Elektromobilność. Jak zorganizować punkt ładowania, od czego zacząć?
Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.
Ludwikowo 1
85-502 Bydgoszcz
k.wysocki|kzl.com.pl| |k.wysocki|kzl.com.pl
667672081
www.kzl.pl
Od ponad dwóch lat obowiązuje w Polsce Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której spora część nakłada obowiązki względem instytucji i samorządów,
a także określa kierunki rozwoju elektromobilności w Polsce.
Wciąż jednak infrastruktura ładowania i dostępność aut elektrycznych pozostawia dużo do życzenia. W pierwszej kolejności pojawiają się bariery proceduralne i czasowe, które mogą zniechęcić do dalszego działania. Nic bardziej mylnego! Instalacja stacji ładowania niewiele różni się od procedur związanych z wydaniem warunków przyłączenia np. domu. Jeszcze prościej jest gdy stację ładowania instalujemy na własne potrzeby np. w garażu. Od czego zatem zacząć?
Na początku najczęściej zadajemy sobie pytanie ile to kosztuje i jak sfinansować inwestycję. Samochody elektryczne i stacje ładowania nie są tanimi rzeczami, dlatego warto się wokoło rozejrzeć i poszukać środków pomocowych na zakupy związane z rozwojem elektromobilności. Programy takie mogą posiadać Regionalne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, Regionalne Programy Operacyjne, a nade wszystko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferujący konkretne dofinansowania na zakup środków transportu i stacji ładowania. Również niektóre banki posiadają specjalną ofertę kredytową na rozwój elektromobilności. Ponadto cały czas pojawiają się nowe źródła wsparcia finansowego czy to w programach miejskich czy też funduszach prywatnych i państwowych. Warto śledzić również informacje pojawiające się na stronach Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, które skupia całą branżę elektromobilną w Polsce i cyklicznie publikuje wiadomości związane z rozwojem rynku.
Wracając jednak do sedna sprawy. Gdy już mamy środki lub zagwarantowane finansowanie, możemy rozpocząć dalsze działania. Zakup auta elektrycznego jest dosyć prosty, niemal wszyscy najwięksi producenci samochodów mają w swojej ofercie pojazdy z napędem elektrycznym. Wybór jest więc szeroki, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem popyt jest tak duży, że producenci nie nadążają z produkcją. Można również spróbować znaleźć samochód na rynku wtórnym, tu również dostępne są całkiem ciekawe auta elektryczne chociaż często z pierwszych generacji, a więc o mniejszej pojemności baterii i mniejszych przetwornicach.
Kolejnym krokiem, a może nawet pierwszym jest zapewnienie sobie punktu ładowania. Na szczęście możemy ładować ze zwykłego gniazdka (ale trwa to nawet kilkanaście godzin), korzystać ze stacji ogólnodostępnych w mieście i na trasie – są jeszcze punkty gdzie ładowanie jest bezpłatne np. przy głównych dworcach PKP, ale na dłuższą metę najkorzystniej będzie zaopatrzyć się we własną stację ładowania. Jeżeli zamierzamy ładować auto prywatnie, to wystarczy zainstalować przydomową stację na prąd przemienny o mocy do 22 kW. Stacja taka zapewni nam naładowanie przeciętnego auta w około dwie, trzy godziny. Auto można ładować nawet w nocy, nawet goście, którzy odwiedzą nas elektrykiem będą mogli skorzystać z ładowarki w trakcie spotkania.
Inaczej ma się sprawa w przypadku ogólnodostępnych stacji ładowania. Jeżeli planujemy wyposażyć np. parking przed firmą w stację ładowania dla pracowników i klientów lub osób postronnych, powinniśmy wziąć pod uwagę również stacje szybkiego ładowania, która umożliwi ładowanie auta lub doładowania w niespełna godzinę.
Z zasady, instalacja stacji ładowania nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tego typu infrastruktura może być realizowana w oparciu o zgłoszenie. Niemniej jednak nasze plany musimy uzgodnić z zakładem energetycznym nas obsługującym, który wyda nam warunki przyłączenia.
Zarówno w przypadku stacji ogólnodostępnych jak i przydomowych, lokalny dostawca energii elektrycznej musi określić możliwość przyłączenia i udostępnienia zamawianej mocy. Po otrzymaniu warunków przyłączeniowych możemy przystąpić do kolejnego kroku tj. podpisania umowy z operatorem systemu dystrybucji i realizacji samej inwestycji. Rozpoczęcie inwestycji oczywiście musi być uprzedzone zgłoszeniem budowy stacji ładowania do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Po wybudowaniu stacji ładowania, operator przyłączy stację ładowania do sieci dystrybucji energii elektrycznej, ale jeśli to będzie stacja ogólnodostępna, są wymagane kolejne kroki formalne.
Jeśli nasza stacja ma być ogólnodostępna, albo chociażby może z niej korzystać osoba
z zewnątrz, np. goście firmy, to wówczas wymagany jest odbiór stacji przez Urząd Dozoru Technicznego, który sprawdzi zgodność urządzenia z podstawowymi normami oraz jego bezpieczeństwo.
Dodatkowym obowiązkiem właściciela lub operatora stacji ładowania ogólnodostępnej jest przekazanie informacji do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych https://eipa.udt.gov.pl .W ewidencji zawarte są dane o lokalizacji stacji, operatorze, dostępności i parametrach urządzenia. Umiejscowienie ładowarek można przeglądać na udostępnionej mapie.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.