Global Hydrogen i Podkarpacka Dolina Wodorowa będą rozwijać produkcję wodoru
Opracowująca technologie wodorowe i notowana na rynku NewConnect spółka Global Hydrogen, dołączyła do Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej, tworzenie otoczenia biznesowego i technologicznego, prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
Przystąpienie do Podkarpackiej Doliny Wodorowej to kolejny ważny krok w rozwoju Global Hydrogen. Ma on istotne znaczenie w kontekście wzmocnienia pozycji spółki na rynku alternatywnych źródeł energii.
- Jesteśmy dumni z tego, że staliśmy się częścią pierwszej w Polsce Doliny Wodorowej. Z pewnością przyspieszy to nasz rozwój. Do stowarzyszenia należą podmioty, których działalność ma na celu rozwijanie szeroko rozumianej gospodarki wodorowej, co daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. Global Hydrogen opracowuje i wdraża technologie związane z wytwarzaniem zielonej energii, a dołączenie spółki do Podkarpackiej Doliny Wodorowej zwiększa jej potencjał w zakresie planowanej produkcji zielonego wodoru - mówi Daniel Zawadzki, prezes zarządu Global Hydrogen.
Wodorowa spółka wesprze strategicznie Podkarpacką Dolinę Wodorową w zakresie budowania jej potencjału do produkcji zielonego wodoru, który następnie wykorzystywany będzie jako źródło energii. To bardzo cenny wkład w tworzeniu technologii, które realnie umożliwią odchodzenie od paliw kopalnych w procesach wytwarzania energii.
- Szczególnie perspektywicznie w tym zakresie wygląda technologia produkcji zielonego wodoru z biomasy w mobilnych, kontenerowych reaktorach stworzonych przez Global Hydrogen. Dołączenie spółki do naszego stowarzyszenia z jednej strony stanowi dla niego ważny aspekt rozwojowy, warunkujący możliwość pozyskiwania środków finansowych na nowe projekty, a z drugiej - niesie bardzo istotny impuls poszerzający obszar jego aktywności - komentuje prof. Jarosław Sęp - prezes stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.
Podkarpacka Doliny Wodorowa powstała w 2021 roku. Jej ideą jest wykorzystanie potencjału regionu w zakresie nowoczesnych technologii i budowa miejsca, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.
W kwietniu br. Global Hydrogen nabyła udziały stanowiące 100 proc. kapitału zakładowego Emperial Energy Klaster Sp. z o.o., podmiotu koordynującego Klaster Energii Południowego Podkarpacia. Jego członkami są Gminy Besko, Zagórz, Bukowsko, Dukla oraz Jaśliska. W planach spółki są intensywne prace nad przyspieszeniem globalnej komercjalizacji swoich produktów, co pozwoli uzyskać przychody. Z kolei w planach Podkarpackiej Doliny Wodorowej jest pozyskiwanie nowych członków oraz intensywna praca przy realizacji „Projektu Pomocy Rozwojowej dla Regionów” koordynowanej przez Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru. W jego ramach region podkarpacki, jako jeden z piętnastu regionów europejskich, uzyskał wsparcie konsultacyjne przy tworzeniu regionalnej mapy rozwojowej gospodarki wodorowej.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.