Komunikaty PR

Eesti Energia zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2045 r.

2021-06-17  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania Enefit ( 0.05 MB )

Eesti Energia zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2045 r.  

 

Długoterminowy plan działań Grupy Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, przewiduje rezygnację z produkcji energii elektrycznej z użyciem łupków bitumicznych do 2030 r. i przejście na produkcję energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Spółka nie będzie już produkować paliw płynnych z łupków bitumicznych po 2040 roku, po tym, jak nowsze instalacje do pirolizy zostaną całkowicie przeprojektowane do produkcji surowców dla przemysłu chemicznego. Najpóźniej do 2045 roku cała produkcja będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

Emisje CO2 Eesti Energii w ciągu ostatnich kilku lat spadły trzykrotnie: z 11,3 mln ton w 2018 roku do 3,8 mln ton w 2020 roku. W 1990 roku emisja CO2 spółki wynosiła 20 mln ton, co oznacza, że emisja dwutlenku węgla firmy zmniejszyła się do tej pory o 81%, a państwo estońskie osiągnęło cel redukcji gazów cieplarnianych na rok 2030.

 

Eesti Energia opracowała plan, mający na celu ostateczne przejście na produkcję neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla oraz pomoc innym sektorom w zmniejszeniu ich negatywnego wpływu na środowisko.

 

Wierzymy, że elektromobilność, czyli szersze wykorzystanie zielonej energii elektrycznej w transporcie, gospodarstwach domowych i procesach przemysłowych, jest najlepszym i najszybszym sposobem na zmniejszenie emisji CO2 w Estonii i na świecie. W ciągu najbliższych pięciu lat Eesti Energia zwiększy swoje zdolności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dwuipółkrotnie – wyjaśnił Hando Sutter, Prezes Zarządu Eesti Energia.

 

Naszą rolą i misją jest wspieranie zielonej rewolucji. Pomagamy naszym klientom planować, a następnie realizować ich drogę w kierunku mniejszego śladu ekologicznego. W tym celu oferujemy szeroki wachlarz usług i kompletnych rozwiązań, które są dostępne dla naszych klientów – dodał.

 

Wykorzystanie łupków bitumicznych w elektrowniach cieplnych zakończy się w latach 2026-2030. Pozostałe elektrownie będą wykorzystywać wyłącznie drewno odpadowe i gaz półkoksowy powstający jako produkt uboczny przy produkcji ropy naftowej, zgodnie z zasadami gospodarki cyrkulacyjnej.

 

Rolą elektrowni sterowanych będzie świadczenie usług, które pomogą utrzymać stabilność sieci energetycznej po odłączeniu krajów bałtyckich od systemu elektroenergetycznego Federacji Rosyjskiej.

 

W najbliższych latach w produkcji paliw płynnych rozpocznie się także zastępowanie łupków bitumicznych alternatywnymi surowcami - zużytymi oponami i odpadami z tworzyw sztucznych.

 

Po 2030 roku Eesti Energia zrobi kolejny krok i odejdzie od produkcji paliw płynnych w kierunku produkcji surowców dla przemysłu chemicznego z łupków bitumicznych, odpadowego oleju z tworzyw sztucznych, gazu półkoksowego i CO2 wychwytywanego przez przemysł, z którego z kolei inne branże mogą produkować opakowania z tworzyw sztucznych, farby, rozpuszczalniki, paliwa, kleje, odzież w przemyśle tekstylnym itp.

 

***

Więcej o Enefit i Eesti Energia

 

Ambicją Grupy Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i wdrażaniu zielonej rewolucji poprzez oferowanie wygodnej i zrównoważonej gamy rozwiązań energetycznych. Firma jest wiodącym producentem energii wiatrowej w krajach bałtyckich i jednym z niewielu producentów paliw płynnych w Europie. Eesti Energia zatrudnia 4 555 osób. Przychody ze sprzedaży Grupy w 2020 roku wyniosły 834 mln euro.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Neo Energy Group nabywa kolejne projekty biogazowe i stawia na ich rozwój. Biuro prasowe
2024-08-21 | 11:00

Neo Energy Group nabywa kolejne projekty biogazowe i stawia na ich rozwój.

Neo Energy Group (NEG) rozbudowuje portfolio i zwiększa obecność swoich zielonych projektów na energetycznej mapie Polski. Będąca częścią Grupy spółka Neo Bio Energy (NBE)
Energetyka SICK i Endress+Hauser podpisują strategiczne partnerstwo
2024-08-20 | 16:00

SICK i Endress+Hauser podpisują strategiczne partnerstwo

Firmy połączą swoje siły w automatyce procesów na przełomie roku i utworzą wspólną spółkę. Niemiecka firma SICK, ceniony dostawca zaawansowanych systemów
Energetyka Moduły Trinasolar Vertex N 720W z degradacją 1,6% w teście UV300
2024-08-19 | 14:17

Moduły Trinasolar Vertex N 720W z degradacją 1,6% w teście UV300

Test obejmuje 300 kWh/m² promieniowania UV frontalnego i jest 20 razy bardziej rygorystyczny niż podstawowy standard UV IEC.  Trinasolar, globalny lider sektora inteligentnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.