Axpo uhonorowane za 20 lat działalności na polskim rynku energii
Podczas największego wydarzenia branży energii wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej Konferencji PSEW 2021 w Serocku, Axpo Polska otrzymało statuetkę za 20-letni wkład w rozwój i promocję odnawialnych źródeł energii w kraju. Wśród celów spółki obrotu energią na kolejne lata są m.in. strukturyzowanie bankowalnych umów na odbiór energii ze źródeł odnawialnych oraz wspieranie odbiorców przemysłowych w redukcji śladu węglowego w Polsce poprzez tworzenie szytych na miarę rozwiązań dla firm w ramach umów PPA.
Axpo Polska obchodzi w tym roku swój jubileusz. 31 sierpnia, podczas gali towarzyszącej Konferencji PSEW 2021 w Serocku, spółka otrzymała statuetkę będącą uhonorowaniem 20-letniej działalności w Polsce.
- Axpo od lat wspiera nas w wypełnianiu misji promowania rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Ta statuetka jest uhonorowaniem dwóch dekad działalności Axpo na naszym rynku. Przez ten czas spółka znacznie przyczyniła się do rozwoju energetyki wiatrowej w kraju. Jej działalność pomaga także systematycznie zwiększać świadomość odbiorców końcowych w kwestii możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii – mówi Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
- Jest nam niezmiernie miło, że Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej doceniło nasz wkład w rozwój energii wiatrowej mianując Axpo Firmą Roku 2021 i doceniając w ten sposób całokształt działań. Energia odnawialna jest zakorzeniona w naszym DNA. Wierzymy, że jesteśmy w stanie zmieniać nasze otoczenie na lepsze będąc impulsem do bardziej ekologicznej przyszłości. Dziękujemy wszystkim, którzy dzielą z nami te wartości i wypracowują wspólnie lepszą przyszłość – mówi Grzegorz Biliński, Prezes Zarządu Axpo Polska.
20 lat w Polsce, ponad 100 na świecie
Od 2001 roku spółka rozwija działalność na rynku odnawialnych źródeł energii wprowadzając jedne z pierwszych kontraktów PPA w Polsce. Teraz promuje zakup zielonej energii pośród odbiorców końcowych poprzez korporacyjne umowy PPA.
- Jako spółka, która odbiera i dostarcza zieloną energię, jesteśmy świadomi, że w tym obszarze nie wykształciły się jeszcze standardy postępowania i dlatego takie umowy mogą stanowić pewne wyzwanie. Chcemy to zmienić. Widzimy potencjał w umowach PPA, mamy wiedzę i doświadczenie zdobywane na czterdziestu rynkach na świecie, które pomoże nam zwiększyć dostępność tego typu rozwiązań w Polsce. Axpo będzie platformą, dzięki której wszyscy nasi klienci będą mieli zapewniony łatwy dostęp do energii odnawialnej. Jest to obecnie nie tylko najlepsza opcja dla środowiska, ale i najtańsza – tłumaczy Paweł Wierzbicki, Head Origination Axpo Polska.
Taką rolę Axpo przyjęło w trójstronnej umowie na dostawy energii z farmy wiatrowej należącej do Green Investment Group do zakładów Danone w Polsce. Od 6 lat spółka rozszerza również swoje portfolio klientów o małe i średnie przedsiębiorstwa, którym również dostarcza wyłącznie energie odnawialną. Obecnie świadczy usługi dla 15 000 tego typu firm w kraju.
- W ciągu ostatnich 20 lat Polska przeszła sporo zmian. Z kraju opartego praktycznie w całości na wydobyciu węgla, stała się tym, który prawie 1/5 energii elektrycznej produkuje z odnawialnych źródeł. Cieszymy się, że Axpo przez te dwie dekady miało swój wkład w rozwój i popularyzację zielonej energii w Polsce. Mamy jednak świadomość, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Naszym wspólnym kierunkiem, jako społeczeństwa, jest redukcja śladu węglowego. Będziemy nadal udoskonalać produkty i usługi, by pomóc w jak najszybszym osiągnięciu tego celu. W najbliższym czasie będziemy wspierać promocję odnawialnej energii na większą skalę – mamy w planach kilka inicjatyw, które jak liczymy, w znaczny sposób zwiększą zainteresowanie zieloną, czystą energię w Polsce – podsumowuje Grzegorz Biliński, Prezes Zarządu Axpo Polska.
Polska spółka jest częścią Grupy Axpo z centralą w Szwajcarii, która powstała w 1914 r. Obecnie Grupa jest międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz w sprzedaży energii słonecznej i wiatrowej. Axpo działa w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji, gdzie obsługuje ponad 3 mln klientów przede wszystkim w zakresie handlu energią, gazem naturalnym, LNG, biomasą, certyfikatami CO2 czy świadectwami pochodzenia energii, a także zarządzania ryzykiem.
Źródło: Axpo Polska
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.