Eesti Energia drugim co do wielkości sprzedawcą energii elektrycznej na Łotwie i
Ubiegły rok był pierwszym w historii Eesti Energia, w którym grupa sprzedała więcej energii elektrycznej na rynkach zagranicznych niż w Estonii. W rezultacie spółka Enefit wchodząca w skład grupy, stała się drugim co do wielkości sprzedawcą energii elektrycznej na Łotwie i Litwie.
Enefit obecny jest na Łotwie już od 2006 roku, a na Litwie od 2007 roku. W 2019 r. firma rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej dla łotewskich klientów indywidualnych, a na Litwie w 2020 r. W rezultacie, w ubiegłym roku Eesti Energia sprzedała 8,6 TWh energii elektrycznej, czyli aż o jedną czwartą więcej niż w 2020 r. W Finlandii, na Łotwie, Litwie i w Polsce łączna sprzedaż wyniosła ponad 4,4 TWh, a w Estonii prawie 4,2 TWh. Spółka sukcesywnie zwiększa swoją rozpoznawalność na rynkach zagranicznych i poszerza zakres swoich usług.
– Wierzymy, że oferta Enefit jest atrakcyjna zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Oferujemy energię odnawialną produkowaną przez farmy wiatrowe Enefit Green, a także możliwość ustalenia ceny energii na okres do sześciu lat. Długoterminowe zabezpieczenie cen energii elektrycznej jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie pełnym niepewności – komentuje Agnes Roos, Członkini Zarządu Eesti Energia.
Enefit w Polsce
Enefit prowadzi działalność w Polsce już 5 lat i stopniowo rozszerza zakres usług oraz rozwiązań oferowanych klientom biznesowym. W ubiegłym roku firma sprzedała ponad 1,2 TWh energii elektrycznej i 920 GWh gazu. Spółka rozwija swoją ofertę efektywności energetycznej, której celem jest redukcja kosztów stałych, wprowadzając m.in. rozwiązania instalacji oświetleniowych dla samorządów terytorialnych. Enefit wdraża również dostosowane do potrzeb różnorodnych klientów formy kontraktacji – nowością jest krótkoterminowa umowa PPA (Power Purchase Agreement) skierowana do wytwórców energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych.
Misją Grupy Eesti Energia jest aktywny rozwój zielonej rewolucji oraz pomoc klientom w planowaniu, a następnie realizowaniu drogi w kierunku ograniczania śladu węglowego.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.