ENEL X UTRZYMUJE POZYCJĘ LIDERA RYNKU REDUKCJI ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ
- Przedsiębiorstwa z wielu sektorów gospodarki, które uczestniczą w programie DSR (Demand Side Response) Enel X, mogą teraz zapewnić sobie wysokie roczne wynagrodzenie za gotowość do interwencyjnej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną nawet do 2027 roku.
- Enel X Polska utrzymał pozycję lidera DSR na rynku mocy z umowami na dostawę 721 MW w 2027 roku.
Enel X, firma należąca do dostawcy zaawansowanych usług energetycznych Grupy Enel, za pośrednictwem swojej lokalnej spółki zależnej Enel X Polska, uzyskała na aukcji rynku mocy kontrakty na 721 MW w usługach Demand Side Response (DSR) z dostawą w 2027 roku. DSR pomaga utrzymać bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w kraju poprzez wykorzystanie gotowości odbiorców energii w sytuacji wzrostu zapotrzebowania. Według wstępnych wyników[1] opublikowanych przez operatora systemu przesyłowego PSE, Enel X utrzymał w Polsce pozycję lidera DSR o największym udziale w liczbie megawatów w okresie ośmiu lat (2021-2027). Dzięki temu już kolejny rok z rzędu będzie oferować atrakcyjne wynagrodzenie swoim klientom działającym w wielu sektorach gospodarki – za aktywny udział w zapewnianiu stabilności systemu energetycznego.
– DSR pozostaje opłacalnym sposobem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na moc w systemie energetycznym poprzez bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury – powiedział Jacek Misiejuk, Prezes Zarządu Enel X Polska. – Z dumą rozwijamy pozycję lidera w dostarczaniu mocy DSR do sieci, co również zapewnia naszym klientom możliwość przekształcenia elastyczności operacyjnej w przewagę konkurencyjną. DSR to technologia korzystna dla wszystkich, pozwalająca Polsce na włączenie do systemu energetycznego większej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie daje możliwość zrekompensowania konsumentom części wzrostu kosztów energii w dobie wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, opartym na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i zmiennymi cenami paliw – zaznaczył Jacek Misiejuk.
Enel X świadczy usługi DSR na polskim rynku od 2017 roku i od tego okresu odnotowuje stały wzrost liczby klientów. Pod koniec listopada Enel X Polska z powodzeniem przetestował swoje nowe jednostki rynku mocy DSR na 2023 rok, dzięki czemu łączny zasób 546 MW u 320 firm jest gotowy do zapewniania rezerw mocy od 1 stycznia 2023 roku.
We wrześniu Enel X i jego klienci skutecznie zareagowali na pierwszy w historii, od czasu uruchomienia rynku mocy, krytyczny deficyt mocy, pomagając zabezpieczyć system elektroenergetyczny przed blackoutem, czyli pozbawieniem odbiorców dostępu do energii elektrycznej. Oczekuje się, że udział DSR w szczytowym zapotrzebowaniu systemowym kraju podwoi się w latach 2021-2027 do 5,2 proc., co pokazuje wzrost znaczenia DSR jako zasobu rezerw mocy dla systemu energetycznego. DSR ułatwia również integrację energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych z sieciami elektroenergetycznymi.
Enel X zajmuje wiodącą pozycję w programach DSR na całym świecie, zarządzając obecnie 8,2 GW mocy w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji oraz Oceanii.
[1] Ostateczne wyniki aukcji mocy Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie internetowej w pierwszym dniu roboczym następującym po 21 dniu od zakończenia aukcji mocy. Do tego czasu wszystkie umowy mocowe są warunkowe.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.