Emitel laureatem Konkursu Smart City Awards w kategorii Smart City Solution
Emitel został doceniony za system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Kapituła Konkursu Smart City Awards zwróciła szczególną uwagę, że jest to jeden z największych miejskich projektów Internetu Rzeczy (IoT) w Polsce, a w ramach projektu powstała sieć, która swoim zasięgiem obejmie cały Wrocław.
Nagrodzone rozwiązanie to zbudowanie innowacyjnego systemu zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). To pierwszy na taką skalę miejskich projektów Internetu Rzeczy (IoT) w Polsce, który docelowo obejmować będzie nawet ponad 70 tys. liczników. Dostarczone rozwiązania zapewnią także rozszerzoną łączność z urządzeniami zlokalizowanymi w trudno dostępnych lokalizacjach, takimi jak głębokie studnie, czy też piwnice. Do realizacji projektu sieci Emitel stosuje technologię LoRaWAN, która już wcześniej z powodzeniem była wykorzystywana przez spółkę przy wdrożeniach z zakresu IoT w innych miastach. Wdrożenie we Wrocławiu rozpoczęło się w maju 2021 roku.
– Cieszy mnie nagroda dla Emitel za wdrożone rozwiązanie przygotowane dla MPWiK. To docenienie naszych inteligentnych rozwiązań z zakresu smart city, które wdrożyliśmy już w kilku miastach. W ramach rozwoju tego obszaru udostępniamy samorządom sieci umożliwiające wdrażanie rozwiązań, które mogą przede wszystkim przynieść korzyść mieszkańcom, a także zbierać cenne informacje dla służb miejskich. Każdego dnia pojawiają się nowe pomysły i rozwiązania z zakresu IoT i smart city, które mogą znacząco poprawić funkcjonowanie miast i ich mieszkańców w wielu aspektach. Emitel dzięki rozwiniętej w całej Polsce infrastrukturze i efekcie synergii z pozostałymi projektami może wdrażać te rozwiązania na terenie całego kraju – powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.
Pandemia koronawirusa przyspieszyła realizację projektów, które nie tylko umożliwiają obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności, ale też wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców i wspierają cele ochrony środowiska naturalnego. Nowatorskie rozwiązania pozwalają wykorzystać potencjał technologii w budowie inteligentnych miast. Technologie Internetu Rzeczy (IoT) są kluczowe dla ich budowy. Nowoczesne miasta mają być przyjazne dla środowiska i jego mieszkańców. Rozwiązania przygotowane przez Emitel wpisują się w wyzwania, przed jakimi dzisiaj stają miasta w Polsce.
Konkurs Smart City Awards ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce, oraz miast realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.
Kapituła Konkursu Smart City Awards:
- Maciej Bluj - Przewodniczący Rady Programowej, Ekspert w dziedzinie rozwiązań smart city, Wiceprezydent Miasta Wrocławia w latach 2007 – 2018
- Witold Abramowicz - Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
- Szymon Ciupa - Ekspert Smart City i GIS, www.smartcity-expert.eu
- Jan Czajkowski -Współprzewodniczący Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Związek Miast Polskich
- Bartosz Dominiak -Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy,
- Adam Jędrzejewski -Founder & CEO, Stowarzyszenie Mobilne Miasto
- Julia Kozak - Partner, THINK TANK
- Tomasz Kulisiewicz - Ekspert, Ośrodek Studiów nad Cyfrowym Państwem
- Bożena Lublińska-Kasprzak - Ekspert ds. przedsiębiorczości i innowacji, Członek Rady Uczelni w SGH, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w latach 2009-2016
- Aneta Pernak - Wiceprezes Zarządu, MM Conferences
- Bartosz Piziak - Kierownik Laboratorium Innowacji Miejskich - Urban Lab, Instytut Rozwoju Miast i Regionów
- Marek Wąsowski – Dyrektor Biura Konsorcjum Smart Power Grids Polska, Politechnika Wrocławska
- Piotr Zesiuk - Prezes Zarządu, MM Conferences.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Eksperci uspokajają: poziom pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe operatorów komórkowych w Polsce na niskim poziomie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.