Axpo Polska z umową na sprzedaż gazu ziemnego URSA Polska
- Kontrakt Axpo z URSA Polska zakłada elastyczny model zakupowy.
- Umowa gwarantuje także otwartość na udział strony trzeciej w grupowych zakupach gazu w Unii Europejskiej.
- Zakupiony gaz zasili fabrykę URSA Polska w Dąbrowie Górniczej, która produkuje materiały do izolacji termicznej, zapewniając rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej.
Axpo Polska, spółka ze szwajcarskiej Grupy Axpo, oraz URSA Polska, jeden z wiodących producentów i dystrybutorów najwyższej klasy materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, podpisali umowę na sprzedaż gazu ziemnego. Paliwo gazowe zakupione w ramach umowy zasili zakład produkcyjny URSA w Dąbrowie Górniczej. Kontrakt zakłada elastyczną strukturę zakupową indeksowaną do rynku gazu ziemnego. W ramach umowy, URSA Polska ma możliwość zabezpieczania wolumenu jak i zakupu niezabezpieczonej konsumpcji na rynku dnia następnego.
Elastyczność polskiego kontraktu przewiduje także implementację strony trzeciej, na przykład udziału w grupowych zakupach gazu Unii Europejskiej. Jest to nowy mechanizm zakupowy wprowadzony na rynek europejski z początkiem tego roku. Ma przeciwdziałać zależności od dostaw gazu ziemnego z Rosji, a także ustabilizować i obniżyć ceny tego paliwa na rynku wewnętrznym UE. Komisja Europejska zapowiada kolejne przetargi jeszcze na ten rok kalendarzowy.
– Dzięki naszej międzynarodowej pozycji możemy oferować klientom rozwiązania oparte na konkurencyjnych warunkach, zarówno w zakresie zakupu energii elektrycznej jak i gazu. URSA Polska to partner, który ma dużą wiedzę na temat rynku oraz jasno sprecyzowane wymagania i potrzeby, co przełożyło się na szybki proces negocjacyjny. To także doświadczona, międzynarodowa firma, która dostrzega potrzebę wytężonych działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i niezależności od paliw kopalnych. Doceniamy możliwość współpracy z takim partnerem – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor działu Origination i członek zarządu Axpo Polska.
Axpo współpracuje z URSA także na rynku niemieckim, a z Etex, do której należy URSA, działa także w Wielkiej Brytanii. Kontrakt podpisany w Polsce umacnia pozycję Axpo jako międzynarodowego dostawcę usług energetycznych.
– Axpo Polska przedstawiło elastyczne rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb, dzięki któremu możemy zapewnić efektywną dostawę naszych produktów do klientów. Wycena gazu na transparentnych rynkach zwiększa możliwości oraz umożliwia realizację naszej strategii zakupowej. Przy wyborze partnera ważne było dla nas także to, aby podzielał naszą wizję i zaangażowanie, które inwestujemy w tworzenie gospodarki niskoemisyjnej. Wspólne wartości, w szczególności te związane ze zrównoważonym rozwojem, znajdujemy we współpracy z Axpo – mówi Mirosław Gawryluk, dyrektor zarządzający URSA w Polsce oraz krajach nordyckich i bałtyckich.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.