Komunikaty PR

Fotowoltaika połączy siły z wiatrakami?

2021-11-26  |  13:42
Biuro prasowe

Na początku listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że rozpoczęło prace nad wprowadzeniem tzw. cable pooling, czyli rozwiązania dającego możliwość współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmami wiatrowymi a słonecznymi. Pomysł chwalą obie sektory z branży OZE.

Cable pooling (w tłumaczeniu - łączenie kabli) ma co najmniej kilka zalet. Oprócz inteligentnej synergii w działaniu farm wiatrowych ze słonecznymi, takie rozwiązanie pozwoliłoby odciążyć całą sieć energetyczną, która z racji ogromnego zainteresowanie Polaków OZE, w krótkiej perspektywie czasu potrzebuje „oddechu”. Kolejny plus, to formalno-prawne ułatwienia dla „zielonych” inwestorów, co zagwarantowałoby tańsze przyłączenie i możliwość pracy dwóch technologii w jednej lokalizacji. Kolejną zaletą jest uproszczona logistyka, gdyż dzięki rozwiązaniu cable pooling będzie można wykorzystać grunty w obecnych farmach wiatrowych pod instalacje PV.

Nowa nadzieja

Wraz z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiła się na horyzoncie nadzieja na uregulowanie prawne synergii obu technologii. Przedstawiciele branży OZE, np. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, publicznie chwalą decyzję resortu i już z niecierpliwością czekają na gotowy projekt. Wszyscy zainteresowani liczą też na to, że Anna Moskwa, nowa szefowa resortu klimatu i środowiska, będzie kontynuowała kurs wyznaczony przez swojego poprzednika Michała Kurtyki, który był dużym zwolennikiem „łączenia kabli”.

- Branża OZE ciągle się rozwija i szuka nowych, kreatywnych rozwiązań w dobie transformacji na krajowym oraz światowym rynku energetycznym. Cable pooling daje możliwość uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej w tej samej lokalizacji, w której wcześniej zbudowano elektrownię wiatrową i wykorzystywanie jednego przyłącza do sieci energetycznej. Dzięki takiej optymalizacji mamy szansę powiększyć ilość energii z OZE – uważa Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE.

Dobrana para

Eksperci i naukowcy od kilku lat przekonują, że obie technologie są wręcz stworzone do wspólnego działania. Wszystko dlatego, że przez cały rok mogłyby świetnie się nawzajem uzupełniać. W nocy czy zimą, gdy instalacje PV mają ograniczoną wydajność zastępowałyby je energia wyprodukowana przez farmy wiatrowe. I na odwrót. Gdy latem czy w południe wiatraki nie mogą liczyć na duże prędkości wiatru, niedobór energii uzupełniałyby panele słoneczne.

- O tym, że to dobry kierunek zmian świadczy też to, ze nad podobnymi rozwiązaniami aktualnie pracuje się m.in. w Holandii i Danii, a więc krajach dalece bardziej zaawansowanych w zakresie wykorzystania i rozwoju segmentu OZE. Naturalnym moim zdaniem uzupełnieniem cable pooling’u powinny być magazyny energii. Wówczas nowy system powinien być dużym impulsem dla dalszego i intensywnego rozwoju polskiej branży OZE – dodaje Jakub Jadziewicz.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii Biuro prasowe
2022-01-19 | 15:00

Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii

Enefit Green, spółka wchodząca w skład grupy Eesti Energia i największy producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, wybuduje farmę wiatrową Tolpanvaara o mocy 72 MW w
Energetyka Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej promuje przyłączenia do sieci
2022-01-19 | 10:30

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej promuje przyłączenia do sieci

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło kampanię promocyjno-informacyjną zachęcającą mieszkańców do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. EPEC
Energetyka Rok 2021 w polskiej fotowoltaice, czyli kolejne rekordy i decyzyjny chaos
2022-01-17 | 01:00

Rok 2021 w polskiej fotowoltaice, czyli kolejne rekordy i decyzyjny chaos

Pierwsze, co nasuwa się na myśl w podsumowaniu mijającego roku w branży OZE to kontynuacja wielkiego ożywienia rynku fotowoltaicznego w Polsce, co obserwujemy już od 8 lat. Statystyki

Więcej ważnych informacji

Prawo

Finanse

Część mikro- i małych firm może nie przetrwać podwyżek cen gazu. Kiepskie nastroje przedsiębiorców

370 proc. – o tyle zgodnie z cennikiem PGNiG wzrosły stawki za gaz dla przedsiębiorstw w ciągu ostatniego półrocza. Taki wzrost kosztów z pewnością przełoży się na ceny produktów i usług, o czym mówią pesymistyczne prognozy dotyczące inflacji, ale nie wszystkim firmom uda się w ten sposób zrekompensować podwyżki. To z kolei może wpłynąć na większą skalę upadłości, szczególnie wśród mniejszych podmiotów. Doraźne krótkoterminowe inicjatywy rządu mogą nie poprawić sytuacji – ocenia Konfederacja Lewiatan.

Telekomunikacja

Polskie firmy mogą uczestniczyć w wyścigu na rozwiązania 5G. Model otwarty może zrewolucjonizować budowę tej sieci

Open RAN, czyli tzw. model otwarty, polega na dopuszczeniu wielu dostawców do dostarczania elementów sieciowych 5G, pozwalając im ze sobą konkurować. To odwrotność obecnego status quo, w którym dominującą pozycję w budowie sieci ma kilku dostawców i operatorów telekomunikacyjnych. – Open RAN te monopole rozbija – mówi dr Sławomir Pietrzyk, prezes polskiej spółki IS-Wireless, która dostarcza rozwiązania sieciowe 5G oparte na własnej technologii właśnie w otwartym modelu. Jak podkreśla, globalne trendy w budowie sieci nowej generacji będą coraz bardziej podążać w tym kierunku. Potwierdzają to chociażby deklaracje europejskich operatorów, np. Orange, który planuje, że od roku 2025 każdy nowy, wdrożony przez firmę element sieci będzie kompatybilny z modelem Open RAN.

IT i technologie

Polska technologia rewolucjonizuje obrazowanie diagnostyczne. W czasie rzeczywistym tworzy trójwymiarowe hologramy narządów

Nawet o jedną trzecią można skrócić czas zabiegu operacyjnego, posiłkując się przed nim i w jego trakcie trójwymiarowym hologramem operowanego narządu. Takie możliwości stwarza system opracowany przez polski start-up medyczny MedApp. Narzędzie współpracujące z goglami VR może także pomóc lekarzom w wyjaśnianiu diagnozy i proponowanego leczenia pacjentowi. Rozwiązanie jest już stosowane w kardiologii, onkologii, ortopedii czy laryngologii w Polsce i kilku innych krajach europejskich oraz w Brazylii. Twórcy chcą je rozwijać z myślą o kolejnych specjalizacjach i nowych rynkach. Według analityków branża medycznej holografii do 2026 roku zwiększy przychody niemal czterokrotnie.