Global Hydrogen poszerza obszar działalności w branży zielonej energii
Inner Value
Koszykowa 54
00-675 Warszawa
k.kleczkowski|innervalue.pl| |k.kleczkowski|innervalue.pl
+48 533 070 550
innervalue.pl/
Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma z branży energii alternatywnej, kupuje spółkę technologiczno - inżynieryjną Turbo Green Electric. Transakcja o wartości 10 mln złotych, pozwoli na przyspieszenie rozwoju biznesu w obszarze zielonej energii. Spółki razem skomercjalizują systemy do produkcji biogazu. Równolegle Global Hydrogen poprzez Turbo Green Electric na podstawie licencji i we współpracy z mPower Green Tech, będzie kontynuowała rozwój technologii czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru.
Global Hydrogen przejmuje 100 proc. akcji Turbo Green Electric. Cała wartość transakcji wynosi 10 mln złotych, z czego 7 mln złotych zostanie zapłaconych do 27 września, a pozostała część do 10 października 2022 r. Turbo Green Electric ma wyłączną licencję na opatentowane rozwiązania biogazowni w technologii SMBP. Polega ona na działaniu reaktora fermentacji biomasy w warunkach beztlenowych oraz procesie mieszania w komorze bioreaktora bez użycia energii zewnętrznej. Efektem końcowym jest biogaz, z istotnie większym udziałem metanu niż ten powstający z wykorzystaniem dotychczas stosowanych metod. Technologia ta została wypracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny. Zespół Turbo Green Electric ma za sobą już pierwsze wdrożenia w Polsce zrealizowane w oparciu o tę technologię.
- Obecny rok dobitnie pokazuje jak ważne jest szukanie nie tylko alternatywnych źródeł energii, ale również zwrócenie uwagi na efektywność energetyczną stosowanych rozwiązań. Technologia Turbo Green Electric pozwala naszym potencjalnym klientom na znacznie większe oszczędności w zużyciu energii na potrzeby produkcji biomasy. Dodatkowo, biogaz, który powstaje w wyniku tego procesu, posiada znacznie lepsze właściwości, niż ten powstający w obecnych biogazowniach - podkreśla Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Global Hydrogen. Dodaje, że firma widzi bardzo duży potencjał rynkowy rozwiązań stosowanych w biogazowniach. Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania, w Niemczech działa ok. 9000 biogazowni z zainstalowaną mocą ok. 6000 MW - wskazano w raporcie. Polska ma o ok. 1,5 mln ha większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak też bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów - podkreślają autorzy raportu.
Dzięki przejęciu Turbo Green Electric, Global Hydrogen jednocześnie pozyskuje zespół, który będzie w stanie samodzielnie realizować wdrożenia technologii i jej uruchamianie w biogazowniach. - Transakcja z Turbo Green Electric bardzo dobrze uzupełnia nasze kompetencje o zespół technologiczno – wykonawczy i pozwala na szybkie przejście do komercyjnych wdrożeń. Jednocześnie dobrze uzupełnia się z naszymi dotychczasowymi aktywnościami w zakresie rozwoju technologii czystego gazu syntezowego. W tym zakresie będziemy kontynuować prace z mPower Green Tech na podstawie umowy licencyjnej - zaznacza Manfred Schatovich.
Współpraca z mPower Green Tech dotyczy wspólnego rozwoju technologii termicznego przekształcania biomasy w gaz syntezowy i sposobu katalityczno-plazmowej konwersji do czystego gazu syntezowego. Technologia, która oparta jest o reaktor SynGen oraz piro-zgazowarkę, umożliwia stworzenie instalacji przetwarzania biomasy w czysty gaz syntezowy, co z kolei umożliwia produkcję wodoru.
Jednocześnie władze Global Hydrogen zadecydowały, że bardziej efektywnym modelem będzie współpraca operacyjna i technologiczna. Wcześniej miało dojść do przejęcia mPower Green Tech przez Global Hydrogen za kwotę 19 mln złotych.
***
O spółce:
Global Hydrogen SA zajmuje się technologią produkcji zielonego energii: wodoru z biomasy, również odpadowej, w mobilnych, kontenerowych reaktorach, a także biogazu z wykorzystaniem technologii SMBP. Spółka pracuje nad rozwiązaniami technologicznym jak i jednocześnie realizuje ich wdrożenie u klienta. Głównym aktywem spółki jest forma Turbo Green Electric. Spółka ta posiada umowę licencji wyłącznej na opatentowane rozwiązania biogazowni w technologii SMBP tj. reaktor fermentacji beztlenowej oraz proces mieszania w komorze bioreaktora bez konsumpcji energii zewnętrznej. Technologia ta została wypracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny. Na wskazaną technologię został udzielony patent na wynalazek „Sposób mieszania cieczy fermentacyjnej w komorze fermentacyjnej oraz komora fermentacyjna”. Na podstawie zawartej umowy licencji Turbo Green Electric spółka akcyjna pozyskała wyłączną, nieograniczoną terytorialnie, pełną licencję do korzystania z wynalazku.
Więcej na na: www.globalhydrogen.pl

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.