Europejska energia odnawialna przygotowuje się do wzrostu
W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej - dowodzi raport przygotowany dla Panasonic TOUGHBOOK przez konsultantów z White Space Strategy, którzy przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Główne przewidywane zmiany obejmują:
- Do 2050 r. prawie 84 proc. energii wytwarzanej w Europie będzie pochodzić z energii słonecznej, wiatrowej lub hydroenergii, w porównaniu z nieco poniżej 50 proc. w 2021 r.
- Energia słoneczna wyprzedzi lądową energię wiatrową jako podstawowa technologia odnawialna, na której będzie polegało większość państw w Europie.
- Rozwój hydroenergii będzie ograniczony do określonych obszarów górskich oraz przybierze formę mniejszych i bardziej oddalonych instalacji.
- Morze Północne umocni swoją pozycję jako najbardziej rozwinięty region w produkcji morskiej energii wiatrowej, ale będzie coraz bardziej konkurował z farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Kanale La Manche.
- Państwa Europy Południowej będą coraz częściej inwestować w energię odnawialną i dążyć do zwiększenia swojej oferty w tym obszarze.
Raport zatytułowany "Przyszłość europejskiej energii odnawialnej" zgromadził dane w ramach kompleksowej oceny trendów wpływających na rynek. Uwzględniono w nim czynniki napędzające rozwój energii odnawialnej w Europie, postępy w przechodzeniu na odnawialne źródła energii, krajobraz rynkowy różnych odnawialnych źródeł energii oraz umiejętności i technologie mobilne, które będą niezbędne do wsparcia rozwoju tego sektora.
"Ponieważ kraje europejskie zwracają się coraz bardziej w kierunku energii odnawialnej, będzie musiał nastąpić transfer wiedzy i umiejętności pomiędzy pracownikami z różnych krajów" - powiedział Andrew Downs, dyrektor White Space Strategy. "Pracownicy działający w tych nowych obszarach muszą mieć dostęp do technologii, które pozwolą im wydajnie i skutecznie działać w trudnych i odległych środowiskach pracy z ograniczoną łącznością."
Komentując raport, Stefan Lindau, Country Manager Panasonic TOUGHBOOK na kraje nordyckie, powiedział: "Kraje skandynawskie mają długą historię pionierskiego wykorzystywania energii odnawialnej w hydroenergetyce. Nasze wytrzymałe urządzenia TOUGHBOOK są idealnym partnerem dla inżynierów serwisu oraz konserwacji ze względu na ich doskonałą trwałość oraz łączność zapewnianą nawet w odległych lokalizacjach i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie dalszej ekspansji energii odnawialnej w całej Europie."
"Urządzenia Panasonic TOUGHBOOK mają również długą historię wspierania konserwacji turbin na lądowych farmach wiatrowych w południowej Europie. Zastosowania obejmują zarówno zarządzanie częściami w magazynach, jak i kontrole konserwacyjne na szczycie turbin setki metrów nad ziemią. Trwałość urządzeń oraz doskonała łączność sprawiają, że są one idealne dla inżynierów oraz techników pracujących w tych trudnych i często odległych lokalizacjach" – dodał Isaac Feijoo, Key Account Manager w firmie Panasonic TOUGHBOOK na Hiszpanię i Portugalię.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.