Global Hydrogen poszerza obszar działalności w branży zielonej energii
Inner Value
Koszykowa 54
00-675 Warszawa
k.kleczkowski|innervalue.pl| |k.kleczkowski|innervalue.pl
+48 533 070 550
innervalue.pl/
Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma z branży energii alternatywnej, kupuje spółkę technologiczno - inżynieryjną Turbo Green Electric. Transakcja o wartości 10 mln złotych, pozwoli na przyspieszenie rozwoju biznesu w obszarze zielonej energii. Spółki razem skomercjalizują systemy do produkcji biogazu. Równolegle Global Hydrogen poprzez Turbo Green Electric na podstawie licencji i we współpracy z mPower Green Tech, będzie kontynuowała rozwój technologii czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru.
Global Hydrogen przejmuje 100 proc. akcji Turbo Green Electric. Cała wartość transakcji wynosi 10 mln złotych, z czego 7 mln złotych zostanie zapłaconych do 27 września, a pozostała część do 10 października 2022 r. Turbo Green Electric ma wyłączną licencję na opatentowane rozwiązania biogazowni w technologii SMBP. Polega ona na działaniu reaktora fermentacji biomasy w warunkach beztlenowych oraz procesie mieszania w komorze bioreaktora bez użycia energii zewnętrznej. Efektem końcowym jest biogaz, z istotnie większym udziałem metanu niż ten powstający z wykorzystaniem dotychczas stosowanych metod. Technologia ta została wypracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny. Zespół Turbo Green Electric ma za sobą już pierwsze wdrożenia w Polsce zrealizowane w oparciu o tę technologię.
- Obecny rok dobitnie pokazuje jak ważne jest szukanie nie tylko alternatywnych źródeł energii, ale również zwrócenie uwagi na efektywność energetyczną stosowanych rozwiązań. Technologia Turbo Green Electric pozwala naszym potencjalnym klientom na znacznie większe oszczędności w zużyciu energii na potrzeby produkcji biomasy. Dodatkowo, biogaz, który powstaje w wyniku tego procesu, posiada znacznie lepsze właściwości, niż ten powstający w obecnych biogazowniach - podkreśla Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Global Hydrogen. Dodaje, że firma widzi bardzo duży potencjał rynkowy rozwiązań stosowanych w biogazowniach. Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania, w Niemczech działa ok. 9000 biogazowni z zainstalowaną mocą ok. 6000 MW - wskazano w raporcie. Polska ma o ok. 1,5 mln ha większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak też bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów - podkreślają autorzy raportu.
Dzięki przejęciu Turbo Green Electric, Global Hydrogen jednocześnie pozyskuje zespół, który będzie w stanie samodzielnie realizować wdrożenia technologii i jej uruchamianie w biogazowniach. - Transakcja z Turbo Green Electric bardzo dobrze uzupełnia nasze kompetencje o zespół technologiczno – wykonawczy i pozwala na szybkie przejście do komercyjnych wdrożeń. Jednocześnie dobrze uzupełnia się z naszymi dotychczasowymi aktywnościami w zakresie rozwoju technologii czystego gazu syntezowego. W tym zakresie będziemy kontynuować prace z mPower Green Tech na podstawie umowy licencyjnej - zaznacza Manfred Schatovich.
Współpraca z mPower Green Tech dotyczy wspólnego rozwoju technologii termicznego przekształcania biomasy w gaz syntezowy i sposobu katalityczno-plazmowej konwersji do czystego gazu syntezowego. Technologia, która oparta jest o reaktor SynGen oraz piro-zgazowarkę, umożliwia stworzenie instalacji przetwarzania biomasy w czysty gaz syntezowy, co z kolei umożliwia produkcję wodoru.
Jednocześnie władze Global Hydrogen zadecydowały, że bardziej efektywnym modelem będzie współpraca operacyjna i technologiczna. Wcześniej miało dojść do przejęcia mPower Green Tech przez Global Hydrogen za kwotę 19 mln złotych.
***
O spółce:
Global Hydrogen SA zajmuje się technologią produkcji zielonego energii: wodoru z biomasy, również odpadowej, w mobilnych, kontenerowych reaktorach, a także biogazu z wykorzystaniem technologii SMBP. Spółka pracuje nad rozwiązaniami technologicznym jak i jednocześnie realizuje ich wdrożenie u klienta. Głównym aktywem spółki jest forma Turbo Green Electric. Spółka ta posiada umowę licencji wyłącznej na opatentowane rozwiązania biogazowni w technologii SMBP tj. reaktor fermentacji beztlenowej oraz proces mieszania w komorze bioreaktora bez konsumpcji energii zewnętrznej. Technologia ta została wypracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny. Na wskazaną technologię został udzielony patent na wynalazek „Sposób mieszania cieczy fermentacyjnej w komorze fermentacyjnej oraz komora fermentacyjna”. Na podstawie zawartej umowy licencji Turbo Green Electric spółka akcyjna pozyskała wyłączną, nieograniczoną terytorialnie, pełną licencję do korzystania z wynalazku.
Więcej na na: www.globalhydrogen.pl
Local content w energetyce jądrowej
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.