Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku
Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku
Spółka zależna Grupy Enefit zajmująca się energią odnawialną - Enefit Green podkreśla, że decyzja inwestycyjna dotycząca parku wiatrowego Šilale II na Litwie jest jej najważniejszym przedsięwzięciem w pierwszej połowie tego roku. Nowy park ma zostać oddany do użytku na początku 2023 roku i przyczyni się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Innar Kaasik, Członek Zarządu Enefit Green, zauważył, że budowa nowego parku wiatrowego na Litwie to kolejny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. – Enefit Green każdego dnia dokłada starań, aby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Zwiększanie wykorzystania zielonej energii elektrycznej na co dzień, na przykład w transporcie, budownictwie czy rolnictwie, jest najprostszym sposobem na zmniejszenie śladu CO2. Jest to również podstawowe długofalowe rozwiązanie problemu wysokich cen energii elektrycznej – skomentował Kaasik.
Enefit Green posiada projekty wykorzystujące energię odnawialną, które stopniowo rozwija na wszystkich swoich rynkach lokalnych - w krajach bałtyckich, Finlandii i Polsce. – Litwa jest dla nas strategicznie ważnym rynkiem, jeśli chodzi o rosnącą produkcję energii wiatrowej. Nasze parki wiatrowe na Litwie wytwarzają już prawie połowę całkowitej produkcji energii wiatrowej Enefit Green. Oprócz budowy parku wiatrowego Šilale II, rozwijamy jeszcze dwa nowe parki wiatrowe na Litwie – zaznaczył Kaasik.
Enefit Green może pochwalić się dobrymi wynikami w Estonii w pierwszej połowie roku. Spółka sfinalizowała przejęcie farmy wiatrowej Purtse w Ida-Virumaa. Enefit Green kontynuuje także rozbudowę farmy wiatrowej Purtse, której docelowa data ukończenia została przewidziana na 2023 rok.
W pierwszej połowie roku Enefit Green wyprodukował łącznie 557 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co stanowi równowartość średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w niemal 169 000 gospodarstwach domowych. Większość energii elektrycznej - 450 GWh - została wyprodukowana przez należące do Enefit Green parki wiatrowe w Estonii i na Litwie.
Na półroczne wyniki produkcyjne Enefit Green wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe. Pierwsze miesiące roku były mroźne i spokojne, a pierwsza połowa lata – upalna.
– Warunki pogodowe wpłynęły na wydajność parków wiatrowych, ale jednocześnie były okazją do przeprowadzenia zaplanowanych prac konserwacyjnych. Estońskie i polskie parki słoneczne odnotowały zadowalającą produkcję w lecie przy wysokiej temperaturze powietrza i bezchmurnym niebie. Wszystkie nasze parki słoneczne są podłączone do ujednoliconego systemu cyfrowego, który dostarcza kompleksowych informacji na temat produkcji, przestojów i usterek – wyjaśnił Kaasik.
Oprócz produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych Enefit Green wytworzył w pierwszej połowie roku 321 GWh ciepła. Produkcja pochodziła z elektrociepłowni Iru i Paide w Estonii oraz Valka i Broceni na Łotwie.
Enefit Green z powodzeniem prowadzi także działalność w Polsce, eksploatując swoje farmy fotowoltaiczne oraz aktywnie rozwijając kolejne projekty. Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Z jednym z projektów o mocy 8,4 MW spółka w czerwcu 2021 wzięła udział w aukcjach OZE i wygrała je. Jednocześnie Enefit Green stale monitoruje możliwości inwestowania w OZE na wszystkich rynkach, na których jest obecny, ale to w Polsce spodziewany jest największy rozwój w kontekście energetyki słonecznej.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.