Danfoss obniża temperaturę w kampusach w Europie
Danfoss obniża temperaturę w swoich biurach, fabrykach i magazynach o 3 do 4 stopni Celsjusza. W samej Danii, obniżając temperaturę o kilka stopni, Danfoss zaoszczędzi na ogrzewaniu równowartość opłaty za ciepło w 100 gospodarstwach domowych.
Danfoss, jako globalny dostawca rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, od wielu lat dąży do zmniejszenia zużycia energii w swoich lokalizacjach na całym świecie. To istotny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej wszystkich zakładów produkcyjnych do 2030 roku. W 2021 r. produktywność energetyczna firmy wzrosła o 104% w porównaniu do roku bazowego 2007, a intensywność energetyczna zmniejszyła się w tym okresie o połowę. Zużywając tę samą ilość energii, Danfoss osiągnął dwukrotnie wyższy poziom produkcji w roku 2021 w porównaniu do roku 2007.
Teraz Danfoss wprowadza dodatkowe inicjatywy na rzecz optymalizacji zużycia energii w swoich kampusach w Europie, aby redukować zapotrzebowanie na nią podczas nadchodzącej zimy. Obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 3 do 4 stopni Celsjusza, pracownicy nadal mogą bezpiecznie i komfortowo pracować, jednocześnie przyczyniając się do oszczędności energii. Konkretne wytyczne są uzgadniane lokalnie. Na przykład w Danii oznacza to dążenie do ogrzewania fabryk i magazynów do 18 stopni oraz biur do 20 stopni. Kampusy objęte tą inicjatywą to: Dania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Łotwa, Litwa, Słowenia, Słowacja, Francja i Włochy.
„Wiele budynków sektora publicznego w całej Europie obniża temperaturę, a my chcemy pójść w ich ślady. To niewielkie działanie, ale może mieć ogromny wpływ, jeśli wszyscy ograniczymy zapotrzebowanie na energię” - powiedział Kjell Strøm, prezydet regionu Europy Północnej w Danfoss; i dodaje:
"Siedziba firmy Danfoss znajduje się w Danii i obliczyliśmy, że obniżając temperaturę w samej Danii, zaoszczędzimy równowartość ogrzewania nawet 100 gospodarstw domowych. Liczba ta będzie oczywiście większa, gdy uwzględnimy wszystkie nasze lokalizacje w całej Europie Północnej”.
Sposoby na oszczędzanie energii w polskiej spółce Danfoss
Również Danfoss w Polsce systematycznie dąży do obniżania kosztów energii w swoich biurach i fabrykach, a w poszukiwanie oszczędności zaangażowali się także pracownicy. Podczas odbywających się w firmie narad energetycznych pod hasłem: „Wspólnie oszczędzamy energię”, zgłosili oni wiele pomysłów i wskazówek na oszczędzanie energii w swoich obszarach pracy. Zaproponowane koncepcje są obecnie analizowane pod względem możliwości oraz terminu wdrożenia.
„Wspólnie oszczędzamy energię, a żeby to zrobić, musimy skupić się na aspektach behawioralnych i technologicznych. To właśnie pracownicy znają najlepiej swoje obszary, stąd ich głos ma kluczowe znaczenie przy planowanych działaniach. Nie chodzi jednak o oszczędzanie kosztem komfortu i jakości pracy, ale o maksymalne zoptymalizowanie zużycia energii i unikanie niepotrzebnego jej marnowania” – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Na hali nr 2 (rozwiązania dla ogrzewnictwa) wprowadzono już proste i techniczne działania, o które dbają pracownicy. Są to np.: wyłączanie oświetlenia i urządzeń, kiedy nie jest to potrzebne, wyłączanie monitorów, optymalizacja zapotrzebowania sprężonego powietrza do zasilania maszyn produkcyjnych, wyłączanie trybu czuwania maszyn w systemie dobowym. W drugiej lokalizacji firmy, w Tuchomiu, wymieniane są oprawy oświetleniowe na oprawy LED w biurach.
Odpowiednie użytkowanie termostatów, czyli urządzeń do automatycznej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu jest standardem w firmie, który przynosi kolejne oszczędności, sięgające nawet do 36% energii. Co więcej, w fabryce w Grodzisku już od wielu lat stosowane są odpowiednie harmonogramy pracy HVAC, które automatycznie nocami i w weekendy czy w okresie zimowym obniżają temperaturę klimatyzowanych pomieszczeń, a także wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego. Dzięki temu firma uzyskuje do 20% oszczędności.
Realizowane teraz inicjatywy, jak również te zgłoszone przez pracowników, mają przycznić się do zmniejszenia wysokich kosztów energii ponoszonej przez polską spółkę. Według prognoz, koszt rachunków za energię elektryczną w tym roku, w stosunku do 2020 r. wzrośnie aż o 10 mln złotych w kampusie w Grodzisku i o 650 tys. zł w zakładzie w Tuchomiu.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.