Firma GoldenPeaks Capital podpisała 12-letnią umowę z Mondelez International
GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i obsłudze systemów solarnych oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii w całej Europie, zawarła 12-letnią umowę (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA) z Mondelēz International w celu zrównoważenia śladu węglowego zakładów firmy w Polsce.
W ramach umowy Virtual Power Purchase Agreement, GoldenPeaks będzie dostarczać rocznie około 126 GWh bezemisyjnej, odnawialnej energii elektrycznej, produkowanej przez różne obiekty w Polsce o przewidywanej mocy szczytowej 109 megawatów.
Mondelēz International, światowy lider w dziedzinie przekąsek, dąży do osiągnięcia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto na przestrzeni całego swojego łańcucha wartości do roku 2050. Umowa z GoldenPeaks Capital przyczyni się do realizacji tego długoterminowego celu i ma na celu zaoszczędzenie równowartości ponad 1 miliona ton CO2 w okresie jej obowiązywania. W przybliżeniu zrównoważy ona ślad węglowy związany z energią elektryczną w zakładach Mondelēz International w Polsce. Rozpoczęcie produkcji energii planowane jest na styczeń 2023.
Dla GoldenPeaks Capital to już czwarta umowa VPPA w Polsce. Z blisko 500 GWh umów PPA (Power Purchease Agreement) na energię słoneczną zawartych w 2022 roku i ponad dwukrotnie większym wolumenem planowanym w 2023 roku, GoldenPeaks Capital jest jednym z liderów rynku i rzetelnym partnerem dla korporacji w ich misji dekarbonizacji.
Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital mówi "Jesteśmy dumni z zawarcia umowy z Mondelez International, jedną z największych na świecie firm produkujących przekąski, pomagając im zwiększyć udział energii odnawialnej w ramach prowadzonych działań produkcyjnych i przyczyniając się do ich długoterminowych ambicji zerowej emisji gazów cieplarnianych netto."
GoldenPeaks to globalna grupa inwestycyjna skupiająca się na tworzeniu wartości i zapewnianiu rozwoju za pośrednictwem międzynarodowych podmiotów stowarzyszonych, w tym tych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem energią odnawialną. GoldenPeaks Capital to firma specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów fotowoltaicznych oraz jeden z największych właścicieli systemów fotowoltaicznych w Polsce i na Węgrzech. Grupa będzie nadal zwiększać tempo kształtowania przemysłu energii odnawialnej poprzez stosowanie płynnej integracji wszystkich sektorów GPC, zapewniając nieocenione dostosowanie metodologii, etyki i obranych celów.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.