Firma GoldenPeaks Capital podpisała 12-letnią umowę z Mondelez International
GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i obsłudze systemów solarnych oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii w całej Europie, zawarła 12-letnią umowę (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA) z Mondelēz International w celu zrównoważenia śladu węglowego zakładów firmy w Polsce.
W ramach umowy Virtual Power Purchase Agreement, GoldenPeaks będzie dostarczać rocznie około 126 GWh bezemisyjnej, odnawialnej energii elektrycznej, produkowanej przez różne obiekty w Polsce o przewidywanej mocy szczytowej 109 megawatów.
Mondelēz International, światowy lider w dziedzinie przekąsek, dąży do osiągnięcia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto na przestrzeni całego swojego łańcucha wartości do roku 2050. Umowa z GoldenPeaks Capital przyczyni się do realizacji tego długoterminowego celu i ma na celu zaoszczędzenie równowartości ponad 1 miliona ton CO2 w okresie jej obowiązywania. W przybliżeniu zrównoważy ona ślad węglowy związany z energią elektryczną w zakładach Mondelēz International w Polsce. Rozpoczęcie produkcji energii planowane jest na styczeń 2023.
Dla GoldenPeaks Capital to już czwarta umowa VPPA w Polsce. Z blisko 500 GWh umów PPA (Power Purchease Agreement) na energię słoneczną zawartych w 2022 roku i ponad dwukrotnie większym wolumenem planowanym w 2023 roku, GoldenPeaks Capital jest jednym z liderów rynku i rzetelnym partnerem dla korporacji w ich misji dekarbonizacji.
Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital mówi "Jesteśmy dumni z zawarcia umowy z Mondelez International, jedną z największych na świecie firm produkujących przekąski, pomagając im zwiększyć udział energii odnawialnej w ramach prowadzonych działań produkcyjnych i przyczyniając się do ich długoterminowych ambicji zerowej emisji gazów cieplarnianych netto."
GoldenPeaks to globalna grupa inwestycyjna skupiająca się na tworzeniu wartości i zapewnianiu rozwoju za pośrednictwem międzynarodowych podmiotów stowarzyszonych, w tym tych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem energią odnawialną. GoldenPeaks Capital to firma specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów fotowoltaicznych oraz jeden z największych właścicieli systemów fotowoltaicznych w Polsce i na Węgrzech. Grupa będzie nadal zwiększać tempo kształtowania przemysłu energii odnawialnej poprzez stosowanie płynnej integracji wszystkich sektorów GPC, zapewniając nieocenione dostosowanie metodologii, etyki i obranych celów.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.