Axpo Polska i GIG z 9-letnią umową na odbiór ener-gii z farmy wiatrowej Ścieki
Umowa PPA pomiędzy Green Investment Group (GIG), należącą do Macquarie, a Air Products została ułatwiona przez Axpo Polska dzięki dziewięcioletniej umowie na usługi route-to-market oraz bilansowania dla farmy wiatrowej Ścieki. Tym samym Axpo po raz kolejny umacnia swoją pozycję na polskim rynku energii.
Transakcja jest jednym z przykładów wieloletniej współpracy pomiędzy Axpo a GIG w różnych krajach Europy. W ramach najnowszego kontraktu, w latach 2022-2030 polska spółka Axpo będzie świadczyć usługi route-to-market oraz bilansowania dla całej energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową Ścieki o zainstalowanej mocy 22 MW. Umowa obejmuje również zabezpieczenie cenowe znacznej części zielonych certyfikatów generowanych przez farmę, a także krótkoterminową kontraktację energii elektrycznej.
Farmę wiatrową znajdującą się w pobliżu miejscowości Ścieki, około 75 km na południowy zachód od Warszawy, tworzy 11 turbin wiatrowych Vestas V90 o mocy 2 MW, działających od ponad ośmiu lat. Funkcjonowanie tej farmy pomaga kompensować produkcję średnio 39 000 ton CO2 rocznie.
- Widzimy duże zainteresowanie inwestorów i wytwórców zielonej energii w Polsce pozyskaniem odpowiednich nabywców dla wytwarzanej przez nich energii elektrycznej. Cieszymy się, że nasz wieloletni klient, Green Investment Group, zdecydował się na ponowną współpracę z nami. Dumą napawa nas także fakt, że jako zwolennicy najnowocześniejszych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań energetycznych możemy odegrać swoją rolę w tej współpracy. Ilekroć potrzebne jest dobre i ekologiczne rozwiązanie, jesteśmy gotowi je zrealizować – mówi Grzegorz Biliński, Dyrektor Zarządzający Axpo Polska.
Transakcja wspiera także realizację odrębnej, wirtualnej umowy na zakup energii (VPPA), podpisanej na początku ubiegłego roku pomiędzy GIG a Air Products – wiodącą na świecie firmą z branży gazów przemysłowych, która również jest klientem Axpo Polska.
Axpo jest obecne na polskim rynku od 20 lat. Klienci w Polsce mogą skorzystać z szytych na miarę umów PPA, a także rozwiązań w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu w oparciu o ustrukturyzowane kontrakty długoterminowe. W ciągu ostatnich ośmiu lat Axpo rozszerzyło również swoje portfolio klientów o małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i obecnie świadczy usługi dla 15 000 tych firm w kraju.
O Axpo
Grupa Axpo kieruje się jednym celem – zapewnić zrównoważoną przyszłość poprzez innowacyjne rozwiązania energetyczne. Jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz odbioru energii słonecznej i wiatrowej. Ponad 5 tysięcy pracowników Grupy łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje dla swoich klientów innowacyjne rozwiązania energetyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie już w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Zielona lekcja na farmie wiatrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.