Firma GoldenPeaks Capital podpisała 12-letnią umowę z Mondelez International
GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i obsłudze systemów solarnych oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii w całej Europie, zawarła 12-letnią umowę (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA) z Mondelēz International w celu zrównoważenia śladu węglowego zakładów firmy w Polsce.
W ramach umowy Virtual Power Purchase Agreement, GoldenPeaks będzie dostarczać rocznie około 126 GWh bezemisyjnej, odnawialnej energii elektrycznej, produkowanej przez różne obiekty w Polsce o przewidywanej mocy szczytowej 109 megawatów.
Mondelēz International, światowy lider w dziedzinie przekąsek, dąży do osiągnięcia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto na przestrzeni całego swojego łańcucha wartości do roku 2050. Umowa z GoldenPeaks Capital przyczyni się do realizacji tego długoterminowego celu i ma na celu zaoszczędzenie równowartości ponad 1 miliona ton CO2 w okresie jej obowiązywania. W przybliżeniu zrównoważy ona ślad węglowy związany z energią elektryczną w zakładach Mondelēz International w Polsce. Rozpoczęcie produkcji energii planowane jest na styczeń 2023.
Dla GoldenPeaks Capital to już czwarta umowa VPPA w Polsce. Z blisko 500 GWh umów PPA (Power Purchease Agreement) na energię słoneczną zawartych w 2022 roku i ponad dwukrotnie większym wolumenem planowanym w 2023 roku, GoldenPeaks Capital jest jednym z liderów rynku i rzetelnym partnerem dla korporacji w ich misji dekarbonizacji.
Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital mówi "Jesteśmy dumni z zawarcia umowy z Mondelez International, jedną z największych na świecie firm produkujących przekąski, pomagając im zwiększyć udział energii odnawialnej w ramach prowadzonych działań produkcyjnych i przyczyniając się do ich długoterminowych ambicji zerowej emisji gazów cieplarnianych netto."
GoldenPeaks to globalna grupa inwestycyjna skupiająca się na tworzeniu wartości i zapewnianiu rozwoju za pośrednictwem międzynarodowych podmiotów stowarzyszonych, w tym tych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem energią odnawialną. GoldenPeaks Capital to firma specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów fotowoltaicznych oraz jeden z największych właścicieli systemów fotowoltaicznych w Polsce i na Węgrzech. Grupa będzie nadal zwiększać tempo kształtowania przemysłu energii odnawialnej poprzez stosowanie płynnej integracji wszystkich sektorów GPC, zapewniając nieocenione dostosowanie metodologii, etyki i obranych celów.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.