Komunikaty PR

Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku

2021-07-26  |  11:00
Biuro prasowe

Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku

 

Spółka zależna Grupy Enefit zajmująca się energią odnawialną - Enefit Green podkreśla, że decyzja inwestycyjna dotycząca parku wiatrowego Šilale II na Litwie jest jej najważniejszym przedsięwzięciem w pierwszej połowie tego roku. Nowy park ma zostać oddany do użytku na początku 2023 roku i przyczyni się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

 

Innar Kaasik, Członek Zarządu Enefit Green, zauważył, że budowa nowego parku wiatrowego na Litwie to kolejny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. – Enefit Green każdego dnia dokłada starań, aby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Zwiększanie wykorzystania zielonej energii elektrycznej na co dzień, na przykład w transporcie, budownictwie czy rolnictwie, jest najprostszym sposobem na zmniejszenie śladu CO2. Jest to również podstawowe długofalowe rozwiązanie problemu wysokich cen energii elektrycznej – skomentował Kaasik.

 

Enefit Green posiada projekty wykorzystujące energię odnawialną, które stopniowo rozwija na wszystkich swoich rynkach lokalnych - w krajach bałtyckich, Finlandii i Polsce. – Litwa jest dla nas strategicznie ważnym rynkiem, jeśli chodzi o rosnącą produkcję energii wiatrowej. Nasze parki wiatrowe na Litwie wytwarzają już prawie połowę całkowitej produkcji energii wiatrowej Enefit Green. Oprócz budowy parku wiatrowego Šilale II, rozwijamy jeszcze dwa nowe parki wiatrowe na Litwie – zaznaczył Kaasik.

 

Enefit Green może pochwalić się dobrymi wynikami w Estonii w pierwszej połowie roku. Spółka sfinalizowała przejęcie farmy wiatrowej Purtse w Ida-Virumaa. Enefit Green kontynuuje także rozbudowę farmy wiatrowej Purtse, której docelowa data ukończenia została przewidziana na 2023 rok.

 

W pierwszej połowie roku Enefit Green wyprodukował łącznie 557 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co stanowi równowartość średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w niemal 169 000 gospodarstwach domowych. Większość energii elektrycznej - 450 GWh - została wyprodukowana przez należące do Enefit Green parki wiatrowe w Estonii i na Litwie.

 

Na półroczne wyniki produkcyjne Enefit Green wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe. Pierwsze miesiące roku były mroźne i spokojne, a pierwsza połowa lata – upalna.

 

Warunki pogodowe wpłynęły na wydajność parków wiatrowych, ale jednocześnie były okazją do przeprowadzenia zaplanowanych prac konserwacyjnych. Estońskie i polskie parki słoneczne odnotowały zadowalającą produkcję w lecie przy wysokiej temperaturze powietrza i bezchmurnym niebie. Wszystkie nasze parki słoneczne są podłączone do ujednoliconego systemu cyfrowego, który dostarcza kompleksowych informacji na temat produkcji, przestojów i usterek – wyjaśnił Kaasik

 

Oprócz produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych Enefit Green wytworzył w pierwszej połowie roku 321 GWh ciepła. Produkcja pochodziła z elektrociepłowni Iru i Paide w Estonii oraz Valka i Broceni na Łotwie.

 

Enefit Green z powodzeniem prowadzi także działalność w Polsce, eksploatując swoje farmy fotowoltaiczne oraz aktywnie rozwijając kolejne projekty. Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Z jednym z projektów o mocy 8,4 MW spółka w czerwcu 2021 wzięła udział w aukcjach OZE i wygrała je. Jednocześnie Enefit Green stale monitoruje możliwości inwestowania w OZE na wszystkich rynkach, na których jest obecny, ale to w Polsce spodziewany jest największy rozwój w kontekście energetyki słonecznej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Digital Realty i Schneider Electric realizują projekt GOZ dla centrów danych Biuro prasowe
2024-04-16 | 16:00

Digital Realty i Schneider Electric realizują projekt GOZ dla centrów danych

Nowa inicjatywa będzie wspierać zobowiązania Digital Realty w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, zwiększając odporność i przyspieszając
Energetyka Po co firmom strategia energetyczna?
2024-04-09 | 14:00

Po co firmom strategia energetyczna?

Efektywność energetyczna, optymalizacja kosztów działalności, zmieniające się przepisy prawne i oczekiwania rynku, to rzeczywistość, której muszą dziś sprostać
Energetyka Schneider Electric Innovation Summit. Firma ogłasza nowe współprace i innowacje
2024-04-05 | 17:00

Schneider Electric Innovation Summit. Firma ogłasza nowe współprace i innowacje

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, podczas Innovation Summit w Paryżu, podkreślił potrzebę natychmiastowych działań i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.

Zagranica

Chiny przygotowują się do ewentualnej eskalacji konfliktu z USA. Mocno inwestują w swoją niezależność energetyczną i technologiczną

Najnowsze dane gospodarcze z Państwa Środka okazały się lepsze od prognoz. Choć część analityków spodziewa się powrotu optymizmu i poprawy nastrojów, to jednak w długim terminie chińska gospodarka mierzy się z kryzysem demograficznym i załamaniem w sektorze nieruchomości. Władze Chin zresztą już przedefiniowały swoje priorytety i teraz bardziej skupiają się na bezpieczeństwie ekonomicznym, a nie na samym wzroście gospodarczym. – Chiny szykują się na eskalację konfliktu z USA i pod tym kątem należy obserwować chińską gospodarkę – zauważa Maciej Kalwasiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak wskazuje, Chiny mocno inwestują w rozwój swojego przemysłu i niezależność energetyczną, chcąc zmniejszyć uzależnienie od zagranicy.

Infrastruktura

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne. Eksperci ostrzegają przed wysokimi kosztami produkcji energii

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem ekspertów warto się zastanowić nad jego rewizją i zmniejszeniem jego skali.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.