Axpo Polska i GIG z 9-letnią umową na odbiór ener-gii z farmy wiatrowej Ścieki
Umowa PPA pomiędzy Green Investment Group (GIG), należącą do Macquarie, a Air Products została ułatwiona przez Axpo Polska dzięki dziewięcioletniej umowie na usługi route-to-market oraz bilansowania dla farmy wiatrowej Ścieki. Tym samym Axpo po raz kolejny umacnia swoją pozycję na polskim rynku energii.
Transakcja jest jednym z przykładów wieloletniej współpracy pomiędzy Axpo a GIG w różnych krajach Europy. W ramach najnowszego kontraktu, w latach 2022-2030 polska spółka Axpo będzie świadczyć usługi route-to-market oraz bilansowania dla całej energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową Ścieki o zainstalowanej mocy 22 MW. Umowa obejmuje również zabezpieczenie cenowe znacznej części zielonych certyfikatów generowanych przez farmę, a także krótkoterminową kontraktację energii elektrycznej.
Farmę wiatrową znajdującą się w pobliżu miejscowości Ścieki, około 75 km na południowy zachód od Warszawy, tworzy 11 turbin wiatrowych Vestas V90 o mocy 2 MW, działających od ponad ośmiu lat. Funkcjonowanie tej farmy pomaga kompensować produkcję średnio 39 000 ton CO2 rocznie.
- Widzimy duże zainteresowanie inwestorów i wytwórców zielonej energii w Polsce pozyskaniem odpowiednich nabywców dla wytwarzanej przez nich energii elektrycznej. Cieszymy się, że nasz wieloletni klient, Green Investment Group, zdecydował się na ponowną współpracę z nami. Dumą napawa nas także fakt, że jako zwolennicy najnowocześniejszych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań energetycznych możemy odegrać swoją rolę w tej współpracy. Ilekroć potrzebne jest dobre i ekologiczne rozwiązanie, jesteśmy gotowi je zrealizować – mówi Grzegorz Biliński, Dyrektor Zarządzający Axpo Polska.
Transakcja wspiera także realizację odrębnej, wirtualnej umowy na zakup energii (VPPA), podpisanej na początku ubiegłego roku pomiędzy GIG a Air Products – wiodącą na świecie firmą z branży gazów przemysłowych, która również jest klientem Axpo Polska.
Axpo jest obecne na polskim rynku od 20 lat. Klienci w Polsce mogą skorzystać z szytych na miarę umów PPA, a także rozwiązań w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu w oparciu o ustrukturyzowane kontrakty długoterminowe. W ciągu ostatnich ośmiu lat Axpo rozszerzyło również swoje portfolio klientów o małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i obecnie świadczy usługi dla 15 000 tych firm w kraju.
O Axpo
Grupa Axpo kieruje się jednym celem – zapewnić zrównoważoną przyszłość poprzez innowacyjne rozwiązania energetyczne. Jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz odbioru energii słonecznej i wiatrowej. Ponad 5 tysięcy pracowników Grupy łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje dla swoich klientów innowacyjne rozwiązania energetyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie już w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.