Eesti Energia drugim co do wielkości sprzedawcą energii elektrycznej na Łotwie i
Ubiegły rok był pierwszym w historii Eesti Energia, w którym grupa sprzedała więcej energii elektrycznej na rynkach zagranicznych niż w Estonii. W rezultacie spółka Enefit wchodząca w skład grupy, stała się drugim co do wielkości sprzedawcą energii elektrycznej na Łotwie i Litwie.
Enefit obecny jest na Łotwie już od 2006 roku, a na Litwie od 2007 roku. W 2019 r. firma rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej dla łotewskich klientów indywidualnych, a na Litwie w 2020 r. W rezultacie, w ubiegłym roku Eesti Energia sprzedała 8,6 TWh energii elektrycznej, czyli aż o jedną czwartą więcej niż w 2020 r. W Finlandii, na Łotwie, Litwie i w Polsce łączna sprzedaż wyniosła ponad 4,4 TWh, a w Estonii prawie 4,2 TWh. Spółka sukcesywnie zwiększa swoją rozpoznawalność na rynkach zagranicznych i poszerza zakres swoich usług.
– Wierzymy, że oferta Enefit jest atrakcyjna zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Oferujemy energię odnawialną produkowaną przez farmy wiatrowe Enefit Green, a także możliwość ustalenia ceny energii na okres do sześciu lat. Długoterminowe zabezpieczenie cen energii elektrycznej jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie pełnym niepewności – komentuje Agnes Roos, Członkini Zarządu Eesti Energia.
Enefit w Polsce
Enefit prowadzi działalność w Polsce już 5 lat i stopniowo rozszerza zakres usług oraz rozwiązań oferowanych klientom biznesowym. W ubiegłym roku firma sprzedała ponad 1,2 TWh energii elektrycznej i 920 GWh gazu. Spółka rozwija swoją ofertę efektywności energetycznej, której celem jest redukcja kosztów stałych, wprowadzając m.in. rozwiązania instalacji oświetleniowych dla samorządów terytorialnych. Enefit wdraża również dostosowane do potrzeb różnorodnych klientów formy kontraktacji – nowością jest krótkoterminowa umowa PPA (Power Purchase Agreement) skierowana do wytwórców energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych.
Misją Grupy Eesti Energia jest aktywny rozwój zielonej rewolucji oraz pomoc klientom w planowaniu, a następnie realizowaniu drogi w kierunku ograniczania śladu węglowego.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.