Axpo Polska z umową na sprzedaż gazu ziemnego URSA Polska
- Kontrakt Axpo z URSA Polska zakłada elastyczny model zakupowy.
- Umowa gwarantuje także otwartość na udział strony trzeciej w grupowych zakupach gazu w Unii Europejskiej.
- Zakupiony gaz zasili fabrykę URSA Polska w Dąbrowie Górniczej, która produkuje materiały do izolacji termicznej, zapewniając rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej.
Axpo Polska, spółka ze szwajcarskiej Grupy Axpo, oraz URSA Polska, jeden z wiodących producentów i dystrybutorów najwyższej klasy materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, podpisali umowę na sprzedaż gazu ziemnego. Paliwo gazowe zakupione w ramach umowy zasili zakład produkcyjny URSA w Dąbrowie Górniczej. Kontrakt zakłada elastyczną strukturę zakupową indeksowaną do rynku gazu ziemnego. W ramach umowy, URSA Polska ma możliwość zabezpieczania wolumenu jak i zakupu niezabezpieczonej konsumpcji na rynku dnia następnego.
Elastyczność polskiego kontraktu przewiduje także implementację strony trzeciej, na przykład udziału w grupowych zakupach gazu Unii Europejskiej. Jest to nowy mechanizm zakupowy wprowadzony na rynek europejski z początkiem tego roku. Ma przeciwdziałać zależności od dostaw gazu ziemnego z Rosji, a także ustabilizować i obniżyć ceny tego paliwa na rynku wewnętrznym UE. Komisja Europejska zapowiada kolejne przetargi jeszcze na ten rok kalendarzowy.
– Dzięki naszej międzynarodowej pozycji możemy oferować klientom rozwiązania oparte na konkurencyjnych warunkach, zarówno w zakresie zakupu energii elektrycznej jak i gazu. URSA Polska to partner, który ma dużą wiedzę na temat rynku oraz jasno sprecyzowane wymagania i potrzeby, co przełożyło się na szybki proces negocjacyjny. To także doświadczona, międzynarodowa firma, która dostrzega potrzebę wytężonych działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i niezależności od paliw kopalnych. Doceniamy możliwość współpracy z takim partnerem – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor działu Origination i członek zarządu Axpo Polska.
Axpo współpracuje z URSA także na rynku niemieckim, a z Etex, do której należy URSA, działa także w Wielkiej Brytanii. Kontrakt podpisany w Polsce umacnia pozycję Axpo jako międzynarodowego dostawcę usług energetycznych.
– Axpo Polska przedstawiło elastyczne rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb, dzięki któremu możemy zapewnić efektywną dostawę naszych produktów do klientów. Wycena gazu na transparentnych rynkach zwiększa możliwości oraz umożliwia realizację naszej strategii zakupowej. Przy wyborze partnera ważne było dla nas także to, aby podzielał naszą wizję i zaangażowanie, które inwestujemy w tworzenie gospodarki niskoemisyjnej. Wspólne wartości, w szczególności te związane ze zrównoważonym rozwojem, znajdujemy we współpracy z Axpo – mówi Mirosław Gawryluk, dyrektor zarządzający URSA w Polsce oraz krajach nordyckich i bałtyckich.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.