Komunikaty PR

Ceramika Podkarpacka wykorzysta w produkcji energię ze słońca

2024-02-28  |  15:00

Według badania Skaner MŚP, prowadzonego dla BIG InfoMonitor, wysokie ceny energii stanowią największe wyzwanie dla przedstawicieli branży produkcyjnej. Odpowiedzią na nie i sposobem na redukcję kosztów energii może być pokrycie części zużycia dzięki firmowej instalacji OZE. Przykładem napędzania procesów produkcyjnych energią słoneczną jest nowa inwestycja Ceramiki Podkarpackiej, którą zrealizowała we współpracy z Grupą E.ON w Polsce. Wykonała ona instalację fotowoltaiczną o mocy blisko 1 MW.

 

  • Ceramika Podkarpacka zrealizowała projekt fotowoltaiczny o mocy 0,989 MWp w kooperacji z Grupą E.ON w Polsce. Energia słoneczna ma pokryć 20 proc. zapotrzebowania na energię zakładu.
  • Instalacja składa się z 2198 paneli fotowoltaicznych i będzie produkować 930 MWh energii elektrycznej rocznie.
  • Instalacja pozwoli uniknąć emisji około 11 tysięcy ton CO₂ przez okres 25 lat swojego działania.

 

 

Fotowoltaika na skalę przemysłową

Moc nowo powstałej instalacji, która zasili procesy produkcyjne Ceramiki Podparpackiej, to 0,989 MWp. Generuje ją 2198 modułów fotowoltaicznych, które tworzą konstrukcję o powierzchni niemal 5 tys. m². Instalacja szacunkowo będzie produkowała 930 MWh energii elektrycznej rocznie. To równowartość energii zużywanej rocznie przez 372 przeciętne polskie gospodarstwa domowe[1].

 

Zielona inicjatywa o wymiernym wpływie

Inwestycja Ceramiki Podkarpackiej to nie tylko korzyści w postaci obniżenia rachunków za energię dla firmy. Energia wyprodukowana z instalacji przygotowanej przez Grupę E.ON w Polsce pozwoli uniknąć emisji 437 ton CO₂ rocznie. Szacuje się, że instalacja[2] w czasie całego swojego czasu działania pozwoli obniżyć poziom emisji CO2 o blisko 11 tysięcy ton. Taka ilość dwutlenku węgla jest wytwarzana rocznie przy produkcji 930 MWh energii z węgla, a do jej zniwelowania potrzebne byłoby aż 14 tysięcy drzew.

 

Inwestycja w słoneczną przyszłość

W dobie zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, postawienie na czystą energię, także w procesie produkcyjnym, to nie tylko konieczna adaptacja, ale również przemyślana inwestycja w przyszłość. Pozwala nie tylko zwiększyć niezależność energetyczną firmy, ale przynosi też pozytywne skutki dla całych społeczności lokalnych.

 

Ceramika Podkarpacka daje przykład, jak przedsiębiorczość może iść w parze z troską o środowisko naturalne – komentuje Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w E.ON Polska. – Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko oszczędności finansowe i bezpieczeństwo energetyczne, ale również odpowiedzialność społeczna i wkład w przyszłość naszej planety. Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy firmami energetycznymi a klientami biznesowymi jest kluczowa w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju.

 

Janusz Moroz podkreślił również, że Grupa E.ON w Polsce wspiera partnerów biznesowych nie tylko w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej i ograniczenia zużycia energii, ale też w monitorowaniu poziomu emisji oraz ich wpływu na środowisko naturalne.

 

Instalacja zrealizowana przez Grupę E.ON okazała się dla nas niezwykle owocna i utwierdziła nas w przekonaniu, że inwestycja we własne OZE to słuszna droga rozwoju firmy, pozwala nam oferować najwyższej jakości ceramiczne materiały budowlane powstające z zielonej energii – skomentował Piotr Maciak, Wiceprezes w Ceramice Podkarpackiej. – Już teraz myślimy o rozszerzeniu tej inwestycji i połączeniu jej z magazynem energii. Wpisuje się to w strategię długoterminowego rozwoju naszej firmy i jesteśmy przekonani, że realizacji jej w partnerstwie z Grupą E.ON.

 


[1] Średnie roczne zużycie polskiego gospodarstwa domowego szacuje się na 2.500 kWh w skali roku.

[2] Okres żywotności instalacji szacuje się standardowo na 25 lat.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.