Komunikaty PR

Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku

2021-07-26  |  11:00
Biuro prasowe

Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku

 

Spółka zależna Grupy Enefit zajmująca się energią odnawialną - Enefit Green podkreśla, że decyzja inwestycyjna dotycząca parku wiatrowego Šilale II na Litwie jest jej najważniejszym przedsięwzięciem w pierwszej połowie tego roku. Nowy park ma zostać oddany do użytku na początku 2023 roku i przyczyni się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

 

Innar Kaasik, Członek Zarządu Enefit Green, zauważył, że budowa nowego parku wiatrowego na Litwie to kolejny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. – Enefit Green każdego dnia dokłada starań, aby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Zwiększanie wykorzystania zielonej energii elektrycznej na co dzień, na przykład w transporcie, budownictwie czy rolnictwie, jest najprostszym sposobem na zmniejszenie śladu CO2. Jest to również podstawowe długofalowe rozwiązanie problemu wysokich cen energii elektrycznej – skomentował Kaasik.

 

Enefit Green posiada projekty wykorzystujące energię odnawialną, które stopniowo rozwija na wszystkich swoich rynkach lokalnych - w krajach bałtyckich, Finlandii i Polsce. – Litwa jest dla nas strategicznie ważnym rynkiem, jeśli chodzi o rosnącą produkcję energii wiatrowej. Nasze parki wiatrowe na Litwie wytwarzają już prawie połowę całkowitej produkcji energii wiatrowej Enefit Green. Oprócz budowy parku wiatrowego Šilale II, rozwijamy jeszcze dwa nowe parki wiatrowe na Litwie – zaznaczył Kaasik.

 

Enefit Green może pochwalić się dobrymi wynikami w Estonii w pierwszej połowie roku. Spółka sfinalizowała przejęcie farmy wiatrowej Purtse w Ida-Virumaa. Enefit Green kontynuuje także rozbudowę farmy wiatrowej Purtse, której docelowa data ukończenia została przewidziana na 2023 rok.

 

W pierwszej połowie roku Enefit Green wyprodukował łącznie 557 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co stanowi równowartość średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w niemal 169 000 gospodarstwach domowych. Większość energii elektrycznej - 450 GWh - została wyprodukowana przez należące do Enefit Green parki wiatrowe w Estonii i na Litwie.

 

Na półroczne wyniki produkcyjne Enefit Green wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe. Pierwsze miesiące roku były mroźne i spokojne, a pierwsza połowa lata – upalna.

 

Warunki pogodowe wpłynęły na wydajność parków wiatrowych, ale jednocześnie były okazją do przeprowadzenia zaplanowanych prac konserwacyjnych. Estońskie i polskie parki słoneczne odnotowały zadowalającą produkcję w lecie przy wysokiej temperaturze powietrza i bezchmurnym niebie. Wszystkie nasze parki słoneczne są podłączone do ujednoliconego systemu cyfrowego, który dostarcza kompleksowych informacji na temat produkcji, przestojów i usterek – wyjaśnił Kaasik

 

Oprócz produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych Enefit Green wytworzył w pierwszej połowie roku 321 GWh ciepła. Produkcja pochodziła z elektrociepłowni Iru i Paide w Estonii oraz Valka i Broceni na Łotwie.

 

Enefit Green z powodzeniem prowadzi także działalność w Polsce, eksploatując swoje farmy fotowoltaiczne oraz aktywnie rozwijając kolejne projekty. Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Z jednym z projektów o mocy 8,4 MW spółka w czerwcu 2021 wzięła udział w aukcjach OZE i wygrała je. Jednocześnie Enefit Green stale monitoruje możliwości inwestowania w OZE na wszystkich rynkach, na których jest obecny, ale to w Polsce spodziewany jest największy rozwój w kontekście energetyki słonecznej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.