BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE Janusz Steinhoff podczas EKG
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club, ekspert ds. gospodarki i energetyki – Janusz Steinhoff wziął udział w dyskusjach
pt. Gaz i bezpieczeństwo oraz Czas na węgiel, które odbyły się podczas XV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego partnerem instytucjonalnym jest BCC.
W swojej analizie dr Janusz Steinhoff przedstawił podsumowanie dotyczące sytuacji energetycznej w Polsce w 2022 roku. Ekspert poruszył kwestie związane
z transformacją energetyczną, która jest aktualnie jednym z najważniejszych wyzwań dla Polski.
Gazowe bezpieczeństwo podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Rewolucja wśród dostawców – kto zastąpi Rosję jako dostawcę gazu do Europy? Potrzebna nowa infrastruktura – jaka i gdzie? Baltic Pipe i co dalej? Polskie inwestycje w gazownictwo – czy to już kompletny i sprawny system dostaw? To tylko niektóre pytania, na które odpowiadali uczestnicy sesji „Gaz i bezpieczeństwo”. W dyskusji obok Janusza Steinhoffa uczestniczyli: Henryk Mucha – prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., Remigiusz Nowakowski – prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE) oraz Robert Perkowski – członek zarządu ds. wydobycia PKB Orlen SA.
Podczas debaty omówiono możliwości magazynowania w kontekście globalnego rynku i cen gazu oraz szanse na wspólną europejską politykę gazową.
Przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC Janusz Steinhoff podkreślał, że ważna jest redukcja zużycia gazu, który będzie poddany substytucji. Polska dywersyfikacja dostaw to niepodważalny sukces, ale państwo powinno teraz skoncentrować się na funkcjach regulacyjnych. - mówił ekspert.
Janusz Stainhoff przypomniał też, że ceny gazu na europejskim rynku spadły poniżej 230 zł za MWh i są aktualnie niższa niż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji
na Ukrainę i nadal wyższe niż w Polsce. Dlatego zaproponowana przez PGNiG obniżka nie rozwiązuje problemu wielu polskich przedsiębiorców, którzy za gaz płacić będą nadal więcej niż ich europejscy konkurenci.
Paliwa stałe przechodzą do historii. Debata „Czas na węgiel”
Podczas debaty „Czas na węgiel” eksperci omówili sytuację na światowym rynku węgla i szanse na stabilizację. Zastanawiano się także – czym zastąpić węgiel, jakie są ścieżki dywersyfikacji, strategie krajowe i plany inwestorów. – Paliwa stałe przechodzą do historii. Trzeba przeprowadzić tę branżę przez ten trudny okres
w sposób cywilizowany – podkreślał Janusz Steinhoff.
Zdaniem eksperta BCC istotną kwestią jest likwidacja kopalń w Polsce przede wszystkim ze względu na kończące się zasoby. – Likwidacja kopalń jest nieuchronna, lecz przeprowadzona być musi z uwzględnieniem uwarunkowań społecznych. – mówił ekspert BCC ds. gospodarki i energetyki.
Ekspert podkreślał, że planując procesy odejścia od wydobycia węgla, należy uwzględnić horyzont czasowy substytucji tego nośnika energii przy zachowaniu odpowiednich kryteriów bezpieczeństwa energetycznego.
Węgiel, podobnie jak inne paliwa kopalne (szczególnie węgiel brunatny) w najwyższym stopniu jest emitentem dwutlenku węgla. Polska jest na drugim miejscu na świecie, jeśli chodzi o ilość dwutlenku węgla emitowanego na jednostkę wytworzonej energii elektrycznej. Jest to efekt archaicznego miksu energetycznego, w którym dominują węgiel kamienny i brunatny. Ekspert BCC odnosząc się do transformacji energetycznej wskazał, że jej głównym celem jest zapewnienie ciągłości dostaw, czyli bezpieczeństwa energetycznego, przy czym musi być to postrzegane szeroko – jako problem europejski, a nie tylko krajowy.
Business Centre Club wielokrotnie podkreślał, że rynek energii powinien być
w większym stopniu konkurencyjny i otwarty na Europę.
Eksperci BCC na XV edycji EKG: https://www.bcc.org.pl/bcc-partnerem-europejskiego-kongresu-gospodarczego-2023/
***
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.