, bo ich poprawne działanie ma zabezpieczać przed ogniem i dymem, a docelowo – chronić życie i zdrowie przebywających w budynku osób.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.