Axpo Polska z umową na sprzedaż gazu ziemnego URSA Polska
- Kontrakt Axpo z URSA Polska zakłada elastyczny model zakupowy.
- Umowa gwarantuje także otwartość na udział strony trzeciej w grupowych zakupach gazu w Unii Europejskiej.
- Zakupiony gaz zasili fabrykę URSA Polska w Dąbrowie Górniczej, która produkuje materiały do izolacji termicznej, zapewniając rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej.
Axpo Polska, spółka ze szwajcarskiej Grupy Axpo, oraz URSA Polska, jeden z wiodących producentów i dystrybutorów najwyższej klasy materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, podpisali umowę na sprzedaż gazu ziemnego. Paliwo gazowe zakupione w ramach umowy zasili zakład produkcyjny URSA w Dąbrowie Górniczej. Kontrakt zakłada elastyczną strukturę zakupową indeksowaną do rynku gazu ziemnego. W ramach umowy, URSA Polska ma możliwość zabezpieczania wolumenu jak i zakupu niezabezpieczonej konsumpcji na rynku dnia następnego.
Elastyczność polskiego kontraktu przewiduje także implementację strony trzeciej, na przykład udziału w grupowych zakupach gazu Unii Europejskiej. Jest to nowy mechanizm zakupowy wprowadzony na rynek europejski z początkiem tego roku. Ma przeciwdziałać zależności od dostaw gazu ziemnego z Rosji, a także ustabilizować i obniżyć ceny tego paliwa na rynku wewnętrznym UE. Komisja Europejska zapowiada kolejne przetargi jeszcze na ten rok kalendarzowy.
– Dzięki naszej międzynarodowej pozycji możemy oferować klientom rozwiązania oparte na konkurencyjnych warunkach, zarówno w zakresie zakupu energii elektrycznej jak i gazu. URSA Polska to partner, który ma dużą wiedzę na temat rynku oraz jasno sprecyzowane wymagania i potrzeby, co przełożyło się na szybki proces negocjacyjny. To także doświadczona, międzynarodowa firma, która dostrzega potrzebę wytężonych działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i niezależności od paliw kopalnych. Doceniamy możliwość współpracy z takim partnerem – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor działu Origination i członek zarządu Axpo Polska.
Axpo współpracuje z URSA także na rynku niemieckim, a z Etex, do której należy URSA, działa także w Wielkiej Brytanii. Kontrakt podpisany w Polsce umacnia pozycję Axpo jako międzynarodowego dostawcę usług energetycznych.
– Axpo Polska przedstawiło elastyczne rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb, dzięki któremu możemy zapewnić efektywną dostawę naszych produktów do klientów. Wycena gazu na transparentnych rynkach zwiększa możliwości oraz umożliwia realizację naszej strategii zakupowej. Przy wyborze partnera ważne było dla nas także to, aby podzielał naszą wizję i zaangażowanie, które inwestujemy w tworzenie gospodarki niskoemisyjnej. Wspólne wartości, w szczególności te związane ze zrównoważonym rozwojem, znajdujemy we współpracy z Axpo – mówi Mirosław Gawryluk, dyrektor zarządzający URSA w Polsce oraz krajach nordyckich i bałtyckich.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.