Co dalej z opłacalnością fotowoltaiki?
Trwa proces legislacyjny w zakresie nowych regulacji systemu opustów w rozliczaniu energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym tygodniu posłowie z podkomisji ds. zmiany ustawy o OZE, zajęli się projektem zaproponowanym przez byłą wicepremier, a obecnie poseł Jadwigę Emilewicz. Posłowie przyjęli projekt, z którego usunięto system net-meteringu (1:1). Jednocześnie opowiedzieli się za okresem przejściowym od stycznia do lipca 2022 r. dla nowych prosumentów. Dokument trafił do prac Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Co o aktualnych pracach legislacyjnych i o tym, jak one wpłyną na przyszłość fotowoltaiki w Polsce, sądzi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE?
- Jak na razie wygląda na to, że wygrywa koncepcja rządowa, czyli ta mniej korzystna dla prosumentów. Widać dużą determinację po stronie państwowych spółek energetycznych i spółek obrotu, które nie chcą już ponosić sporych kosztów. Dlatego naciskają one na ustawodawcę, aby odejść od dotychczasowego systemu rozliczeń, tak korzystnego dla prosumentów. Szybkie tempo procedowanych zmian jest jednak zaskakujące nawet dla spółek. One także nie są w pełni gotowe na taką rewolucję. Myślę, że między innymi dlatego zdecydowano o wprowadzeniu okresu przejściowego dla nowych prosumentów od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r. Przez ten czas będą oni mogli korzystać ze starego systemu. Warto ponownie przypomnieć, że konsumenci, którzy zdecydują się na przydomową elektrownię słoneczną do końca 2021 r., przez kolejnych 15 lat będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach.
Na pewno tak szybkie i nagłe zmiany wpłyną na rynek fotowoltaiczny. Już teraz wielu prosumentów, ale także przedsiębiorców i samorządowców ma sporo obaw. Wszyscy w branży żyjemy w niepewności. Jednakże uważam, że fotowoltaika w Polsce będzie nadal opłacalną inwestycją, a boom na nią nie ustanie. Głównie z uwagi na radykalny wzrost rachunków za prąd i gaz jakich jesteśmy świadkami. A w 2022 r. odczujemy to jeszcze mocniej w naszych portfelach. Panaceum na to jest i będzie fotowoltaika. Nawet w nowych ramach prawnych.
Jestem spokojny o przyszłość fotowoltaiki w Polsce także dlatego, że mamy gwarancję rządu na kontynuowanie Programu Mój Prąd co najmniej do 2025 r., do tego dochodzi wiele lokalnych programów wsparcia i dofinansowań, które także będą realizowane w najbliższych latach. Myślę, że nowej edycji Programu Mój Prąd należy spodziewać się na przełomie I i II kwartału 2022 r. Na pewno będzie to formuła nastawiona na nowe rozwiązania energetyczne, np. magazyny energii, co pozwoli utrzymać szybki rozwój OZE w Polsce.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.