Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku
Enefit Green podjął ważną decyzję inwestycyjną w pierwszej połowie roku
Spółka zależna Grupy Enefit zajmująca się energią odnawialną - Enefit Green podkreśla, że decyzja inwestycyjna dotycząca parku wiatrowego Šilale II na Litwie jest jej najważniejszym przedsięwzięciem w pierwszej połowie tego roku. Nowy park ma zostać oddany do użytku na początku 2023 roku i przyczyni się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Innar Kaasik, Członek Zarządu Enefit Green, zauważył, że budowa nowego parku wiatrowego na Litwie to kolejny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. – Enefit Green każdego dnia dokłada starań, aby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Zwiększanie wykorzystania zielonej energii elektrycznej na co dzień, na przykład w transporcie, budownictwie czy rolnictwie, jest najprostszym sposobem na zmniejszenie śladu CO2. Jest to również podstawowe długofalowe rozwiązanie problemu wysokich cen energii elektrycznej – skomentował Kaasik.
Enefit Green posiada projekty wykorzystujące energię odnawialną, które stopniowo rozwija na wszystkich swoich rynkach lokalnych - w krajach bałtyckich, Finlandii i Polsce. – Litwa jest dla nas strategicznie ważnym rynkiem, jeśli chodzi o rosnącą produkcję energii wiatrowej. Nasze parki wiatrowe na Litwie wytwarzają już prawie połowę całkowitej produkcji energii wiatrowej Enefit Green. Oprócz budowy parku wiatrowego Šilale II, rozwijamy jeszcze dwa nowe parki wiatrowe na Litwie – zaznaczył Kaasik.
Enefit Green może pochwalić się dobrymi wynikami w Estonii w pierwszej połowie roku. Spółka sfinalizowała przejęcie farmy wiatrowej Purtse w Ida-Virumaa. Enefit Green kontynuuje także rozbudowę farmy wiatrowej Purtse, której docelowa data ukończenia została przewidziana na 2023 rok.
W pierwszej połowie roku Enefit Green wyprodukował łącznie 557 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co stanowi równowartość średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w niemal 169 000 gospodarstwach domowych. Większość energii elektrycznej - 450 GWh - została wyprodukowana przez należące do Enefit Green parki wiatrowe w Estonii i na Litwie.
Na półroczne wyniki produkcyjne Enefit Green wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe. Pierwsze miesiące roku były mroźne i spokojne, a pierwsza połowa lata – upalna.
– Warunki pogodowe wpłynęły na wydajność parków wiatrowych, ale jednocześnie były okazją do przeprowadzenia zaplanowanych prac konserwacyjnych. Estońskie i polskie parki słoneczne odnotowały zadowalającą produkcję w lecie przy wysokiej temperaturze powietrza i bezchmurnym niebie. Wszystkie nasze parki słoneczne są podłączone do ujednoliconego systemu cyfrowego, który dostarcza kompleksowych informacji na temat produkcji, przestojów i usterek – wyjaśnił Kaasik.
Oprócz produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych Enefit Green wytworzył w pierwszej połowie roku 321 GWh ciepła. Produkcja pochodziła z elektrociepłowni Iru i Paide w Estonii oraz Valka i Broceni na Łotwie.
Enefit Green z powodzeniem prowadzi także działalność w Polsce, eksploatując swoje farmy fotowoltaiczne oraz aktywnie rozwijając kolejne projekty. Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Z jednym z projektów o mocy 8,4 MW spółka w czerwcu 2021 wzięła udział w aukcjach OZE i wygrała je. Jednocześnie Enefit Green stale monitoruje możliwości inwestowania w OZE na wszystkich rynkach, na których jest obecny, ale to w Polsce spodziewany jest największy rozwój w kontekście energetyki słonecznej.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.