Komunikaty PR

Firma o rozproszonej strukturze może korzystać w 100 proc. z zielonej energii

2023-07-19  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności zmniejszenia swojego śladu węglowego i dekarbonizacji swojej działalności. Jednak dla firm posiadających rozproszone sieci sprzedaży, z licznikami umieszczonymi w różnych lokalizacjach, to niezwykle skomplikowane zadanie. Wielość punktów poboru energii o zróżnicowanej charakterystyce i sposobach rozliczania sprawia, że znalezienie odpowiednich rozwiązań staje się wyzwaniem. OZEOS, firma zajmująca się kontraktowaniem zielonej energii w formule PPA ma na to odpowiedź. 

Firma sprzedająca usługi z branży medycznej w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce zdecydowała, że chce w jak najszerszym zakresie korzystać z zielonej energii. Naciskali na to jej klienci - polskie i zagraniczne korporacje, kupujące usługi dla swoich pracowników. Łącznie firma ma ok. 100 placówek w na terenie całego kraju.  

Zadanie nie było łatwe, ponieważ część liczników firmy znajdowała się np. w galeriach handlowych (czyli klient miał jedynie podlicznik), część w niezależnych budynkach, a jeszcze inne – na terenie tak zwanych niezależnych OSDn. Te ostatnie nie są zbyt skore do współpracy z zewnętrznymi sprzedawcami energii niechętnie zawierają umowy (tzw. GUD, ii GUD-k), które ułatwiają klientom kupowanie energii elektrycznej, od kogo chcą. OZEOS opracowała dla swojego klienta strategię zakupową, która zapewnia jej 100% energii elektrycznej pochodzącej bezpośrednio od producentów zielonej energii.  

- Zaproponowaliśmy różne “koszyki energetyczne dla PPE” dla różnych punktów sprzedaży klienta – mówi Zbigniew Kinal, prezes OZEOS. - Część obiektów, gdzie klient już miał bezpośrednie umowy z dostawcami energii, została objęta fizycznymi umowami PPA. Oznacza to, że energia elektryczna jest przekazywana za pośrednictwem tej samej sieci energetycznej, w której znajdują się zarówno odbiorca, jak i producent. Dla obiektów, które korzystały z usług niezależnych operatorów systemu dystrybucyjnego, tzw OSDn, zastosowaliśmy tzw. wirtualne umowy PPA (vPPA). W ramach tych umów energia elektryczna nie jest fizycznie dostarczana do klienta, niemniej zakup energii w takiej formule pozwala zabezpieczyć kupującemu jej cenę. Jedno i drugie rozwiązanie zabezpiecza ceny energii i daje gwarancje pochodzenia energii z OZE i pozwala wykazać się efektywnością w ramach raportowania ESG. 

Opracowanie rozwiązania było możliwe dzięki temu, że OZEOS skorzysta z platformy technologicznej, pozwalającej na dokładną analizę poboru energii z wielu punktów oraz zestawienie tych danych z charakterystyką produkcji z OZE. Takie analizy pozwalają najlepiej dopasować moc i technologię produkcji do potrzeb klienta, po to, aby koszty bilansowania były jak najniższe, a samo wykorzystanie energii w firmie jak największe. 

Niezbędne były także analizy prawne, pozwalające na bezpieczne zawarcie umów między stronami. Energię dostarczą łącznie 3 podmioty. Końcowe bilansowanie wykonane będzie przez Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie (POB). 

O OZEOS 

OZEOS zajmuje się kontraktowaniem zielonej energii w ramach umów PPA, pomagając obniżyć koszty działania fabryk, firm usługowych, innych przedsiębiorstw zużywających rocznie więcej niż 1000 MWh. 

OZEOS uruchomił pierwszą na rynku platformę technologiczną, która w oparciu o indywidualnie dobrany profil energetyczny pozwala na najlepsze dopasowanie producentów OZE i odbiorców zielonej energii. Wśród usług świadczonych przez OZEOS jest także budowanie strategii zaopatrzenia firm w zieloną energię, audyty dopasowania taryf czy wsparcie firm w przeprowadzeniu aukcji zakupu energii.  

Zarząd OZEOS 

Firma OZEOS powstała w 2021 roku. Zarządzają nią: Zbigniew Kinal i Krzysztof Komosa – doświadczeni menadżerowie z branż energetyki oraz finansów. 

Inwestor 

Finansowania na budowę i rozwój platformy online OZEOS udzielił inwestor branżowy na rynku energetyki - spółka DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna. 

 

https://www.ozeos.pl/ 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.