Komunikaty PR

Błękitne paliwo i jego przyszłość: analiza rynku gazu w Polsce

2022-11-25  |  13:00
Biuro prasowe

Z końcem 2022 r. wygasa wieloletnia umowa na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, zwana kontraktem jamalskim. W ramach umowy do Polski trafiało 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, co pokrywało połowę zapotrzebowania na ten surowiec. Aktualnie realizowana strategia ma na celu uniezależnienie się od rosyjskich manipulacji politycznych dotyczących dostaw gazu. Od przyszłego roku, będziemy mogli zaspokoić polskie potrzeby bez zakupów u Rosjan, realizując kontrakty z innymi dostawcami.

Baltic Pipe i nie tylko

Kluczowy dla powodzenia całej operacji uniezależnienia się od Rosji jest gazociąg Baltic Pipe. To nowy korytarz na europejskiej mapie, który umożliwia transport gazu z Norwegii na rynek duński i polski, a także dalej do klientów w sąsiednich krajach. Projekt realizują wspólnie operatorzy systemu przesyłowego z Polski i Danii: Gaz-System i Energinet.

Ponadto PGNiG zwiększył dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych o 4 mln ton rocznie. W ramach kontraktu z amerykańską grupą Venture Global odbierzemy 5,5 mln ton skroplonego gazu rocznie.

Paliwo będzie również trafiać do Polski z Litwy, dzięki nowemu gazociągowi GIPL o przepustowości ponad 2 mld m3.       PGNiG uzyskało w tym roku przydział mocy regazyfikacyjnych, pozwalający na sprowadzenie przez GIPL ponad 0,5 mld m3 gazu rocznie, przez 10 najbliższych lat.

Jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego są również zasoby własne.

-Polska posiada własne źródła gazu ziemnego, zapewniające około 1/3 zapotrzebowania na to paliwo, głównie na potrzeby mieszkaniowe, natomiast przemysł bazujący na paliwie importowanym może mieć różne problemy, objawiające się wprowadzaniem kolejnych stopni zasilania. Poza złożami krajowymi, nasi dostawcy gazu eksploatują także złoża zagraniczne (Norwegia, Pakistan), co łącznie daje stały wzrost produkcji gazu ziemnego z własnych zasobów - wyjaśnia profesor Jarosław Milewski, kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Warszawskiej.

Wciąż trwają też poszukiwania nowych złóż gazu.

Co to oznacza?

Z powodu dynamicznie zmieniającej się sytuacji, wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jak przygotować się do zimy i jakie źródło ciepła wybrać. Tym bardziej, że gros osób czeka wymiana tzw. „kopciuchów”.

-Uważam, że wokół kotłów gazowych narosło wiele nieporozumień, a przestrzeń medialna jest pełna nieprawdziwych informacji. Nie należy rezygnować z inwestycji w kotły gazowe. Osobom, które zastanawiają się nad najlepszym rozwiązaniem, doradzamy dywersyfikację. Gaz w gospodarstwach jednorodzinnych pełni dzisiaj bezpieczną alternatywę dla szalejących cen węgla i prądu. Ponadto montaż kotła gazowego wraz z pompą ciepła w układzie hybrydowym to także bezpieczny i ekologiczny zestaw, który stanie się standardem w Europie Zachodniej –mówi Damian Majer, wiceprezes zarządu firmy Termet, polskiego producenta urządzeń grzewczych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.