Komunikaty PR

Do czego, oprócz klasycznej instalacji fotowoltaicznej, można wykorzystać moduły

2023-08-17  |  01:00
Biuro prasowe

Świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie. Coraz więcej mówi się o pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł. Szczególną popularnością cieszy się fotowoltaika. Ile energii jest w stanie wytworzyć jeden panel słoneczny? Do czego, oprócz klasycznej instalacji fotowoltaicznej, można wykorzystać moduły PV?

 

To, że instalacja fotowoltaiczna może generować prąd niezbędny na potrzeby gospodarstwa domowego, wie już chyba każdy. Nie wszyscy są jednak świadomi, że panele słoneczne można wykorzystać w inny sposób. Ciekawym zastosowaniem jest ładowanie przenośnych stacji zasilania. Stację zasilania można porównać do dużego powerbanku, który jest w stanie ładować kilka urządzeń jednocześnie. Ponadto może stanowić awaryjne źródło zasilania, kiedy z powodu awarii sieci czy innych zakłóceń zabraknie prądu. Przenośne stacje zasilania ładuje się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wspomniane ładowanie za pomocą paneli słonecznych. Zanim przejdziemy do przedstawienia możliwości paneli fotowoltaicznych, przyjrzyjmy się bliżej zasadom ich działania.

 

Od czego zależy produkcja energii elektrycznej ze słońca?

 

Jednostką służącą do oznaczania mocy instalacji PV jest kWp, czyli kilowatopik. Wartość określa szczytową moc nominalną pojedynczego modułu lub zbioru modułów.

 

– Ilość energii wyprodukowanej przez panele słoneczne zależy od kilku czynników. Należą do nich panujące w danym terenie warunki atmosferyczne, technologia urządzeń zastosowana w instalacji oraz ilość zużywanej energii. – wyjaśnia X, przedstawiciel firmy EcoFlow. – Szczególnie ważne jest nasłonecznienie i natężenie promieniowania słonecznego. – dodaje.

 

Nasłonecznienie to czas, w którym na powierzchnię Ziemi bezpośrednio padają promienie słoneczne. Natomiast natężenie słoneczne to chwilowa wartość gęstości mocy promieniowania słonecznego, jakie dociera na powierzchnię jednego mkw w ciągu sekundy. Ilość energii wyprodukowanej przez panele zależy też od ich wielkości, zacienienia, kąta nachylenia do płaszczyzny poziomej, kierunku ustawienia oraz temperatury.

 

Ile prądu produkuje panel słoneczny?

 

Sprawność ogniw i rozmiar panelu składają się na tzw. moc nominalną, która określa moc modułu PV. Moc wyrażana jest w watach. Na tabliczce znamionowej, znajdującej się na panelu, umieszczona jest informacja o mocy, jaką panel może wygenerować podczas pracy w standardowych warunkach testowych (STC, czyli Standard Test Conditions; natężenie promieniowania 1000 W/mkw, temperatura ogniw 25 stopni). Są to warunki zbliżone do tych panujących w bezchmurne dni w godzinach południowych.

 

Biorąc pod uwagę średnie nasłonecznienie w Polsce, które wynosi ok. 1600 godzin, to z 1 kWp paneli słonecznych można uzyskać ok. 900-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Średnia moc panelu to 350 kWp. Oznacza to, że warunkach testowych potrzeba 3 paneli, żeby uzyskać moc 1 kW.

 

Co może zasilić panel o mocy 110, 160, 220 i 400 W?

 

Najlepiej zobrazować to na przykładach, które pomogą zrozumieć, jak możemy wykorzystać panele fotowoltaiczne dla własnych potrzeb i jaka powinna być ich moc, by mogły tym potrzebom sprostać.

 

 

– W naszej ofercie dostępnych jest kilka rodzajów paneli słonecznych kompatybilnych ze stacjami z serii River i Delta – wyjaśnia X, przedstawiciel firmy EcoFlow. – Przykładowo dla naładowania urządzenia Delta 2 możemy wykorzystać 2 panele o mocy 110 W każdy, które potrzebuję na to ok. 5 godzin. Natomiast 2 panele o mocy 160 W każdy bądź jeden panel o mocy 400 W naładują stację w niecałe 4 godziny.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest dwustronny panel EcoFlow 220 W, który zapewnia moc 220 W z przodu i 155 W z tyłu, dzięki czemu pozwala uzyskać ok. 25% więcej energii, co przekłada się na jeszcze szybsze ładowanie stacji. 4 zestawy dwustronnych paneli 220 W naładują stację Delta 2 Max w nieco ponad 2,5 godziny. Tę samą stację można naładować do 100% za pomocą dwóch paneli o mocy 400 W w ok. 2,8 godziny.

 

Ostateczny czas ładowania urządzeń Delta i River może różnić się od deklarowanego w zależności od nasłonecznienia, ustawienia paneli i innych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że moduły EcoFlow gwarantują wybitną prędkość ładowania. Jest to zasługa wykonania paneli z monokrystalicznych ogniw krzemowych, które zapewniają sprawność na poziomie 23%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-05-22 | 18:09

GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce

GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce, promując dalszą dekarbonizację krajowej sieci energetycznej i pomagając Reckitt w osiąganiu jej zielonych celów.   GoldenPeaks Capital,
Energetyka Sukces Columbus Elite w programie Czyste Powietrze
2024-05-22 | 11:00

Sukces Columbus Elite w programie Czyste Powietrze

Spółka Columbus Elite, największa organizacja sprzedażowa OZE w Polsce, zakontraktowała imponującą ilość zleceń w ramach programu “Czyste Powietrze”. Tylko w kwietniu
Energetyka Selena ESG zmienia się w Selena Energy
2024-05-21 | 10:00

Selena ESG zmienia się w Selena Energy

Selena ESG, należąca do Grupy Selena, czyli globalnego holdingu spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej, zmienia nazwę na Selena Energy. Przedmiotem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Coraz bliżej powstania świadomej sztucznej inteligencji. Potrzebne są działania zapobiegające niewłaściwemu jej wykorzystaniu

O sztucznej inteligencji mówi się już coraz częściej w kontekście możliwości i zagrożeń, jakie przyniesie powstanie globalnej sztucznej inteligencji. To model, który byłby zdolny do myślenia takiego, jakim cechuje się człowiek, ale jego możliwości obliczeniowe przewyższałyby możliwości ludzkiego mózgu kilka milionów razy. Rodzi to uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, stąd postulat, by uczestnicy rynku składali przysięgę na wzór przysięgi Hipokratesa. Zgodnie z nią mieliby dbać o to, by zastosowania technologii miały wymiar etyczny. Zdaniem ekspertów potrzebnych jest też więcej szczegółowych regulacji.

Bankowość

Zapóźnienie w transformacji może obniżyć konkurencyjność całej gospodarki. Konieczne przyjęcie ustawy o ochronie klimatu

– Biznes jest gotowy na Fit for 55 i co ciekawe, banki też są na to gotowe. Natomiast niegotowe są polskie regulacje i polska energetyka. Tym, co jest nam teraz w Polsce potrzebne, są dobre strategie i dobre planowanie – ocenia Ilona Jędrasik, nowa prezes zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak wskazuje, polska energetyka musi zdecydowanie przyspieszyć z transformacją w kierunku odnawialnych źródeł, ponieważ w scenariuszu business as usual konsekwencją może być spadek konkurencyjności całej krajowej gospodarki.

Transport

CPK nadal pod znakiem zapytania. Wyzwaniem jest nie tylko budowa lotniska, ale także sieci kolejowej

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) pod znakiem zapytania. Nowy rząd wciąż przeprowadza audyty. Budowa, zapowiadana jako największe przedsięwzięcie infrastrukturalne w historii, to nie tylko plan potężnego lotniska między Warszawą a Łodzią, ale także obejmująca cały kraj przebudowa sieci kolejowej. – Powinniśmy obniżać temperaturę sporu wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego i przechodzić do konkretnych, bardziej operacyjnych decyzji – ocenia Michał Litwin dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.