Chłodzenie coraz ważniejsze
Brief me
Idzikowskiego 27
02-704 Warszawa
aneta.galka|briefme.pl| |aneta.galka|briefme.pl
508314193
www.briefme.pl
Przed Polską kolejna fala upałów. Warto wiedzieć, że średnia temperatura obszarowa powietrza w naszym kraju wzrasta. Przekłada się to na zwiększone zainteresowanie Polaków systemami chłodzenia domu. Jednak klimatyzatory, aby działać, wymagają energii, która nadal w dużej mierze opiera się na węglu, co wpływa na zwiększenie temperatury planety. Niewiele osób wie, że istnieją rządowe programy, które dofinansowują klimatyzację, przy tym warto zadbać, aby energia jaką wykorzystują pochodziła ze źródeł odnawialnych. Jak to działa i czy jest to rozwiązaniem problemu zwiększonego zapotrzebowania na prąd w trakcie letnich upałów?
Chłodzenie coraz bardziej istotne
Według IMGW-PIB ubiegłe lato było drugim najcieplejszym latem w Polsce od połowy XX wieku, jakie będzie w tym roku? Jedno jest pewne – temperatury wzrastają, a problem ten dotyka coraz większą część społeczeństwa na świecie, w tym mieszkańców miast.
Klimatyzacja – niegdyś uznawana za luksusową – powoli staje się normą. Według raportu Programu Narodów Zjednoczonych w 2022 roku liczba urządzeń chłodzących wynosiła 3,6 mld. Do roku 2050 szacuje się ich wzrost nawet do 9,5 mld. Jednak warto wiedzieć, że rosnąca liczba instalowanych rozwiązań chłodzących nie pozostaje obojętna na losy planety. Nasza potrzeba schłodzenia przekłada się na efekt wręcz odwrotny, czyli na dalsze zwiększające temperatury na ziemi.
Większość klimatyzatorów w naszym kraju wykorzystuje do chłodzenia energię elektryczną pochodzącą z węgla, a co za tym idzie, zwiększa emisję CO2 do atmosfery. Ponadto, chłodzenie wymaga większego nakładu energii niż ogrzanie pomieszczeń, co paradoksalnie podwyższa zużycie energii w okresie letnim. Konieczne jest zatem znalezienie zielonej alternatywy nie tylko dla ogrzewania, ale też dla chłodzenia.
Chódz ziemi
Klimatyzacja w budynkach mieszkalnych przestaje być już nadprogramowym wyposażeniem, a staje się standardem. Coraz trudniej jest nam znieść rosnące temperatury. Jak więc możemy sobie z tym poradzić?
Poszukując rozwiązania problemu, warto zwrócić się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że urządzenia jak pompy ciepła również mogą służyć nam do chłodzenia domów. Tak możliwość dają nam m.in. coraz popularniejsze w Polsce gruntowe pompy ciepła.
Tak zwane chłodzenie pasywne jest rozwiązaniem stosunkowo prostym i podobnym do procesu pozyskiwania ciepła. Pompa ciepła pozyskuje chłód, który znajduje się w gruncie. Na głębokości kilkunastu metrów temperatura utrzymuje się, w zależności od pory roku, na poziomie 10-15 stopni Celsjusza – tłumaczy Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. Chłód pozyskany z gruntu przekazywany jest dalej do pomieszczeń, natomiast ciepło z wnętrza budynku odprowadzone zostaje na zewnątrz. Jest to rozwiązanie pozwalające obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni w sposób praktycznie niewpływający na wysokość rachunków za prąd – dodaje.
Istotne jest również efektywne zarządzanie energią. Sposobem na to jest integracja klimatyzacji z inteligentnymi systemami zarządzania domem, do których należą np. klimakonwektory, czy system rekuperacji. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach może pomóc w oszczędzaniu energii i zmniejszeniu kosztów związanych z ogrzewaniem lub klimatyzacją.
Czy klimatyzacja stanie się normą?
Rosnące zainteresowanie potwierdza również fakt, że w Polsce mamy możliwość otrzymania dotacji na montaż klimatyzatorów. Dofinansowanie będzie przyznane jednak wtedy, gdy zamontujemy urządzenie z funkcją grzania, tj. pompa ciepła powietrze – powietrze, a nie wyłącznie schładzające. Ze wsparcia można skorzystać w ramach programu Czyste Powietrze, Moje Ciepło, a także Mój Prąd.
Zmiany klimatyczne prowadzące do wyższych temperatur, zwiększona dostępność i przystępność cenowa urządzeń pomagających w zarządzaniu temperaturą wewnątrz sprawiają, że systemy chłodzenia są coraz bardziej powszechne. Rozwój technologii klimatyzacyjnych jest intensywny, a jednym z najważniejszych trendów jest tworzenie urządzeń, które są bardziej energooszczędne i mniej szkodliwe dla środowiska. Jednak w procesie zmian bardzo istotna jest edukacja i promowanie możliwości OZE nie tylko w ogrzewnictwie, ale również w sytuacji, gdy chcemy obniżyć temperaturę w domu lub mieszkaniu – podsumowuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.