Europejska energia odnawialna przygotowuje się do wzrostu
W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej - dowodzi raport przygotowany dla Panasonic TOUGHBOOK przez konsultantów z White Space Strategy, którzy przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Główne przewidywane zmiany obejmują:
- Do 2050 r. prawie 84 proc. energii wytwarzanej w Europie będzie pochodzić z energii słonecznej, wiatrowej lub hydroenergii, w porównaniu z nieco poniżej 50 proc. w 2021 r.
- Energia słoneczna wyprzedzi lądową energię wiatrową jako podstawowa technologia odnawialna, na której będzie polegało większość państw w Europie.
- Rozwój hydroenergii będzie ograniczony do określonych obszarów górskich oraz przybierze formę mniejszych i bardziej oddalonych instalacji.
- Morze Północne umocni swoją pozycję jako najbardziej rozwinięty region w produkcji morskiej energii wiatrowej, ale będzie coraz bardziej konkurował z farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Kanale La Manche.
- Państwa Europy Południowej będą coraz częściej inwestować w energię odnawialną i dążyć do zwiększenia swojej oferty w tym obszarze.
Raport zatytułowany "Przyszłość europejskiej energii odnawialnej" zgromadził dane w ramach kompleksowej oceny trendów wpływających na rynek. Uwzględniono w nim czynniki napędzające rozwój energii odnawialnej w Europie, postępy w przechodzeniu na odnawialne źródła energii, krajobraz rynkowy różnych odnawialnych źródeł energii oraz umiejętności i technologie mobilne, które będą niezbędne do wsparcia rozwoju tego sektora.
"Ponieważ kraje europejskie zwracają się coraz bardziej w kierunku energii odnawialnej, będzie musiał nastąpić transfer wiedzy i umiejętności pomiędzy pracownikami z różnych krajów" - powiedział Andrew Downs, dyrektor White Space Strategy. "Pracownicy działający w tych nowych obszarach muszą mieć dostęp do technologii, które pozwolą im wydajnie i skutecznie działać w trudnych i odległych środowiskach pracy z ograniczoną łącznością."
Komentując raport, Stefan Lindau, Country Manager Panasonic TOUGHBOOK na kraje nordyckie, powiedział: "Kraje skandynawskie mają długą historię pionierskiego wykorzystywania energii odnawialnej w hydroenergetyce. Nasze wytrzymałe urządzenia TOUGHBOOK są idealnym partnerem dla inżynierów serwisu oraz konserwacji ze względu na ich doskonałą trwałość oraz łączność zapewnianą nawet w odległych lokalizacjach i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie dalszej ekspansji energii odnawialnej w całej Europie."
"Urządzenia Panasonic TOUGHBOOK mają również długą historię wspierania konserwacji turbin na lądowych farmach wiatrowych w południowej Europie. Zastosowania obejmują zarówno zarządzanie częściami w magazynach, jak i kontrole konserwacyjne na szczycie turbin setki metrów nad ziemią. Trwałość urządzeń oraz doskonała łączność sprawiają, że są one idealne dla inżynierów oraz techników pracujących w tych trudnych i często odległych lokalizacjach" – dodał Isaac Feijoo, Key Account Manager w firmie Panasonic TOUGHBOOK na Hiszpanię i Portugalię.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.