Eesti Energia zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2045 r.
Eesti Energia zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2045 r.
Długoterminowy plan działań Grupy Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, przewiduje rezygnację z produkcji energii elektrycznej z użyciem łupków bitumicznych do 2030 r. i przejście na produkcję energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Spółka nie będzie już produkować paliw płynnych z łupków bitumicznych po 2040 roku, po tym, jak nowsze instalacje do pirolizy zostaną całkowicie przeprojektowane do produkcji surowców dla przemysłu chemicznego. Najpóźniej do 2045 roku cała produkcja będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.
Emisje CO2 Eesti Energii w ciągu ostatnich kilku lat spadły trzykrotnie: z 11,3 mln ton w 2018 roku do 3,8 mln ton w 2020 roku. W 1990 roku emisja CO2 spółki wynosiła 20 mln ton, co oznacza, że emisja dwutlenku węgla firmy zmniejszyła się do tej pory o 81%, a państwo estońskie osiągnęło cel redukcji gazów cieplarnianych na rok 2030.
Eesti Energia opracowała plan, mający na celu ostateczne przejście na produkcję neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla oraz pomoc innym sektorom w zmniejszeniu ich negatywnego wpływu na środowisko.
– Wierzymy, że elektromobilność, czyli szersze wykorzystanie zielonej energii elektrycznej w transporcie, gospodarstwach domowych i procesach przemysłowych, jest najlepszym i najszybszym sposobem na zmniejszenie emisji CO2 w Estonii i na świecie. W ciągu najbliższych pięciu lat Eesti Energia zwiększy swoje zdolności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dwuipółkrotnie – wyjaśnił Hando Sutter, Prezes Zarządu Eesti Energia.
– Naszą rolą i misją jest wspieranie zielonej rewolucji. Pomagamy naszym klientom planować, a następnie realizować ich drogę w kierunku mniejszego śladu ekologicznego. W tym celu oferujemy szeroki wachlarz usług i kompletnych rozwiązań, które są dostępne dla naszych klientów – dodał.
Wykorzystanie łupków bitumicznych w elektrowniach cieplnych zakończy się w latach 2026-2030. Pozostałe elektrownie będą wykorzystywać wyłącznie drewno odpadowe i gaz półkoksowy powstający jako produkt uboczny przy produkcji ropy naftowej, zgodnie z zasadami gospodarki cyrkulacyjnej.
Rolą elektrowni sterowanych będzie świadczenie usług, które pomogą utrzymać stabilność sieci energetycznej po odłączeniu krajów bałtyckich od systemu elektroenergetycznego Federacji Rosyjskiej.
W najbliższych latach w produkcji paliw płynnych rozpocznie się także zastępowanie łupków bitumicznych alternatywnymi surowcami - zużytymi oponami i odpadami z tworzyw sztucznych.
Po 2030 roku Eesti Energia zrobi kolejny krok i odejdzie od produkcji paliw płynnych w kierunku produkcji surowców dla przemysłu chemicznego z łupków bitumicznych, odpadowego oleju z tworzyw sztucznych, gazu półkoksowego i CO2 wychwytywanego przez przemysł, z którego z kolei inne branże mogą produkować opakowania z tworzyw sztucznych, farby, rozpuszczalniki, paliwa, kleje, odzież w przemyśle tekstylnym itp.
***
Więcej o Enefit i Eesti Energia
Ambicją Grupy Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i wdrażaniu zielonej rewolucji poprzez oferowanie wygodnej i zrównoważonej gamy rozwiązań energetycznych. Firma jest wiodącym producentem energii wiatrowej w krajach bałtyckich i jednym z niewielu producentów paliw płynnych w Europie. Eesti Energia zatrudnia 4 555 osób. Przychody ze sprzedaży Grupy w 2020 roku wyniosły 834 mln euro.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.