Fotowoltaika na biurowcu – to się opłaca!
Panele fotowoltaiczne na budynkach biurowych stają się codzienną praktyką przedsiębiorstw, które w dobie wzrostu cen energii szukają szybkiego sposobu na redukcję kosztów utrzymania nieruchomości. Instalacja na biurowcu Pro Concept we Wrocławiu, którą oddano do użytku na początku 2022 roku, po pół roku przynosi inwestorom realne korzyści.
Pro Concept to budynek biurowo-usługowy klasy B+ o łącznej powierzchni użytkowej 4015,7 m², rozmieszczonej na czterech kondygnacjach. Został wybudowany w 2008 r. przy ulicy Wyścigowej, w południowej części Wrocławia. W 2021 roku właściciel obiektu zdecydował się na zamontowanie na kondygnacji dachu paneli fotowoltaicznych. – Nasza motywacja była prosta. Obserwując stale rosnące koszty utrzymania obiektu ze względu na podwyżki cen energii elektrycznej, postanowiliśmy postawić na produkcję własną – mówi Jacek Cząstkiewicz, pełnomocnik zarządu Pro Concept Sp. z o.o. – Nie była to decyzja prosta ze względu na to, że biurowiec Pro Concept posiada bardzo delikatną powłokę izolacyjną dachu. To cienka membrana, którą przy użyciu ostrych narzędzi łatwo uszkodzić. Naruszenie powłoki izolacyjnej z kolei mogłoby doprowadzić do zalania górnej kondygnacji budynku. Wybór wykonawcy, sposób montażu oraz profesjonalny i bezbłędny montaż miały dla nas w tych okolicznościach kluczowe znaczenie – dodaje.
Etap montażowy
Ze względu na specyfikę hydroizolacji dachu niemożliwe było zastosowanie technologii balastowej. Dlatego wykonawca inwestycji – spółka Selena ESG – po przeprowadzonym audycie stanu technicznego i konstrukcji dachu oraz budynku zaproponował rozwiązanie nieinwazyjne dla warstwy izolacyjnej. – Instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,98 kWp została zamontowana technologią bezbalastową. Dzięki zastosowaniu metody termozgrzewalnej CWL możliwe było zamontowanie instalacji bez dodatkowego obciążania budynku i naruszenia istniejącego poszycia – wyjaśnia Jarosław Szalpuk, dyrektor sprzedaży i ofertowania z Seleny ESG. – Na dachu o powierzchni około 1000 m² zamontowano 147 paneli fotowoltaicznych, które zajęły łącznie około 700 m².
Wybór wykonawcy nastąpił w połowie roku 2021, a graniczną datą wyznaczoną przez inwestora na realizację przedsięwzięcia był 31.12.2021 r. Pomimo presji czasu oraz przy dużym uzależnieniu od warunków pogodowych inwestycję zakończono terminowo. Instalacja została wykonana w listopadzie 2021 r., a oddana do użytkowania 30.12.2021 r. Całość inwestycji była finansowana ze środków własnych.
Etap użytkowy
Od 1.01.2022 roku panele fotowoltaiczne na biurowcu Pro Concept produkują energię własną dla inwestora oraz najemców. Instalacja o mocy 49,98 kWp zaspokaja około 30% całego zapotrzebowania na energię elektryczną, jaką średniomiesięcznie generuje w pełni funkcjonujący biurowiec. – Pierwsze miesiące od uruchomiania instalacji pokazały, że działa ona bardzo dobrze i aktualnie jesteśmy w trendzie wzrostowym wynikającym z sezonowości efektywności działania paneli fotowoltaicznych. Ostatni odczyt majowy z produkcji wyniósł 7,7 MWh – relacjonuje Jacek Cząstkiewicz, pełnomocnik zarządu Pro Concept Sp. z o.o.– Dla nas to rekordowy odczyt w kontekście jednego miesiąca – ocenia.
Pierwsze 5 miesięcy pracy paneli fotowoltaicznych na biurowcu Pro Concept zamknięto wynikiem produkcyjnym na poziomie 19 MWh.

Selena Green Investments realizuje projekty odnawialnych źródeł energii

Eesti Energia zainwestowała prawie 100 mln euro w II kwartale 2022 r.

EPEC: czasowe wyłączenie obu magistrali
Transmisje online
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykami. Propozycja Komisji Europejskiej może zagrozić branży kosmetycznej
– Zielony Ład dotknie branżę kosmetyczną w szerokim aspekcie, mówimy tu o zmianach od molekuły aż po opakowanie – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Przejawem tej zmiany jest planowana przez Komisję Europejską rewizja rozporządzenia kosmetycznego, która spowoduje radykalne zaostrzenie zasad oceniania substancji stosowanych w kosmetykach. W efekcie – jak prognozuje branża – z rynku będzie musiało zniknąć ok. 49 proc. stosowanych obecnie filtrów UV i 70 proc. substancji konserwujących, które są w kosmetykach niezbędne. – Jeśli te regulacje wejdą w życie takim kształcie, stracimy naszą konkurencyjność. Naszą rolę przejmie Azja i Korea, bo jestem pewna, że oni za tego typu regulacją nie pójdą – ocenia ekspertka.
Prawo
Ponad 520 błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych zgłoszono do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta. Raportowanie takich danych będzie niedługo obowiązkowe

– Dane zarówno z Polski, jak i z badań międzynarodowych pokazują, że ok. 10 proc. pacjentów hospitalizowanych w placówkach medycznych doznaje zdarzeń niepożądanych – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jak podkreśla, błędy medyczne to problem o dużej skali, do którego rozwiązania ma się przyczynić procedowany właśnie projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada on m.in. utworzenie tzw. Rejestru Zdarzeń Niepożądanych, czyli ogólnokrajowej niejawnej bazy danych o błędach medycznych. Nie czekając na ustawę, RPP prowadzi taki rejestr od początku tego roku. Do tej pory wpłynęło do niego ponad 520 zgłoszeń.
Prawo
Trwają prace nad zmianami w prawie restrukturyzacyjnym. Nowa ustawa wzmocni politykę drugiej szansy dla zadłużonych firm

W 2024 roku – wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy – wejdą w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. – Nie będzie to rewolucja w naszym systemie, ale podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej sytuacji ekonomicznej – ocenia radca prawny Bartosz Sierakowski. W procesie restrukturyzacji pojawi się konieczność przeprowadzenia tzw. testu zaspokojenia, czyli prognozy możliwych wariantów zaspokojenia wierzycieli. To oznacza nowe obowiązki dla doradców restrukturyzacyjnych i prawdopodobnie wzrost kosztów całej procedury.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.