Europejska energia odnawialna przygotowuje się do wzrostu
W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej - dowodzi raport przygotowany dla Panasonic TOUGHBOOK przez konsultantów z White Space Strategy, którzy przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Główne przewidywane zmiany obejmują:
- Do 2050 r. prawie 84 proc. energii wytwarzanej w Europie będzie pochodzić z energii słonecznej, wiatrowej lub hydroenergii, w porównaniu z nieco poniżej 50 proc. w 2021 r.
- Energia słoneczna wyprzedzi lądową energię wiatrową jako podstawowa technologia odnawialna, na której będzie polegało większość państw w Europie.
- Rozwój hydroenergii będzie ograniczony do określonych obszarów górskich oraz przybierze formę mniejszych i bardziej oddalonych instalacji.
- Morze Północne umocni swoją pozycję jako najbardziej rozwinięty region w produkcji morskiej energii wiatrowej, ale będzie coraz bardziej konkurował z farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Kanale La Manche.
- Państwa Europy Południowej będą coraz częściej inwestować w energię odnawialną i dążyć do zwiększenia swojej oferty w tym obszarze.
Raport zatytułowany "Przyszłość europejskiej energii odnawialnej" zgromadził dane w ramach kompleksowej oceny trendów wpływających na rynek. Uwzględniono w nim czynniki napędzające rozwój energii odnawialnej w Europie, postępy w przechodzeniu na odnawialne źródła energii, krajobraz rynkowy różnych odnawialnych źródeł energii oraz umiejętności i technologie mobilne, które będą niezbędne do wsparcia rozwoju tego sektora.
"Ponieważ kraje europejskie zwracają się coraz bardziej w kierunku energii odnawialnej, będzie musiał nastąpić transfer wiedzy i umiejętności pomiędzy pracownikami z różnych krajów" - powiedział Andrew Downs, dyrektor White Space Strategy. "Pracownicy działający w tych nowych obszarach muszą mieć dostęp do technologii, które pozwolą im wydajnie i skutecznie działać w trudnych i odległych środowiskach pracy z ograniczoną łącznością."
Komentując raport, Stefan Lindau, Country Manager Panasonic TOUGHBOOK na kraje nordyckie, powiedział: "Kraje skandynawskie mają długą historię pionierskiego wykorzystywania energii odnawialnej w hydroenergetyce. Nasze wytrzymałe urządzenia TOUGHBOOK są idealnym partnerem dla inżynierów serwisu oraz konserwacji ze względu na ich doskonałą trwałość oraz łączność zapewnianą nawet w odległych lokalizacjach i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie dalszej ekspansji energii odnawialnej w całej Europie."
"Urządzenia Panasonic TOUGHBOOK mają również długą historię wspierania konserwacji turbin na lądowych farmach wiatrowych w południowej Europie. Zastosowania obejmują zarówno zarządzanie częściami w magazynach, jak i kontrole konserwacyjne na szczycie turbin setki metrów nad ziemią. Trwałość urządzeń oraz doskonała łączność sprawiają, że są one idealne dla inżynierów oraz techników pracujących w tych trudnych i często odległych lokalizacjach" – dodał Isaac Feijoo, Key Account Manager w firmie Panasonic TOUGHBOOK na Hiszpanię i Portugalię.
Local content w energetyce jądrowej
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.