Komunikaty PR

Danfoss obniża temperaturę w kampusach w Europie

2022-10-14  |  15:00
Biuro prasowe

Danfoss obniża temperaturę w swoich biurach, fabrykach i magazynach o 3 do 4 stopni Celsjusza. W samej Danii, obniżając temperaturę o kilka stopni, Danfoss zaoszczędzi na ogrzewaniu równowartość opłaty za ciepło w 100 gospodarstwach domowych.

Danfoss, jako globalny dostawca rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, od wielu lat dąży do zmniejszenia zużycia energii w swoich lokalizacjach na całym świecie. To istotny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej wszystkich zakładów produkcyjnych do 2030 roku. W 2021 r. produktywność energetyczna firmy wzrosła o 104% w porównaniu do roku bazowego 2007, a intensywność energetyczna zmniejszyła się w tym okresie o połowę. Zużywając tę samą ilość energii, Danfoss osiągnął dwukrotnie wyższy poziom produkcji w roku 2021 w porównaniu do roku 2007.

Teraz Danfoss wprowadza dodatkowe inicjatywy na rzecz optymalizacji zużycia energii w swoich kampusach w Europie, aby redukować zapotrzebowanie na nią podczas nadchodzącej zimy. Obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 3 do 4 stopni Celsjusza, pracownicy nadal mogą bezpiecznie i komfortowo pracować, jednocześnie przyczyniając się do oszczędności energii. Konkretne wytyczne są uzgadniane lokalnie. Na przykład w Danii oznacza to dążenie do ogrzewania fabryk i magazynów do 18 stopni oraz biur do 20 stopni. Kampusy objęte tą inicjatywą to: Dania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Łotwa, Litwa, Słowenia, Słowacja, Francja i Włochy.

„Wiele budynków sektora publicznego w całej Europie obniża temperaturę, a my chcemy pójść w ich ślady. To niewielkie działanie, ale może mieć ogromny wpływ, jeśli wszyscy ograniczymy zapotrzebowanie na energię” - powiedział Kjell Strøm, prezydet regionu Europy Północnej w Danfoss; i dodaje:

"Siedziba firmy Danfoss znajduje się w Danii i obliczyliśmy, że obniżając temperaturę w samej Danii, zaoszczędzimy równowartość ogrzewania nawet 100 gospodarstw domowych. Liczba ta będzie oczywiście większa, gdy uwzględnimy wszystkie nasze lokalizacje w całej Europie Północnej”.

Sposoby na oszczędzanie energii w polskiej spółce Danfoss

Również Danfoss w Polsce systematycznie dąży do obniżania kosztów energii w swoich biurach i fabrykach, a w poszukiwanie oszczędności zaangażowali się także pracownicy. Podczas odbywających się w firmie narad energetycznych pod hasłem: „Wspólnie oszczędzamy energię”, zgłosili oni wiele pomysłów i wskazówek na oszczędzanie energii w swoich obszarach pracy. Zaproponowane koncepcje są obecnie analizowane pod względem możliwości oraz terminu wdrożenia.

„Wspólnie oszczędzamy energię, a żeby to zrobić, musimy skupić się na aspektach behawioralnych i technologicznych. To właśnie pracownicy znają najlepiej swoje obszary, stąd ich głos ma kluczowe znaczenie przy planowanych działaniach. Nie chodzi jednak o oszczędzanie kosztem komfortu i jakości pracy, ale o maksymalne zoptymalizowanie zużycia energii i unikanie niepotrzebnego jej marnowania” – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Na hali nr 2 (rozwiązania dla ogrzewnictwa) wprowadzono już proste i techniczne działania, o które dbają pracownicy. Są to np.: wyłączanie oświetlenia i urządzeń, kiedy nie jest to potrzebne, wyłączanie monitorów, optymalizacja zapotrzebowania sprężonego powietrza do zasilania maszyn produkcyjnych, wyłączanie trybu czuwania maszyn w systemie dobowym. W drugiej lokalizacji firmy, w Tuchomiu, wymieniane są oprawy oświetleniowe na oprawy LED w biurach.

Odpowiednie użytkowanie termostatów, czyli urządzeń do automatycznej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu jest standardem w firmie, który przynosi kolejne oszczędności, sięgające nawet do 36% energii. Co więcej, w fabryce w Grodzisku już od wielu lat stosowane są odpowiednie harmonogramy pracy HVAC, które automatycznie nocami i w weekendy czy w okresie zimowym obniżają temperaturę klimatyzowanych pomieszczeń, a także wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego. Dzięki temu firma uzyskuje do 20% oszczędności.

Realizowane teraz inicjatywy, jak również te zgłoszone przez pracowników, mają przycznić się do zmniejszenia wysokich kosztów energii ponoszonej przez polską spółkę. Według prognoz, koszt rachunków za energię elektryczną w tym roku, w stosunku do 2020 r. wzrośnie aż o 10 mln złotych w kampusie w Grodzisku i o 650 tys. zł w zakładzie w Tuchomiu.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję? Biuro prasowe
2024-05-06 | 12:45

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-29 | 01:00

Standardy odpowiedzialnego biznesu - Grupa Tubądzin

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki” to nie tylko przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju, lecz również swoisty barometr
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.