Enefit Green z niemal 20% wzrostem produkcji energii z OZE w I poł. 2020 r.
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia, wyprodukował w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. 737 GWh energii ze źródeł odnawialnych, czyli o 18% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy produkcja wyniosła 626 GWh. Wolumen wytworzony w I połowie br. wystarczyłaby na zaspokojenie średniego rocznego zużycia 250 000 gospodarstw domowych.
Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, wskazał, że duża wietrzność, w połączeniu ze sprawnie działającymi jednostkami produkcyjnymi firmy, wyjaśniają dobrą wydajność półroczną. - W pierwszych miesiącach 2020 r. wiatr był stabilny i silny, dając dobry początek roku produkcyjnego. Bezwzględny rekord produkcji Enefit Green został ustanowiony w styczniu 2020 r., kiedy miesięczna produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych osiągnęła poziom 165 GWh. W tym samym czasie zanotowaliśmy także dobre wyniki w zakresie wytwarzania energii przez nasze farmy słoneczne w Estonii i Polsce, a instalacja OZE zlokalizowana na wyspie Ruhnu działała stabilnie – dodał Kärmas.
Na wolumen energii wytworzony w I połowie 2020 r. złożyła się produkcja: farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, farm słonecznych w Estonii i Polsce, elektrociepłowni Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz energia odnawialna pochodząca z inwestycji na wyspie Ruhnu.
Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych odgrywa kluczową rolę w realizacji strategicznego celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 43% energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych do 2024 r.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.