Komunikaty PR

Błękitne paliwo i jego przyszłość: analiza rynku gazu w Polsce

2022-11-25  |  13:00
Biuro prasowe

Z końcem 2022 r. wygasa wieloletnia umowa na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, zwana kontraktem jamalskim. W ramach umowy do Polski trafiało 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, co pokrywało połowę zapotrzebowania na ten surowiec. Aktualnie realizowana strategia ma na celu uniezależnienie się od rosyjskich manipulacji politycznych dotyczących dostaw gazu. Od przyszłego roku, będziemy mogli zaspokoić polskie potrzeby bez zakupów u Rosjan, realizując kontrakty z innymi dostawcami.

Baltic Pipe i nie tylko

Kluczowy dla powodzenia całej operacji uniezależnienia się od Rosji jest gazociąg Baltic Pipe. To nowy korytarz na europejskiej mapie, który umożliwia transport gazu z Norwegii na rynek duński i polski, a także dalej do klientów w sąsiednich krajach. Projekt realizują wspólnie operatorzy systemu przesyłowego z Polski i Danii: Gaz-System i Energinet.

Ponadto PGNiG zwiększył dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych o 4 mln ton rocznie. W ramach kontraktu z amerykańską grupą Venture Global odbierzemy 5,5 mln ton skroplonego gazu rocznie.

Paliwo będzie również trafiać do Polski z Litwy, dzięki nowemu gazociągowi GIPL o przepustowości ponad 2 mld m3.       PGNiG uzyskało w tym roku przydział mocy regazyfikacyjnych, pozwalający na sprowadzenie przez GIPL ponad 0,5 mld m3 gazu rocznie, przez 10 najbliższych lat.

Jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego są również zasoby własne.

-Polska posiada własne źródła gazu ziemnego, zapewniające około 1/3 zapotrzebowania na to paliwo, głównie na potrzeby mieszkaniowe, natomiast przemysł bazujący na paliwie importowanym może mieć różne problemy, objawiające się wprowadzaniem kolejnych stopni zasilania. Poza złożami krajowymi, nasi dostawcy gazu eksploatują także złoża zagraniczne (Norwegia, Pakistan), co łącznie daje stały wzrost produkcji gazu ziemnego z własnych zasobów - wyjaśnia profesor Jarosław Milewski, kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Warszawskiej.

Wciąż trwają też poszukiwania nowych złóż gazu.

Co to oznacza?

Z powodu dynamicznie zmieniającej się sytuacji, wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jak przygotować się do zimy i jakie źródło ciepła wybrać. Tym bardziej, że gros osób czeka wymiana tzw. „kopciuchów”.

-Uważam, że wokół kotłów gazowych narosło wiele nieporozumień, a przestrzeń medialna jest pełna nieprawdziwych informacji. Nie należy rezygnować z inwestycji w kotły gazowe. Osobom, które zastanawiają się nad najlepszym rozwiązaniem, doradzamy dywersyfikację. Gaz w gospodarstwach jednorodzinnych pełni dzisiaj bezpieczną alternatywę dla szalejących cen węgla i prądu. Ponadto montaż kotła gazowego wraz z pompą ciepła w układzie hybrydowym to także bezpieczny i ekologiczny zestaw, który stanie się standardem w Europie Zachodniej –mówi Damian Majer, wiceprezes zarządu firmy Termet, polskiego producenta urządzeń grzewczych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.