BĘDĄ KARY AŻ 5000 ZŁ - OBOWIĄZEK WYMIANY KOPCIUCHÓW
W ramach wojewódzkich programów ochrony powietrza i uchwał antysmogowych właściciele domów i mieszkań mają obowiązek wymienić swoje systemy grzewcze na bardziej efektywne, przyjazne środowisku i zdrowiu. W poszczególnych województwach obowiązują różne terminy wymiany pozaklasowych kotłów, np. mieszkańcy województwa mazowieckiego i łódzkiego mają czas pozbyć się kopciucha do dnia 1 stycznia 2024 roku. Należy pamiętać o tym, że uchwała antysmogowa jest obowiązującym aktem prawa miejscowego, a za jej nieprzestrzeganie grozi grzywna nawet do 5 000 zł.
- Niestety sprawozdania Departamentu Kontroli Jakości Rynku przy Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE wskazują, że obowiązku tego w województwie śląskim nie dotrzymała ponad połowa osób. Mieszkańcy tego regionu mieli czas na wymianę kopciuchów do 1 stycznia 2022 roku, ale z uwagi na brak intensywnej kampanii informacyjnej zachęcającej do wymiany „kopciuchów”, jak i brak ukierunkowania beneficjenta pod względem wyboru urządzenia grzewczego, odzew na nowe przepisy był niewystarczający – mówi dr Adam Nocoń prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
W ramach Programów Ochrony Powietrza przestarzałe urządzenie grzewcze możemy zastąpić kotłem kondensacyjnym na gaz, który jest traktowany jako paliwo przejściowe, zaliczane do paliw kopalnych lub wymienić je od razu na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii: pompę ciepła czy kocioł na pelet.
- Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie nie tylko się nie zmniejszą, lecz nawet wzrosną kilkukrotnie. Jeżeli zdecydują się Państwo na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybrany zostanie produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzające parametry deklarowane przez producenta. Dlatego dobrym wyborem jest zakup polskiego kotła na pelet czy zgazowanie drewna, gdyż kupujemy sprawdzony produkt, który podczas zimy w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzeje nasz dom. Nie musimy się martwić o zapewnienie w przyszłości dostępu do fabrycznego serwisu i do części zamiennych, bo ponad 90% urządzeń na rynku krajowym pochodzi od polskich producentów. Zauważalny w ostatnich miesiącach spadek cen peletu pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Zachęcam do zakupu peletu certyfikowanego u lokalnych producentów - przekonuje dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
Władze województw już zapowiedziały kontrole domów wynikające z konieczności dotrzymania obowiązującego terminu wymiany „kopciuchów”. Jednocześnie apelują do mieszkańców o podjęcie pilnych działań dotyczących wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania. Informację dotyczące terminów jak i kar zawarte są na stronach wojewódzkich urzędów marszałkowskich.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.