Elektrociepłownie i ciepłownie okiem ekspertów – cykl webinarów
Coraz więcej Polaków interesuje się odnawialnymi źródłami energii. Są wśród nich nie tylko osoby prywatne, ale także przedstawiciele firm i zakładów przemysłowych. Poszukują wiarygodnej wiedzy na temat OZE i możliwości ich wykorzystania. Podmioty, których celem jest propagowanie nowoczesnej energetyki opartej na zasobach odnawialnych oraz producenci nowatorskich ekologicznych urządzeń, wychodzą naprzeciw tym potrzebom. W cyklu webinarów zorganizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, eksperci przedstawiają gotowe projekty modernizacji ciepłownictwa w kierunku OZE.
Chęć odejścia od paliw kopalnych na rzecz bezemisyjnych OZE nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Wszystko za sprawą modernizacji ciepłowni konwencjonalnych w zakłady wykorzystujące w wytwarzaniu energii ponad 80% OZE (bez spalania biomasy). W oparciu o lokalne odnawialne źródła energii oraz magazyny ciepła, średni wynik udziału OZE wynosi w nich blisko 95%. Takich danych dostarczają realizowane do tej pory projekty.
Dekarbonizacja jest możliwa
Skondensowana wiedza. Grono fachowców-praktyków. Gotowe projekty do wdrożenia. Na udziale w webinarach zyskają nie tylko przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych i elektrociepłowniczych. To prawdziwa okazja do poszerzenia wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii dla wszystkich, którzy są zainteresowani rozwojem ciepłownictwa na bazie technologii wykorzystujących OZE.
– Będąc jednym z liderów rynku uważamy, że jednym z naszych zadań jest edukowanie w zakresie możliwości wykorzystania rozwiązań na bazie OZE. Mówimy o tym m.in. podczas webinarów organizowanych przez NCBiR oraz IGCP, na które zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby. – mówi Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. – Podczas spotkania 6 grudnia będziemy mówić o naszej elektrociepłowni biogazowej, a także o elektrociepłowniach z ogniwami SOFC, które są zasilane wodorem. Natomiast 14 grudnia poruszymy tematy takie jak kogeneracyjny układ wodorowy wspomagany ciepłem czy elektrociepłownia w lokalnym klastrze energetycznym – dodaje ekspert.
Spotkania poprowadzi Marcin Popkiewicz, polski dziennikarz naukowy i popularyzator nauki specjalizujący się w klimatologii, energetyce i analizach megatrendów.
Oprócz przedstawicieli Euros Energy w webinarach wezmą udział m.in. reprezentanci Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya, czy EC BREC Instytutu Energetyki Odnawialnej. Pokazane przez wykonawców biorących udział w przedsięwzięciach NCBR „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” i „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” przykłady wdrożeń innowacyjnych rozwiązań pokazują, że dekarbonizacja ciepłownictwa oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej są faktycznie możliwe.
Spotkania są bezpłatne i odbywają się online. Wspierają strategię Europejskiego Zielonego Ładu - są finansowane z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Plan webinariów:
Webinarium nr 3: 6 grudnia br. godz. 11:00 – 13:00
11:00 – 11:20 Wstęp i prowadzenie: Marcin Popkiewicz
11:20 – 11:40 Elektrociepłownia Biogazowa Euros Energy EHC Plant – Kamil Kwiatkowski, Tomasz Walczak - Euros Energy
11:40 – 12:00 Elektrociepłownia z ogniwami SOFC zasilana wodorem – Jędrzej Chmielewski – Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, ENERGA Ciepło Ostrołęka
12:00 – 12:20 Zielony Kogenerator Miejski – Mariusz Twardawa - Rafako Innovation, EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej
12:20 – 13:00 Pytania od uczestników
Webinarium nr 4: 14 grudnia br. godz. 11:00 – 13:00
11:00 – 11:20 Wstęp i prowadzenie: Marcin Popkiewicz
11:20 – 11:40 Kogeneracyjny układ wodorowy wspomagany magazynem ciepła - Andrzej Kochaniewicz oraz Rafał Czekalski - Enea Ciepło, Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki „ENERGOPOMIAR”
11:40 – 12:00 Elektrociepłownia w lokalnym klastrze energetycznym – Euros Energy EHC Plant – Kamil Kwiatkowski, Tomasz Walczak, Euros Energy
12:00 – 12:20 Zielone Elektrociepłownie – Daniel Raczkiewicz - konsorcjum Kancelaria Doradztwa Rynku Energii Daniel Raczkiewicz, Agrikomp Polska, Zielona Energia Michałowo, Zielone Elektrociepłownie
12:20 – 12:40 Innowacyjny zeroemisyjny system elektrociepłowni bazującej na odnawialnych źródłach energii i technologiach wodorowych – Wojciech Bujalski, Marcin Trojan - konsorcjum: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki; Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej sp. z o.o., F.H.U. Urządzenia Chłodnicze Marek Czamara.
12:40 – 13:00 Pytania od uczestników
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.