Dobre praktyki Columbusa ponownie w raporcie FOB
Columbus Energy
9 ul. Jasnogórska
31-358 Kraków
marta.bilonowicz|columbusenergy.pl | |marta.bilonowicz|columbusenergy.pl
725300371
https://columbusenergy.pl/
Spółka Columbus po raz kolejny znalazła się w ogólnopolskim przeglądzie inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, wydanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, uwzględniono nowe działania realizowane w firmie.
Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” ukazał się już po raz 21. Zaprezentowano w nim 1705 działań, podjętych przez 272 firmy.
Spośród praktyk zgłoszonych przez Columbus, w raporcie wyróżniono i zaprezentowano dwie: Ambasador ESG i #ColumbusFlow. Pierwszy projekt zwiększa zaangażowanie oraz świadomość interesariuszy Grupy Columbus w tematyce zrównoważonego rozwoju firmy. Z kolei #CoumbusFlow zakłada redukcję kosztów stałych, negatywnego wpływu firmy na środowisko oraz zwiększenie zaangażowania pracowników w dbałość o własne otoczenie w pracy i w domu. Projekt promuje dobre nawyki, a także zwraca uwagę na ograniczenie wykorzystania zasobów w organizacji, takich jak woda, prąd, poprzez włączanie ich w proces raportowania niefinansowego, co też wpływa na popularyzację ESG wewnątrz i na zewnątrz organizacji. To projekt, który, powstały dzięki współpracy z Carbon Footprint Foundation.
- Ponad 1700 dobrych praktyk zgłoszonych do raportu, mocno zweryfikowanych przez FOB, a wśród nich dwie nowe praktyki od Columbus Energy: Ambasador ESG oraz #ColumbusFlow. Co ważne, w dalszym ciągu utrzymujemy i rozwijamy praktyki wyróżnione w raporcie w zeszłym roku, co w sumie daje już 11 wartościowych praktyk. Działania realizowane wewnętrznie i na zewnątrz, które są elementarnym fundamentem zrównoważonego rozwoju, pośrednio i bezpośrednio przekładają się na koszty biznesowe. Właśnie w tej synergii i zrozumieniu różnych interesów leży odpowiedź na pytanie: jak "robić CSR?". Dzięki raportowaniu wskaźników ESG ten często niemierzalny CSR sprowadzany jest do twardych danych, które możemy porównywać i z roku na rok doskonalić. Przez to efektywność działań jest bardziej przejrzysta, a ta narracja częściej i lepiej trafia do świadomości decydentów - mówi Agnieszka Rozwadowska, Dyrektorka Biura Zarządu i CSR Columbus Energy S.A.
- Już po raz 21. prezentujemy dobre praktyki biznesu. Z roku na rok jest coraz więcej firm i zgłoszeń. Z roku na rok pojawiają się też jakieś zmiany. Ale idea jest niezmienna od początku. Raport to pewnego rodzaju ściągawka dla innych firm, co mogą robić. Mówię ściągawka, bo te opisy są naprawdę krótkie. Jednak jeśli kogoś dana praktyka zainteresuje, może wejść na stronę firmy i dowiedzieć się więcej. Bardzo ważna jest też współpraca z NGO, bo te NGO-sy często są tymi miejscami, w których najlepiej diagnozuje się różne problemy społeczne czy środowiskowe. Dzięki sile ekologicznych biznesów, ale też sile wiedzy eksperckiej organizacji pozarządowych można zmieniać świat. Co nowego w tym roku? W kontekście ratowania świata, jak i względów zupełnie praktycznych, doszliśmy do wniosku, że najwyższy czas odejść od papierów. To pierwsze wydanie raportu, które nie jest dostępne w wersji papierowej. Wprowadziliśmy też dwie nowe podkategorie dla zgłaszanych praktyk - “Klimat” w obszarze środowiska oraz “Pomoc dla Ukrainy” w obszarze praw człowieka. To nasza odpowiedź na bieżącą sytuację. Raport jest zapisem tego, co firmy robią - komentuje Marzena Strzelczak, Prezeska, Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Członkini Zarządu CSR Europe.
Raport “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, ESG i zrównoważonego rozwoju oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W części wprowadzającej znajdują się artykuły i komentarze ekspertów i ekspertek. Stałym elementem publikacji jest także przegląd wybranych artykułów prasowych oraz kalendarium wydarzeń związanych z odpowiedzialnością biznesu.
Więcej informacji można znaleźć w raporcie, dostępnym na stronie Organizatora.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.