Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku
Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku
Spółka zależna Grupy Enefit zajmująca się energią odnawialną - Enefit Green podkreśla, że decyzja inwestycyjna dotycząca parku wiatrowego Šilale II na Litwie jest jej najważniejszym przedsięwzięciem w pierwszej połowie tego roku. Nowy park ma zostać oddany do użytku na początku 2023 roku i przyczyni się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Innar Kaasik, Członek Zarządu Enefit Green, zauważył, że budowa nowego parku wiatrowego na Litwie to kolejny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. – Enefit Green każdego dnia dokłada starań, aby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Zwiększanie wykorzystania zielonej energii elektrycznej na co dzień, na przykład w transporcie, budownictwie czy rolnictwie, jest najprostszym sposobem na zmniejszenie śladu CO2. Jest to również podstawowe długofalowe rozwiązanie problemu wysokich cen energii elektrycznej – skomentował Kaasik.
Enefit Green posiada projekty wykorzystujące energię odnawialną, które stopniowo rozwija na wszystkich swoich rynkach lokalnych - w krajach bałtyckich, Finlandii i Polsce. – Litwa jest dla nas strategicznie ważnym rynkiem, jeśli chodzi o rosnącą produkcję energii wiatrowej. Nasze parki wiatrowe na Litwie wytwarzają już prawie połowę całkowitej produkcji energii wiatrowej Enefit Green. Oprócz budowy parku wiatrowego Šilale II, rozwijamy jeszcze dwa nowe parki wiatrowe na Litwie – zaznaczył Kaasik.
Enefit Green może pochwalić się dobrymi wynikami w Estonii w pierwszej połowie roku. Spółka sfinalizowała przejęcie farmy wiatrowej Purtse w Ida-Virumaa. Enefit Green kontynuuje także rozbudowę farmy wiatrowej Purtse, której docelowa data ukończenia została przewidziana na 2023 rok.
W pierwszej połowie roku Enefit Green wyprodukował łącznie 557 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co stanowi równowartość średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w niemal 169 000 gospodarstwach domowych. Większość energii elektrycznej - 450 GWh - została wyprodukowana przez należące do Enefit Green parki wiatrowe w Estonii i na Litwie.
Na półroczne wyniki produkcyjne Enefit Green wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe. Pierwsze miesiące roku były mroźne i spokojne, a pierwsza połowa lata – upalna.
– Warunki pogodowe wpłynęły na wydajność parków wiatrowych, ale jednocześnie były okazją do przeprowadzenia zaplanowanych prac konserwacyjnych. Estońskie i polskie parki słoneczne odnotowały zadowalającą produkcję w lecie przy wysokiej temperaturze powietrza i bezchmurnym niebie. Wszystkie nasze parki słoneczne są podłączone do ujednoliconego systemu cyfrowego, który dostarcza kompleksowych informacji na temat produkcji, przestojów i usterek – wyjaśnił Kaasik.
Oprócz produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych Enefit Green wytworzył w pierwszej połowie roku 321 GWh ciepła. Produkcja pochodziła z elektrociepłowni Iru i Paide w Estonii oraz Valka i Broceni na Łotwie.
Enefit Green z powodzeniem prowadzi także działalność w Polsce, eksploatując swoje farmy fotowoltaiczne oraz aktywnie rozwijając kolejne projekty. Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Z jednym z projektów o mocy 8,4 MW spółka w czerwcu 2021 wzięła udział w aukcjach OZE i wygrała je. Jednocześnie Enefit Green stale monitoruje możliwości inwestowania w OZE na wszystkich rynkach, na których jest obecny, ale to w Polsce spodziewany jest największy rozwój w kontekście energetyki słonecznej.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.